Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruskému plynaři Gazprom stoupl zisk díky vyššímu exportu

Ruskému plynaři Gazprom stoupl zisk díky vyššímu exportu

03.09.2013 10:19
Autor: ČTK

Ruský plynárenský gigant Gazprom v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil čistý zisk o pět procent na 381 miliard rublů (223 miliard Kč) díky růstu objemu exportu. Oznámila to dnes firma. Zisk mírně překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 378 miliard rublů. 

Tržby společnost se zvýšily na 1,5 bilionu rublů z 1,2 bilionu před rokem. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. 

Firma letos hodlá zvýšit dodávky plynu do Evropy na 152 miliard krychlových metrů z loňských 139 miliard. Společnost je hlavním dodavatelem plynu pro řadu zemí ve střední a východní Evropě, včetně České republiky. 

Šéf exportní divize Gazpromu Alexander Medveděv začátkem roku prohlásil, že firma hodlá během příštího desetiletí posílit své dominantní postavení na evropském trhu. Gazprom však v Evropě čelí růstu konkurece, který souvisí mimo jiné s pokračujícím rozmachem těžby z břidličných formací. 

Začátkem června Medveděv uvedl, že firma v letošním roce sníží ceny zemního plynu pro své evropské zákazníky. Průměrná cena u dlouhodobých kontraktů by podle něj měla klesnout o zhruba pět až osm procent na 370 až 380 dolarů (asi 7200 až 7400 Kč) za 1000 metrů krychlových.

 


Čtěte více:

Gazprom opět na kordy s Ukrajinou. V zásobnících prý nemá dost plynu pro Evropu na zimu
01.07.2013 17:35
Ruský plynárenský gigant Gazprom opět straší Evropu možnými potížemi s...
Rusko poprvé odtajnilo, kolik má ropy a zemního plynu
12.07.2013 17:29
Rusko poprvé ve své historii zveřejnilo objem svých zásob zemního plyn...
Gazprom v 1H13: Pokles zisku navzdory růstu exportu do EU
15.08.2013 14:36
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom v prvním pololetí navzdory...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.01.2026
19:09Stříbro poprvé nad 100 dolary, zlato u 5000 dolarů za unci
19:02První den CSG na burze: Enormní poptávka v Praze, Strnad nejbohatším zbrojařem světa
17:09Trhy věří v jedno velké tentokrát jinak…
15:59UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu XS2764457078 a XS2585977882
15:05Intel doplácí na nízké výrobní výnosy i slabý výhled. Valuačně ale zůstává „aktivem národní bezpečnosti“  
14:40Kapital prchá z USA. Rozvíjející se trhy lámou rekordy  
13:13Perly týdne: Jakoby medvědí trh a zlatá alternativa k dolaru
11:22Strnadovo jmění se ze dne na den více než zdvojnásobilo. Je třetím nejbohatším na světě v kategorii do 40 let
11:18Nevýrazné obchodování před dalším rizikovým víkendem  
10:28Akcie Intelu padají po výsledcích a slabém výhledu až o 14 procent
9:53ŽIVĚ: Makrokompas s Petrem Sklenářem z ČNB
9:28Akcie CSG otevřely při svém debutu v plusu o více než 30 procent
8:50CSG debutuje v Amsterdamu i Praze, trhy uklidňuje obrat u Grónska a Intel zklamal  
8:42Rozbřesk: Vláda od dubna zvýší platy ve veřejném sektoru, porostou rychleji než v soukromém sektoru
6:07Damodaran: Můj přístup k investicím a Buffettova past
22.01.2026
22:00Trhy se oklepávají z Trumpových pohrůžek  
17:40S akciemi CSG lze obchodovat i přes Patrii. Na co si dát při zadávání pokynu pozor
17:12Ono to zase takové eso není…
16:26Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlil na 4,4 procenta
15:20Deutsche Bank: AI čeká těžký rok, prim budou hrát tři témata

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data