Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecká ekonomika ve čtvrtletí klesla nejpomaleji od začátku recese

Řecká ekonomika ve čtvrtletí klesla nejpomaleji od začátku recese

13.08.2014 12:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Řecká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí klesla nejpomalejším tempem od začátku hospodářské recese v roce 2008. Hrubý domácí produkt se meziročně snížil o pouhých 0,2 % po propadu o 1,1 % v předchozích třech měsících. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil řecký statistický úřad. Analytici podle agentury Reuters počítali s poklesem 0,4 %. Řecká ekonomika se v uplynulých šesti letech nacházela v recesi, letos se ale čeká její návrat k růstu. Přední řecký ekonomický institut IOBE v červenci předpověděl, že celoroční růst by měl dosáhnout 0,7 %.

S návratem řecké ekonomiky k růstu letos počítá rovněž Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF), podle jejichž prognóz by se měl celoroční HDP zvýšit o 0,6 %.

Státní tajemník řeckého ministerstva zahraničí Dmitris Kurkulas však v úterý varoval, že oživení řecké ekonomiky by mohly poškodit negativní důsledky ukrajinské krize. Podle zdrojů agentury DPA z ministerstva financí by i ta nejmenší hospodářská krize mohla růstové vyhlídky řecké ekonomiky zhatit.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat EU a MMF o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč). Řecká vláda výměnou za pomoc masivně škrtala výdaje, snížila důchody a mzdy a zvyšovala daně. To prohloubilo hospodářský útlum a vyvolalo protesty obyvatel.

Zdroje: čtk, Reuters




Čtěte více:

Řecko je z nejhoršího venku, prosperita bude pouze s eurem
22.05.2014 16:11
Před několika lety zněl celý chorál hlasů, které tvrdily, že Řecko ode...
Agentury zlepšily rating Řecka a Španělska, výhled je stabilní
23.05.2014 11:30
Periferní ekonomiky Řecka a Španělska dnes obdržely příjemný dárek od ...

Váš názor
  •  
    23.11.2014 15:20

    Tak to ani nejde komentovat. To je fakt super. Hlavně když to klesá pomalu.
    Žíža
Aktuální komentáře
26.01.2026
6:09Na rostoucím trhu je lehké vypadat jako génius, ale když se směr otočí…
25.01.2026
10:08Víkendář: Tesla stojí na víře ve fyzickou AI, Apple by měl zahýbat se Siri
24.01.2026
10:01Víkendář: Trh míří k bublině, zatím jsou patrné jen její omezené známky
23.01.2026
19:09Stříbro poprvé nad 100 dolary, zlato u 5000 dolarů za unci
19:02První den CSG na burze: Enormní poptávka v Praze, Strnad nejbohatším zbrojařem světa
17:09Trhy věří v jedno velké tentokrát jinak…
15:59UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu XS2764457078 a XS2585977882
15:05Intel doplácí na nízké výrobní výnosy i slabý výhled. Valuačně ale zůstává „aktivem národní bezpečnosti“  
14:40Kapital prchá z USA. Rozvíjející se trhy lámou rekordy  
13:13Perly týdne: Jakoby medvědí trh a zlatá alternativa k dolaru
11:22Strnadovo jmění se ze dne na den více než zdvojnásobilo. Je třetím nejbohatším na světě v kategorii do 40 let
11:18Nevýrazné obchodování před dalším rizikovým víkendem  
10:28Akcie Intelu padají po výsledcích a slabém výhledu až o 14 procent
9:53ŽIVĚ: Makrokompas s Petrem Sklenářem z ČNB
9:28Akcie CSG otevřely při svém debutu v plusu o více než 30 procent
8:50CSG debutuje v Amsterdamu i Praze, trhy uklidňuje obrat u Grónska a Intel zklamal  
8:42Rozbřesk: Vláda od dubna zvýší platy ve veřejném sektoru, porostou rychleji než v soukromém sektoru
6:07Damodaran: Můj přístup k investicím a Buffettova past
22.01.2026
22:00Trhy se oklepávají z Trumpových pohrůžek  
17:40S akciemi CSG lze obchodovat i přes Patrii. Na co si dát při zadávání pokynu pozor

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m