Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Druhé dějství řeckého dramatu bylo očekávané

    Druhé dějství řeckého dramatu bylo očekávané

    23.12.2014 12:46
    Autor: Pavel Petr, Patria Online

    Řecký premiér Antonis Samara selhal při vyjednávání podpory pro svého kandidáta, který se v druhém kole měl stát řeckým prezidentem během dnešní volby. Nyní potřebuje dalších dvanáct hlasů v konečném třetím kole volby.

    Samarasův kandidát Stavros Dimas, jediný kandidát celých voleb, podle všeho ani neměl být zvolen ve druhém kole. Získal nakonec 168 hlasů což je v podstatě v souladu s očekáváním.

    To nechává rozhodnutí o osudu Řecka až na 29. prosince, kde bude kandidát pro zvolení potřebovat 180 hlasů.

    Dnes bylo napočítáno přesně 131 nevyplněných lístků, které se započítávají jako proti a jeden člen parlamentu chyběl.

    Samaras má v podstatě nůž na krku, protože nebude-li kandidát zvolen ani ve třetím kole, musí následovat parlamentní volby. Ty by se měly pak konat do února příštího roku. Pokud by se tak stalo, je tu reálná hrozba, že by je mohla vyhrát levicová Syriza, která chce znovu vyjednat podmínky pomoci Řecku od MMF a změnit nastavená pravidla utahování opasků, která vešla v platnost v posledních letech právě kvůli pomoci od MMF a neutěšeného stavu řeckých veřejných financí.

    Samaras hledal podporu o víkendu u proevropsky orientovaných nezávislých, které tak pozval do své vlády, pokud by pomohly zvolit Dimase prezidentem. Pro Samarase je pro třetí kolo úkol stejný. Získat hlasy rebelů a nezávislých členů, aby odvrátil stále reálnější hrozbu předčasných voleb. Šéf Syriza už se nechal slyšet, že volby jsou nevyhnutelné.

    Obě strany – Demokratická levice, která opustila koalici loni, i Nezávislý Řekové, pravicová strana přesto nesouhlasící s opatřeními od MMF, svůj postoj nemění a nebudou volit pro Dimase.

    Je ovšem nejasné, jak moc mají obě strany disciplinované členy. Ti budou dozajista čelit lobingu a telefonním hovorům při vyjednávání podpory pro jediného kandidáta ze strany, která aktuálně řídí zemi. Například dva členové demokratické levice těsně před hlasováním oznámili, že opouští stranu a zůstanou nezávislými.

    Řecké volby napjatě sledují i evropští partneři, ale řada analytiků spíše věří tomu, že je nyní ve hře méně rizika, než bylo před lety.

    Řecký největší trh v Aténách (ASE) se okamžitě po výsledcích ponořil o 2,1 % níže od začátku obchodního dne. Ale aktuálně trochu přidal a odepisuje 1,86 %.

     ase

    Zdroj: Reuters, Bloomberg


    Čtěte více:

    Žebříček TOP Technology Fast 500 ukázal prstem na letošního krále – MobileIron
    23.12.2014 11:00
    Společnost Deloitte představila výsledky výročního 20-tého žebříku TOP...
    IPO Recap – největší výkon předvedla farmaceutická firma Juno
    23.12.2014 12:06
    Minulý týden šla na burzu hrstka firem. Papírově nejsilnější myšlenku ...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    10.08.2026
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů
    13:25TSMC umlčela obavy z ochlazení AI. Tržby dál rostou o desítky procent
    12:40Trhu s humanoidními roboty vládne Čína. V prvním pololetí se postarala o více než 97 % světových dodávek
    11:19Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 5 %. Trh práce ale zůstává napjatý
    10:04Rozbřesk: Extrémní sucho a nízká hladina Rýna je další komplikací pro německý průmysl
    8:50Trhy věří Evropě, geopolitická rizika však zůstávají ve hře  
    6:07PREVIEW: ČEZ by měl vykázat slabší provozní výsledky. K růstu zisku ale pomůže konec windfall tax  
    09.08.2026
    8:35Víkendář: Nebojte se, Warsh ve skutečnosti nemá velení
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    11:00Perly týdne: Zlato nahoru a SpaceX k 10 bilionům dolarů

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00CZ - Nezaměstnanost