Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB dokončuje tvrdou reformu kampeliček. Některé z nich by kvůli tomu mohly skončit

ČNB dokončuje tvrdou reformu kampeliček. Některé z nich by kvůli tomu mohly skončit

07.04.2014 13:39
Autor: IHNED.cz

Proti druhé novele zákona o spořitelních družstvech protestuje asociace záložen. Chystaný předpis je tvrdší než jeho první varianta. Tlačí mimo jiné na přísnější kontrolu kampeliček. Aby se nestávalo, že úvěry snadno dostanou "ekonomicky spříznění" lidé.

České kampeličky čeká v příštích dnech a týdnech lítá bitva o budoucnost jejich byznysu. Ministerstvo financí totiž ve spolupráci s Českou národní bankou finišuje s přípravou druhé novely zákona o spořitelních družstvech.

"Novelu v úzké spolupráci s ČNB v těchto dnech ministerstvo dokončuje," potvrdila HN Veronika Lukáčová z tiskového oddělení MF.

Centrální banka v nové verzi zákona hodlá vůči družstevním záložnám výrazně přitvrdit. Oproti původní novele, která obsahovala opatření jako například omezení velikosti záložny na pět miliard korun nebo zdvojnásobení povinných odvodů do Fondu pojištění vkladů, přibyla další čtyři.

ČNB například chce, aby se záložny při svém podnikání skutečně řídily principy družstevnictví a "nehrály si" na banky. Podle viceguvernéra Vladimíra Tomšíka tak banka například navrhla ministerstvu, aby do novely zahrnulo pravidlo "jeden člen = jeden hlas".

"Nechceme, aby někdo z členů mohl ostatní snadno převálcovat, protože si zjistí, jaké jsou členské podíly, a spočítá si, o kolik potřebuje navýšit ten svůj, aby pak mohl záložnu ovládat. Taková praxe totiž může vést k tomu, že se sníží nezávislost kontrolních mechanismů záložny a ta třeba bude poskytovat úvěry ekonomicky spřízněným osobám," vysvětluje Tomšík.

Proti tomu ostře vystupuje asociace záložen. Podle ní už byl jednou v zákonech zahrnut a byl příčinou kolapsu sektoru v letech 2002 až 2004.

"Opětovné zavedení je v přímém rozporu se zájmem o posílení stability sektoru, a proto je považujeme za krajně makroekonomicky nebezpečné a nežádoucí," sdělil tajemník asociace Jan Kotíšek s tím, že v současnosti o těchto věcech s ministerstvem jednají.


iHNed

Související články na IHNED.cz

Šéf Komerční banky Dirac'h: Kampeličky by měly být zrušeny, představují riziko pro trh

Obliba kampeliček ani po krachu MSD rozhodně neklesá. Češi vstupují do záložen po tisících

Metropolitní kampelička jde definitivně do insolvenčního řízení, potvrdil Vrchní soud


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.06.2026
15:30Goldman Sachs: Capexy Oraclu sice investory vyděsily, ale část trhu z nich těží  
14:52ECB podle očekávání zvýšila úroky, depozitní sazba je na 2,25 procenta
13:45OpenAI zvažuje výrazné zlevnění tokenů. Chce tím předskočit Anthropic
12:16Oracle doručil silná čísla, trh ale znervóznily obří investice do umělé inteligence  
11:56Mercedes se dohodl s firmou Tytan na spolupráci při výrobě systémů proti dronům
11:06Vyšší investice Oraclu do datacenter děsí investory. Akcie reagují poklesem  
10:27Akcie naznačují obrat vzhůru, zatímco se čeká na ECB a další inflační čísla  
10:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
9:45Státy EU a europoslanci se shodli na úpravě emisních povolenek ETS 2
8:50Rozbřesk: ECB dnes „potrestá“ eurozónu za uzavřený Hormuzský průliv zvýšením sazeb
8:38Eskalace v Íránu zvyšuje napětí, ECB míří ke zvýšení sazeb a Oracle překvapil capexy  
6:03Slok: Stagflační scénář se nepotvrzuje, ekonomika se přehřívá
10.06.2026
22:01Akcie klesly kvůli napětí mezi USA a Íránem, ropa opět posílila  
17:01Americká polarizace
15:24Komerční banka, a.s.: Oznámení o umístění evropských krytých dluhopisů
15:18Inflace v zámoří za květen zrychlila, ale nepřekvapila  
14:07Státy vydávají dluhopisy rekordním tempem. Výnosy se vrací na úrovně z roku 2008  
12:20Brzdou jsou pro ekonomiku dražší nemovitosti. Proč?
12:03ČEZ vybuduje na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu
11:32Technologie zůstávají pod tlakem před rizikovým inflačním reportem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y