Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Fed: Zátěžovým testům vyhověly všechny banky s výjimkou Zions Bancorp

    Fed: Zátěžovým testům vyhověly všechny banky s výjimkou Zions Bancorp

    21.03.2014 8:25
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Podmínkám posledních zátěžových testů ve Spojených státech vyhověly všechny velké americké banky až na společnost Zions Bancorp. Zbylých 29 ze 30 testovaných bank má dostatek kapitálu na překonání případných potíží a celkově je na tom bankovní sektor nejlépe od finanční krize. Konstatovala to v dnešních výsledcích testů americká centrální banka (Fed). 

    Základní ukazatel kapitálu zůstal u všech bankovních korporací kromě Zions nad pěti procenty objemu aktiv, uvedl Fed. Nové testy měly ukázat, jak jsou banky připraveny na finanční otřesy podobné krizi z let 2007 až 2009. Banky musely prokázat, že je nepotopí propad akciového trhu na polovinu, a osm největších z nich muselo v testech zvažovat dopad bankrotu jejich největších obchodních protistran. 

    Zátěžové testy v USA finanční trhy pozorně sledují jako známku zdraví bankovního sektoru. Investoři se o ně zajímají také proto, že Fed může zamítnout plány bank na vrácení přebytečného kapitálu akcionářům, pokud usoudí, že nejsou kapitálově dost silné, podotýká agentura Reuters. Fed příští týden oznámí, kterým bankám schválí plány výplaty dividend a zpětný odkup akcií od akcionářů. 

    Během tohoto roku by se měly zátěžovým testům podrobit rovněž evropské banky. Na rozdíl od dřívějších neprůkazných výsledků by to měla být tentokrát tvrdá zkouška, kterou bude poprvé organizovat Evropská centrální banka. 

    Během devíti čtvrtletí simulací Fed v nejhorším scénáři předpokládal, že celková ztráta třicítky bank v důsledku propadů na trzích a krachů firem dosáhnou 501 miliard dolarů (zhruba deset bilionů Kč). Ukázalo se, že průměrná kapitálová přiměřenost by v takovém případě klesla na 7,6 procenta. Znamená to, že banky jsou nyní mnohem silnější než za finanční krize, protože počátkem roku 2009 tento ukazatel klesl na 5,5 procenta. 

    Jenom u Zions základní kapitálový ukazatel sestoupil při nejhorším scénáři na 3,5 procenta. Banka, která se zátěžových testů účastnila poprvé, už minulý měsíc sdělila, že kvůli prodeji některých cenných papírů předloží nový plán doplnění kapitálu.

    (Zdroj: Fed, Reuters, čtk)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    14.08.2026
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát
    13:30Investoři čekali výprodej, přišla rally. Akcie SpaceX po skončení lock-upu překvapily  
    11:40Cisco překonalo očekávání, investory ale zklamal opatrný výhled na AI tržby

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    11:00EMU - HDP, q/q
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university