Aktualizováno „Potřebujeme určité odložení aukcí emisních povolenek CO2, aby se jejich cen vrátila na rozumné úrovně,“ nechala se tento týden konečně veřejně slyšet Angela Merkelová a opět vykřesala naději na opravu evropského trhu s emisemi za 53 miliard eur. Vítězka nedávných německých parlamentních voleb považuje Evropskou komisí navrhované odsunutí části aukcí emisních povolenek pro snížení převisu nabídky na trhu, kterému mnozí předpovídali zánik, za logický krok s ohledem na nenaplnění předpokladů, na nichž je distribuce povolenek postavena, a očekává pozitivní vliv na energetický sektor.
„Když půjdou ceny emisních povolenek výše, bude moct řada elektráren díky konkurenceschopnosti opět zařadit vyšší rychlostní stupeň,“ vysvětlila Angela Merkelová pozitiva nápravy fungování trhu s emisemi pro ekonomiku, když v polovině týdne při setkání s odbory v Hannoveru.
Zásah do rozložení sil na trhu s emisemi přitom Merkelová nepovažuje za nic, co by se dalo považovat za Bruselem zakázanou podporu narušující konkurenci v odvětví. Fakticky se totiž podle nejvlivnější ženy Evropy jedná pouze o nápravu špatně nastaveného systému. „Je to v pořádku, protože předpokládaná míra ekonomického růstu, na níž byl objem vydaných emisních povolenek založen, nebyla v posledních několika letech v realitě splněna,“ vysvětlila Merkelová.
Evropský parlament v červenci schválil návrh na omezení výrazného převisu nabídky na evropském trhu s emisními povolenkami (EU ETS) formou jednorázového odsunutí aukcí 900 milionů kusů povolenek. Návrh schválený Evropskou komisí a parlamentem ale nyní musí získat podporu kvalifikované většiny členských zemí Evropské unie. Německu, které má v Evropě nejsilnější slovo, bylo dosud vytýkáno, že nevyjádřilo jasný postoj k problému špatně fungujícího trhu s povolenkami.
Silný signál podpořil povolenky již nyní
„Německá kancléřka vyslala velmi silný signál,“ reagoval včera na slova Merkelové Matthias Groote, předseda výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu. Dodal, že celé jednání mezi Evropským parlamentem a vládami členských zemí Evropské unie mohou trvat jen několik minut.
Reakce trhu s emisními povolenkami na poslední politický vývoj byla jednoznačná. Cena emisních povolenek vylétla tento týden skoro o 11 procent, což je nejlepší týdenní bilance od týdne zakončeného 6. září. Nejsilnější byla středeční reakce na prohlášení Angely Merkelové na podporu odkladu části emisních povolenek, kdy letošní emisní povolenky CO2 za den poskočily o 7,7 procenta a krátkou chvíli se obchodovaly dokonce za 5,50 EUR, což je nejvyšší intradenní úroveň za poslední měsíc.

„Merkelová hájící odklad aukcí je dobrá zpráva pro evropský systém emisních povolenek. To je přesně jeden z těch komentářů, kteří tradeři chtějí slyšet, aby si vsadili na budoucí pohyb,“ uvedl Matteo Mazzoni, analytik Nomisma Energia.
Merkelová již v květnu označila o měsíc dříve při prvním hlasování europoslanců zamítnutý návrh na odklad části aukcí emisních povolenek pro nápravu trhu s emisemi EU za "potřebný". „Něco se musí udělat, jinak se vydáváme špatnou cestou,“ řekla tehdy. Zároveň ale dodala, že vládní kabinet před zářijovými volbami zatím nezaujal v této věci jasné stanovisko. Političtí komentátoři tak označují středeční slova Merkelové za první jasné vymezení postoje Německa v otázce této záplaty pro fungování trhu s emisními povolenkami. Důležité však bude, zda se změní i dlouhodobá strategie Evropy v oblasti řízení emisí.
Právě nejistota ohledně budoucnosti trhu s emisními povolenkami je přitom jedním za faktorů, který tlačí silovou elektřinu na německé burze níže. Po vyřešení problému tak opakovaně volají německé energetiky, i český (492,3 CZK, 1,51%).
(Zdroj: Bloomberg, AFP, Point Carbon, EurActiv)