Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchodní tržby v Německu rostly v lednu nejrychleji za sedm let

Maloobchodní tržby v Německu rostly v lednu nejrychleji za sedm let

28.02.2014 9:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Tržby německých maloobchodů rostly v lednu nejrychleji za sedm let. Spolkový statistický úřad Destatis oznámil, že maloobchodní tržby se v lednu zvýšily ve srovnání s předchozím měsícem o 2,5 procenta, což byl nejrychlejší růst od února 2007. V prosinci tržby klesly o 2,1 procenta po kladné revizi z původně oznámených -2,5 %. Zpráva posiluje očekávání, že výdaje spotřebitelů podpoří v letošním roce růst největší evropské ekonomiky.
 
Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zvýšení tržeb jen o jedno procento, shodně s konsensem Bloomberg. Meziročně tržby vzrostly o 0,9 procenta po propadu o 1,5 procenta v prosinci, revidovaném z původně oznámených -2,4 %. Očekáván byl přitom opět pokles o 1,7 procenta.

K vysokému růstu v lednu pomohl slabý prodej v prosinci a chladné počasí v lednu, které zvýšilo zájem o zimní oblečení. Navzdory těmto faktorům však analytici považují nejnovější údaje za velmi příznivé pro ekonomický růst.

"Výhled spotřeby v Německu je nadějný," uvedl analytik společnosti Berenberg Christian Schulz. "Silný trh práce, nízká inflace a zlepšení ekonomického výhledu dávají domácnostem důvěru, a to znamená větší utrácení," dodal.

Ekonomové však také upozorňují, že údaje o maloobchodních tržbách jsou známé tím, že jsou velmi nestabilní, a často bývají výrazně revidovány. Nebývají také příliš dobrým ukazatelem spotřeby, protože Němci mají tendenci utrácet své peníze jinde než v tradičních obchodech.

(Zdroj: Destatis, Reuters, Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán
22:01S&P 500 pokračoval v růstu na „Triple Witching“ den  
17:36Tentokrát stejně?
16:37J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
15:43Marks: Dva druhy bublin a zdraví současného akciového trhu
13:42ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o 9,4 miliardy na 100 miliard Kč
13:35Mraky nad Vestas se rozfoukaly. Výrobce větrných turbín míří k nejlepšímu roku za dekádu
12:50První dodávky H200 na obzoru? Trumpova administrativa přezkoumává prodeje AI čipů Nvidie do Číny
12:07Perly týdne: Na dům nemáme, tak nakoupíme akcie?
11:04Kecky Nike v Číně neletí. Výrazný propad tamních prodejů posílá akcie o 10 procent dolů
10:23BoJ zvýšila sazby na nejvyšší úroveň za 30 let. Další růst může přijít do půl roku
9:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557159
9:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557167
9:29USA v roce 2026: Stabilní inflace, nižší sazby a otazníky nad Fedem
9:05Rozbřesk: Koruna zastavila oslabování. Americká inflace spadne v lednu k cíli, Fed bude pokračovat v redukci sazeb
8:54EU schválila půjčku Ukrajině, japonská centrální banka zvýšila sazby a německá spotřebitelská důvěra prudce klesá  
8:50J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
6:03Investiční výhled 2026: Shrnutí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data