Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Technická analýza - Cenu zlata vyhání výše opět geopolitika

Technická analýza - Cenu zlata vyhání výše opět geopolitika

28.08.2014 16:55
Autor: Jakub Lukáš, Patria Finance

Obchodování v závěru minulého týdne poslalo zlato na nová lokální minima, kdy ve čtvrtek jeho cena dosáhla hodnoty 1273,20 USD za unci. Na této úrovni se zlato nacházelo naposledy v půlce června letošního roku. Cena zlata se ocitla pod tlakem kvůli dobrým makrodatům z USA. Investoři tedy nejspíše vyhodnotili americká aktiva jako výnosnější a na zlatě některé pozice uzavřeli.

V úvodu tohoto týdne však zlato nabírá na síle a od hodnot kolem 1280 USD za unci se odpoutalo. Tenze na Ukrajině a postupující hnutí Islámský stát na Blízkém východě zřejmě zvýšily celkové riziko trhu a to se promítá do rostoucí ceny komodity.



Z technického hlediska zlato svým poklesem z minulého týdne překročilo úroveň 200denního klouzavého průměru, avšak tyto ztráty byly v úterý částečně smazány. Nyní se zlato obchoduje opět nad hodnotou 200d MVA. Na úrovni 1280,29 USD za unci se také nachází 61,8% Fibonacciho retracement, který už jednou jako support pro cenu zlata zapůsobil a nastartoval zlato k růstu o téměř 35 USD. Takové posílení se zřejmě tentokrát konat nebude, avšak ostatní ukazatele technické analýzy hovoří také spíše pro vstup do dlouhé pozice.

Oscilátor Stochastic vystoupil z pásma přeprodanosti a nadále roste, ukazatel Commodity Channel Index překonal úroveň -100, což také indikuje nárůst nákupních pokynů. Trendové čáry na instrumentu a na oscilátoru MACD konvergují.

Zajímavým jevem je objem kontraktů, které byly za danou periodu uzavřeny - čtvrteční pokles ceny o 16 USD byl doprovázen abnormálním zvýšením zobchovaného objemu. Na tento jev však další obchodování nenavázalo, objemy na vysoké úrovni nezůstaly. Zlato nestačilo nastoupit do pokračujícího klesajícího trendu a krátce konsolidovalo.

Klíčové technické úrovně Fibonacciho retracementu (min 1240,23 ; max 1345,09)

0,236 Fibo - 1320,34 USD
0,382 Fibo - 1305,03 USD
0,500 Fibo - 1292,66 USD
0,618 Fibo - 1280,29 USD

zlato 

Preferovaný scénář: LONG pozice. Pokud se zlatu podaří odpoutat se od úrovně Fibonacciho retracementu, může pomýšlet na krátkodobé přiblížení zpět k úrovním 1300 USD za unci.

Alternativní scénář: SHORT pozice. Geopolitické napětí může opět vyprchat a cena zlata může bez výrazné technické podpory reagovat poklesem k hodnotám pod 1275 USD za unci.


Čtěte více:

Výprodeje na ukrajinských titulech
28.08.2014 14:18
Hlavní ukrajinský akciový index UX dnes padá o téměř 8 procent (viz gr...
Islamisté v Iráku zapalují ropné vrty kvůli postupujícím Kurdům
28.08.2014 16:43
Islamisté ovládající část Sýrie a Iráku zapálili ropné vrty u severoir...

Váš názor
  •  
    29.08.2014 10:23

    Minimalne 5 preklepu (půlce černa letošního roku)?, argumentace stylem: protoze je uplnek tak zlato slo nahoru, zaver je: pujde to dole za predpokladu ze to nepujde nahoru. "zlato nestačilo nastoupit do pokračujícího klesajícího trendu a krátce konsolidovalo" tato veta ani nedava smysl. patrie patrie.. :)
    K.L.
Aktuální komentáře
10.09.2025
16:20Evropská odpověď na SpaceX: Airbus, Thales a Leonardo připravují společný podnik
15:40Nebius chce dál expandovat, a tak si jde k investorům pro tři miliardy dolarů
14:50Traders Talk: Trhy čekají na inflační data, dolar oslabuje, zlato posiluje. Kde hledat příležitost?
14:40STEM: Voliči opozice by přidali na důchody, voliči koalice na vědu a výzkum
14:34Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS3006202306
13:59Obrana uzavřela smlouvu s Českou zbrojovkou na ruční zbraně až za 4,26 mld. Kč
13:23Jakub Blaha: Akcie Oraclu rostou o více než 30 procent díky obrovskému nárůstu budoucích zakázek  
12:55Novo Nordisk propustí 9 000 zaměstnanců, mění strategii a snižuje výhled zisku
11:51Von der Leyenová: Dohoda s USA je nejlepší možná, čelíme nižším clům než ostatní
11:41Polsko je nejblíže k ozbrojenému konfliktu od druhé světové války, uvedl premiér po sestřelení ruských dronů
11:08Akcie před statistikami o cenách rostou, ale opatrnost je znát  
10:45Footshop letos v prvním pololetí navýšil tržby o 38 pct na 891 milionů korun
10:35Inflace v Česku v srpnu zpomalila z červencových 2,7 % na 2,5 %
10:00FRESH: Celní (ne)dohoda s USA a dopady na Česko s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem  
9:49Akcie Oracle letí na historická maxima, firma šokovala svým výhledem v cloudové divizi  
8:51Výsledky KARO, masivní škrty v Novo Nordisk a novinky od Applu. Futures jsou v zeleném  
8:50KARO Leather rekordně roste. Proběhne navýšení free floatu i postupný odkup vlastních akcií
8:45Footshop a.s.: Vnitřní informace - Zveřejnění výsledků za H1 2025
8:44Rozbřesk: Americká ekonomika vytvořila o téměř milion méně pracovních míst
8:27Apple představil nový iPhone 17 či sluchátka AirPods s funkcí překladu v reálném čase

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y