Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko je z nejhoršího venku, prosperita bude pouze s eurem

Řecko je z nejhoršího venku, prosperita bude pouze s eurem

22.05.2014 16:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Před několika lety zněl celý chorál hlasů, které tvrdily, že Řecko odejde z eurozóny. Tato země podle nich neměla být schopna provést potřebné fiskální a ekonomické reformy a ani zachránit svůj bankovní systém. Podle věrozvěstů zkázy měly pokusy o snížení rozpočtových deficitů a obnova konkurenceschopnosti vyvolat bolestivé a politicky nepřijatelné důsledky. Sirény zkázy ale v poslední době utichly. Co se stalo?

Změny, ke kterým v Řecku za posledních pět let došlo, jsou obrovské. Minulý rok dosáhla vláda primárního rozpočtového přebytku ve výši téměř 1 % HDP. V roce 2009 tento deficit dosahoval 10,5 % HDP. Konkurenceschopnost měřená náklady práce se relativně k hlavním obchodním partnerům Řecka zlepšila o 30 %. Provádějí se reformy, které zvyšují flexibilitu trhu práce i trhů se zbožím a službami. Deficit běžného účtu dosahoval ještě před pěti lety 15 % HDP, nyní se nachází v přebytku, a to poprvé od druhé světové války. Podíl exportů na HDP se zvedl z 18 % HDP v roce 2009 na současných 28 %.

Zmíněných úspěchů bylo dosaženo v době, kdy se řecká ekonomika zmenšila celkem o 25 %. Největší pokrok byl přitom zaznamenán v bankovním sektoru. S podporou ECB, Evropské komise a MMF se snažíme o rekapitalizaci životaschopných institucí s využitím soukromých i veřejných fondů. Banky se také snaží o synergie a úspory z rozsahu, eliminují nadměrnou kapacitu, hledají si nové jádrové aktivity a prodávají aktiva, která pro ně nejsou klíčová. V březnu řecká centrální banka zveřejnila výsledky zátěžových testů. Jejich výsledky spolu s faktem, že banky už jsou schopny získávat finance na finančních trzích, dláždily cestu na trhy i pro řeckou vládu.

Řecké reformy už přinášejí své výsledky, spready prudce klesají, ceny akcií se od vrcholu krize v polovině roku 2012 více než zdvojnásobily. Očekávám, že letos se vrátí růst, i když nejdříve pouze mírný. Velké výzvy samozřejmě zůstávají, nezaměstnanost se drží nad 25 %, je nutná konsolidace a restrukturalizace dalších odvětví. Během ekonomického oživení to ale bude jednodušší. Řekové pochopili, že krátkodobé výhody, které by přinesl návrat k drachmě, by byly rychle smazány. Země by se vrátila ke starým zlozvykům a v nejlepším případě by provedla jen omezené reformy. Zvedla by se inflace a ekonomika by se nakonec stala ještě méně konkurenceschopnou a zranitelnější. Řekové si byli vědomi toho, co jiní nechápali: Budoucí prosperita a bezpečí jsou nevyhnutelně svázány s eurem.

Autorem je guvernér Bank of Greece George A. Provopoulos.

Zdroj: WSJ


Váš názor
 • Mega průs..
  23.05.2014 11:29

  Tak tohle může oslavovat jen blázen, kolik že se tam nasypalo tuším že ofiko je přiznaných cca 400 mld EUR, Řeků je něco přes 10 mil no tak to vychází setrvání Řecka v EU na něco kolem 40.000 EUR na hlavu, celkem drahá sranda ale rozhodně ne úspěch
  Mike
 •  
  23.05.2014 10:36

  Podobný článek na téma Portugalsko . Čím to se to měří ? Většími dluhy, prodejem majetku do cizích rukou , počtem bankrotů či počtem nezaměstnaných ? Čím vyšší hodnocení , tím hůř je na tom obyčejný lid. Jsem zastáncem teorie, že se měli peníze vyhazovat z vrtulníku , ekonomice by to víc prospělo .
  Jezdec.
 •  
  22.05.2014 18:31

  Prosperita hlavně bude bez takových manipulátorů, prolhanců, gaunerů a darmožroutů jako je např. autor tohoto článku. To se to machruje po defaultech, nalití desítek miliard eur (kde se vzaly, že ?) a garanci ECB, že udělá cokoliv, aby ty sračky udržela po kopě.
  Peté13
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.