Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kypr dělá v reformách pokrok, přiznávají zahraniční věřitelé

Kypr dělá v reformách pokrok, přiznávají zahraniční věřitelé

07.11.2013 18:36
Autor: ČTK

Kypr dělá v programu ekonomických reforem pokrok, úřady ale nesmí ve snaze polevit, pokud se má ekonomika zotavit z hluboké bankovní krize. V závěru své druhé hodnotící revize této ostrovní ekonomiky to uvedli mezinárodní věřitelé. Takzvaná "trojka", tedy zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) také o jeden procentní bod zlepšili svou předpověď kyperské hospodářské recese v tomto roce.

Kypr se v březnu dohodl s mezinárodními věřiteli na záchranném úvěru v celkovém objemu deset miliard eur (zhruba 257 miliard Kč). V rámci této dohody je země nucena zabavit část vkladů v kyperských bankách a zároveň zredukovat svůj přebujelý bankovní sektor.

Šéfka kyperské mise MMF Delia Velculescová dnes uvedla, že země z hlediska veřejných financí "pohodlně" plní stanovené cíle a reformy normálně pokračují. Kyperské banky podle ní učinily značný pokrok ve zvyšování kapitálových rezerv a postoupily s vlastní restrukturalizací.

"Realizace programu je celkově dobrá, vzhledem k budoucím rizikům je ale úplné a včasné uskutečňování programu dál zásadní," řekla Velculescová podle agentury AP.

Kyperský ministr financí Charis Georgiadis ale dne řekl, že pokud se má země vrátit k trvalejšímu růstu, bude třeba udělat ještě tvrdší rozhodnutí a dále se držet podmínek březnového záchranného programu. Jedním z největší problémů pro kyperské banky je rostoucí objem špatných úvěrů. Ty je podle ministra třeba restrukturalizovat, aby se zmírnilo břemeno pro ty, kdo mají problémy se splácením dluhů, a banky zároveň zůstaly v dobré kondici.

Věřitelé Kypru původně předpokládali, že ekonomika ostrovního státu letos klesne o 8,7 procenta. Nikósii se ale podařilo snížit výdaje a lépe si vede i na straně příjmů. Věřitelská trojka tak letošní prognózu poklesu zmírnila na 7,7 procenta. Předpověď recese pro příští rok však věřitelé zhoršili, a to na 4,8 procent z původního odhadu poklesu o 3,9 procenta. Důvodem je menší disponibilní důchod a zvyšující se nezaměstnanost. Příští rok by její míra měla podle odhadů překročit 19 procent.


Čtěte více:

MMF uvolní Kypru 113 milionů dolarů ze slíbeného úvěru
16.09.2013 19:37
Mezinárodní měnový fond se po dokončení první kontroly plnění záchran...
Závěr vyšetřování: Hlavním viníkem kyperské krize je bývalý prezident
07.10.2013 21:17
Za kyperskou finanční krizi, která dovedla zemi na pokraj bankrotu, je...
Experti: Kypr by měl zrušit regulaci kapitálu a garantovat vklady
31.10.2013 19:11
Kypr by měl zrušit všechna omezení na pohyby peněz, zavedená v rámci b...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.06.2026
9:23Rozbřesk: Maestro Greenspan položil základ nezávislého centrálního bankovnictví
8:56ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ uzavřela dodatečné financování ve výši 8,9 mld. Kč k existující úvěrové smlouvě
8:52ČEZ založil ČEZ Energy, ETF lákají rekordní miliardy a Lucid propouští  
6:06Šéf JP Morgan je překvapen výkonem akciových trhů. Na ekonomiku se podle něj valí „malá tsunami“
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba