Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní zástupce obžaloval deset lidí včetně šéfky ERÚ Vitáskové v kauze podvodů s licencemi

Státní zástupce obžaloval deset lidí včetně šéfky ERÚ Vitáskové v kauze podvodů s licencemi

19.9.2013 14:27
Autor: ČTK

Kauza solárního podvodu týkající se dvou fotovoltaických elektráren na Chomutovsku míří k soudu. Žalobce dnes podal obžalobu na deset lidí včetně předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové. Případem se tak bude zabývat brněnský krajský soud. ČTK to řekl státní zástupce Radek Mezlík z brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Případ se týká údajného podvodného získání licence a následné připojení elektráren k distribuční soustavě elektřiny do konce roku 2010, kdy měly garantovánu podstatně vyšší cenu za výkup elektřiny než v roce následujícím. Obě elektrárny přitom v té době ještě nebyly dokončeny. Pokud by se na podvod nepřišlo, během příštích 20 let by kvůli garantované vyšší ceně za výkup takto vyrobené elektřiny vznikla podle žalobce škoda 1,9 miliardy korun. Elektrárny by každý měsíc inkasovaly zhruba o 50 procent vyšší výkupní ceny. Současná výše škody se nyní pohybuje podle státního zástupce v řádech desítek milionů korun a stále narůstá, elektrárny totiž tuto vyšší cenu inkasují každý měsíc.

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka dnes ČTK řekl, že podání obžaloby není překvapivé, státní zástupce podle něj postupuje tak, jak avizoval už dříve. "Paní předsedkyně nadále trvá na své nevině a chce se před soudem obhájit. Obvinění považuje za součást útoků na svou osobu," řekl Chvojka.

K soudu půjdou zástupci objednavatelů a zhotovitelů elektráren obžalovaní z podvodu či pokusu o něj. Obžalováni jsou i čtyři bývalí či současní zaměstnanci ERÚ a to ze zneužití pravomocí úřední osoby. Šéfka úřadu Vitásková je obžalována z napomáhání tomuto trestnému činu. Vitásková, která je ve vedení úřadu od července 2011, ale obvinění odmítá a považuje ho za součást účelové kampaně s cílem poškodit ERÚ i ji osobně. 

 


Čtěte více:

Policisté navrhli obžalovat šéfku ERÚ Vitáskovou v kauze solárního podvodu
22.8.2013 16:18
Policisté navrhli olomouckému vrchnímu státnímu zastupitelství, aby ob...
ERÚ: Solárníci manipulovali s daty. Vykazovali více slunných hodin, než je možné
2.9.2013 9:12
Energetický regulační úřad (ERÚ) se domnívá, že někteří majitelé solár...
Nova: Předsedkyni ERÚ Vitáskovou se někdo pokusil usmrtit
12.9.2013 22:26
Předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou se ...
Solárníci zvažují napadení zákona o obnovitelných zdrojích u ÚS
19.9.2013 12:27
Solární sdružení zvažují, že napadnou u Ústavního soudu zákon o podpoř...

Váš názor
  • solárko pro Vitáskovou
    19.9.2013 18:39

    Alenko , Alenko , už jsi dost stará na to , abys znala pořekadlo: Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až se ucho .....Policajtum se snaž vysvětlit , že v tom džbánku byla opravdu voda. Pan RÁD by byl taky rád , kdyby v té krabici bylo něco jiného než prachy jeho pana tatínka. Že se ale těm policajtum opravdu daří , co je přestal řídit pan Langr. Konečně naplňují heslo Pomáhat a chránit. Chlapci , národ vám fandí , koukeujte nezklamat.
    KarelIV
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data