Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová má (staro)novou vládu. Asmussen odejde z vedení ECB, bude náměstkem v německé vládě

Merkelová má (staro)novou vládu. Asmussen odejde z vedení ECB, bude náměstkem v německé vládě

16.12.2013 9:35, aktualizováno: 16.12. 13:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Jörg Asmussen odejde z šestičlenného výkonného výboru Evropské centrální banky (ECB) a přijme funkci náměstka na ministerstvu práce v nové německé vládě velké koalice. Agentuře Reuters to včera sdělila Andrea Nahlesová, která se podle víkendových dohod mezi konzervativci a sociálními demokraty (SPD) stane ministryní práce za SPD. Asmussen svůj odchod z prestižní funkce vysvětlil rodinnou situací.

Respektovaný ekonom Asmussen působil jako člen SPD ve funkci náměstka spolkového ministra financí v letech 2008 až 2011. V roce 2012 jej konzervativní kancléřka Angela Merkelová jmenovala do užšího vedení ECB namísto Jürgena Starka. Ten odstoupil kvůli nesouhlasu s tím, že ECB zavedla program nákupů dluhopisů zemí ohrožených dluhovou krizí.

"Rozhodnutí odejít z výkonného výboru ECB nebylo pro mě snadné ," řekl Asmussen. "Důvody pro tento krok jsou čistě soukromé a souvisejí s mou rodinnou situací," dodal.

O Asmussenovi se po zářijových v Německu volbách mluvilo jako o možném kandidátovi na ministra financí, pokud by SPD tento úřad převzala jako za poslední velké koalice v letech 2005 a 2009. Asmussen tehdy říkal, že chce naplnit v užším vedení ECB celý svůj osmiletý mandát.

Realita je ale jiná. Ministrem financí v nové německé vládě bude totiž opět Wolfgang Schäuble (71), o jehož setrvání v úřadu německý tisk spekuloval ještě v průběhu jednání o vzniku vládní koalice.

Jako protiváhu k této vlivné funkci v rukou křesťanských demokratů získá předseda SPD nově vytvořené křeslo ministra pro hospodářskou politiku, z něhož bude dohlížet mimo jiné na odklon německé ekonomiky od jádra směrem k obnovitelným zdrojům energie. 

Wolfgang Schäuble dnes v rozhlase podpořil viceprezidentku německé centrální banky Sabine Lautenschlägerovou na místo v šestičlenném výkonném výboru Evropské centrální banky (ECB), které se uvolní odchodem německého ekonoma Jörga Asmussena do nové berlínské vlády. 

"V ECB jde teď i o to nově nastavit úkoly bankovního dozoru a v tom má (Lautenschlägerová) hodně velké zkušenosti. Proto je to určitě dobrý návrh," uvedl podle agentury DPA Schäuble. Bankéřku přitom označil za "vynikající viceprezidentku Bundesbanky". "O tom, kdo bude nástupcem v ECB, se teď pečlivě a rychle poradíme," dodal. Merkelová okamžitě po Asmussenově nedělním oznámení nárokovala ponechání jeho místa ve výkonné radě zástupci Německa. S jeho kandidátem ale musí souhlasit i ostatní členové eurozóny.

Pozornost přitahuje také jmenování ženy do čela ministerstva obrany. Ursula von der Leyen, která dosud šéfovala ministerstvu práce, se stane první ženou v čele rezortu obrany v historii Německa. Navíc se o ní mluví jako o možné kandidátce na následnici Angely Merkelové, o jejímž odchodu do politického důchodu se již opakovaně spekulovalo.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK, Reuters)


Čtěte více:

Merkelová podpořila nápravu trhu s emisemi. Povolenky za týden poskočily o 11 procent výše
18.10.2013 12:20
„Potřebujeme určité odložení aukcí emisních povolenek CO2, aby se jeji...
Německo chce zrušit slevu ze
06.11.2013 8:18
Německá vláda navrhuje zrušit některým průmyslovým odvětvím slevu z ek...
Ukončíme „cenovou explozi“ elektřiny z obnovitelných zdrojů, shoduje se budoucí německá vláda (+komentář)
11.11.2013 10:46
Nová německá vláda, kterou budou naši sousedé mít nejspíš do Vánoc, už...
Němečtí zaměstnavatelé varují před zavedením minimální mzdy
19.11.2013 15:52
Plány na zavedení povinné minimální mzdy a posílení sociálního systém...
Německé platy čekají změny. Merkelová zavede minimální mzdu. Ve hře omezení výplat shora a placené dálnice pro cizince
25.11.2013 12:43
Jasno o nové vládě v Německu by konečně mělo být v polovině týdne. Již...
Německo má dva měsíce po volbách vládní koalici. Stanoví minimální mzdu, cíl pro zelenou energii a možná zdaní dálnice
27.11.2013 12:05
Špičky německých konzervativců (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové a ...

Váš názor
  • byl jednou jeden Asmussen..
    16.12.2013 11:03

    http://www.youtube.com/watch?v=8STYxlJDqqM
    bob
    • Re: byl jednou jeden Asmussen..
      16.12.2013 14:58

      Dočkáme se někdy "Byl jednou jeden Kalousek"? Právě pokrytecky perlí... a jeho spolustraníci vší silou tleskají ;-)
      Kalka.
    • Kontrolle ist gut, Wegschauen ist besser
      16.12.2013 13:54

      Pěkný! Dík za upozornění na BeuysKanal.
      Kalka.
Aktuální komentáře
15.09.2025
22:02Wall Street v zeleném, investory táhne Tesla a očekávání Fedu  
17:35PODCAST Týdenní výhled: Fed znovu začne snižovat sazby a problémový Orsted upisuje nový kapitál  
17:21Americké obchodované firmy generují mimořádnou návratnost kapitálu. Jak to (ne)souvisí s jejich valuačními prémiemi?
16:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Private placement emise dluhopisů
15:34Akciová rally může po snížení sazeb Fedu ochabnout, varují stratégové Wall Street
15:06Washington a Peking se dohodly na pokračování TikToku v USA
14:34Kolem BYD se utvořil negativní sentiment. Akciím ublížila cenová válka, čeká se na nové modely
13:29Musk koupil akcie Tesly za miliardu dolarů
12:43Studie: Globální příjmy světových fintechových firem vzrostly loni o 21 procent
11:33Evropa začíná týden většinou růstově, francouzské dluhopisy setřásají horší rating  
11:31Čína zvyšuje tlak při jednáních s Washingtonem, obvinila Nvidii z porušení antimonopolních pravidel
10:33Jsme v bublině, souzní s Altmanem šéf představenstva OpenAI. Obavy z toho ale nemá
10:06Philip Morris zdvojnásobí investici do kutnohorského závodu na více než 2 mld Kč
8:57USA a Čína jednají v Madridu, evropské trio plánuje satelitní alianci a futures jsou v zeleném  
8:56Rozbřesk: Francouzské vládní dluhopisy nesou vyšší výnos než korporátní dluhopisy velkých francouzských podniků
6:04Morgan Stanley doporučuje: Sázejte na firmy s hotovostním polštářem, které přežijí zpomalení ekonomiky
14.09.2025
14:56Marks: Čas na defenzivnější investice, trhy nejsou černobílé
8:37Víkendář: Jakými způsoby může umělá inteligence podpořit růst technologických firem
13.09.2025
14:50Marks o americké výjimečnosti a velkém optimismu na akciových trzích
9:11Víkendář: Jsou valuace velkých technologických společností iracionální?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index