Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Další ochlazení optimismu v Německu - index ZEW klesá při pokračujícím vlivu Ukrajiny

Další ochlazení optimismu v Německu - index ZEW klesá při pokračujícím vlivu Ukrajiny

15.04.2014 11:14
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Průzkum ekonomické nálady německého institutu ZEW ukazuje na další ochlazení optimismu ohledně vývoje německé ekonomiky. Index očekávání v dubnu klesl na 43,2 bodu z březnových 46,6 a znovu tak zaostal za odhady. Konsensus byl nastaven na 45 bodů. Také v dubnu ZEW hovoří o pravděpodobném vlivu ukrajinské krize na očekávání respondentů. Naproti tomu se ale silně zvedá index hodnocení současné situace, který v dubnu dosahuje 59,5 bodu.

Svá očekávání pro celou eurozónu Němci snížili jen nepatrně na 61,2 bodu. Je to celkem s podivem, neboť vedle opadnutí optimismu o Německu respondenti ještě výrazněji zhoršili svá očekávání o Francii a Itálii. Podobně jako v případě Německa ale také u eurozóny značně stouplo hodnocení současné situace.

Inflační očekávání všeobecně vzrostla a to jak pro Německo a eurozónu, tak pro USA nebo Británii. Odhady předpokládají stagnaci až zrychlování inflace, což je odrazem ekonomického oživení, ale také celkově nízké úrovně růstu cen. Směrem vzhůru se posunula také očekávání úrokových sazeb. Týká se to i eurozóny, ačkoli tam jsou názory stále vychýleny jen mírně ve prospěch zvyšování. Nejvýrazněji jsou respondenti přesvědčení o růstu úrokových sazeb v USA.

Co se týče měn, Němci celkově zlepšili svá očekávání ohledně eura. Stále ale ve většině předpokládají, že by společná evropská měna měla oslabit vůči dolaru a nevěří jí ani proti libře. Na druhou stranu by euro podle nich mělo posilovat proti jenu a franku.

Očekávání budoucího vývoje akcií jsou všeobecně pozitivní, nejvíce pro trhy v eurozóně a USA. Sektorově respondenti nejvíce věří firmám v maloobchodě, strojírenství a chemickém průmyslu. Na opačném konci pak stojí pojišťovny a utility.

Průzkum ZEW vyznívá smíšeně, co se týče jeho nejdůležitější části - názorů na Německo a eurozónu. Výrazně se zlepšila spokojenost se současnou situací a do průzkumu se tedy odrážejí lepšící se výkony ekonomiky. Spolu s dosahováním vyšší úrovně ale klesají očekávání, že bude docházet k dalšímu zrychlování. Vedle toho je tu nadále negativní faktor v podobě ukrajinské krize. Samotný dopad na ukrajinskou, a zvláště ruskou ekonomiku, je pro vývozně založené Německo negativní. Kromě toho je tu i velká nejistota o sankcích, které by vzájemný obchod či investice mohly ještě více poškodit. Vliv zprávy ZEW na eurodolar je minimální.


ZEW


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2026
15:45Vrací se protiinflační dluhopisy, stát si plánuje půjčit 20 miliard
14:00Strnad: Investoři CSG podhodnocují, pochybnosti o výrobních kapacitách jsou nesmysl
13:40První malý modulární reaktor v Česku může být v Moravskoslezském kraji, prohlásil Havlíček
12:24Karman: Příliš mnoho elektromobilů, příliš málo zákazníků. Evropské automobilky to může stát miliardy
12:20Unikátní korunové ETFko na světové akcie už zítra poprvé zamíří do Pravidelných investic. Co nabízí další dvě desítky nováčků?
11:54Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
11:31Trhům pomáhá vzhůru IPO Cerebrasu, výhled Cisca i naděje na dobré zprávy z Číny  
10:42ČEZ má za sebou silný start roku, klíčovým tématem zůstává restrukturalizace  
10:03UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003561904
9:38Japonská automobilka Honda vykázala první celoroční ztrátu za téměř 70 let
9:35Novým šéfem centrální banky USA bude Kevin Warsh, potvrdil ho Senát
9:14Největší letošní burzovní debut v USA: výrobce AI čipů Cerebras Systems získal 5,55 miliardy dolarů
8:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2026
8:44Rozbřesk: Vláda si otevírá dveře k dluhovému eldorádu
8:29Čína varovala ohledně Tchaj-wanu, Warsh potvrzen Senátem, Evropa otevře růstem  
7:29ČEZ zvyšuje celoroční výhled na krizi v Zálivu a růstu tržních cen. Zisk podpořil konec windfall daně
13.05.2026
22:00Americké akciové indexy dosahují historických maxim  
17:12Co přinese nový šéf Fedu akciovému trhu?
16:09Ministři energetiky EU jednali o dani z mimořádných zisků energetických firem
15:15Výrobní inflace v zámoří vyskočila na 6 procent, posílí spekulace na růst sazeb  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m