Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský průmysl zpomaluje dynamiku svého růstu

Čínský průmysl zpomaluje dynamiku svého růstu

02.01.2015 7:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst čínského zpracovatelského průmyslu se v závěru loňského roku téměř zastavil, čínští výrobci se potýkají se slábnoucí poptávkou i se stoupajícími náklady. Vyplývá to z vládního průzkumu mezi nákupními manažery. Údaje podle agentury Reuters podporují očekávání, že Peking přikročí k novým stimulačním opatřením, aby odvrátil prudší zpomalení růstu čínské ekonomiky.

Index aktivity zpracovatelského průmyslu v prosinci klesl na 50,1 bodu z listopadových 50,3 bodu. Pouze těsně se tak udržel nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Vládní zpráva je nicméně o něco optimističtější než dřívější výsledky průzkumu banky HSBC, podle kterého se aktivita čínského průmyslu v prosinci poprvé za sedm měsíců snížila.

Čínské Státní informační centrum nedávno předpovědělo, že tempo růstu čínské ekonomiky by letos mělo zpomalit na zhruba sedm procent ze 7,3 procenta předpokládaných v loňském roce.

Čína je druhou největší ekonomikou na světě po Spojených státech. Slabší růst v Číně by mohl mít negativní dopady na další ekonomiky, a to jak v Asii, tak ve zbytku světa. Čína je v posledních letech hlavním motorem růstu světového hospodářství a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží.

Čínská centrální banka v listopadu ve snaze o podporu hospodářského růstu poprvé za více než dva roky snížila své úrokové sazby. Peking se snaží ekonomice pomoci rovněž schvalováním nových projektů v oblasti infrastruktury, píše agentura Reuters.

Zdroje: čtk, Reuters


Čtěte více:

Co když se ohledně Číny všichni mýlí?
29.12.2014 7:30
Čínská ekonomika rostla dvacet let tempem pohybujícím se kolem 10 %. P...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.01.2026
22:00Smíšená data z trhu práce nezabránila S&P 500 v růstu na nová maxima  
18:09Rozhoduje hotovost
16:36Traders Talk: Netflix u ročních minim, ČEZ zůstává stálicí a IPO Czechoslovak Group
15:35Trh práce v prosinci zůstal v zajetých kolejích, Fed může snižovat, a to finančním trhům stačí
14:53KKCG Real Estate Financing a.s. - Oznámení o manažerských transakcích
14:35Akcie Rolls-Royce stanovují nová maxima každý den roku 2026. Co stojí za jejich růstem?
13:02Perly týdne: Směrem k silnějšímu růstu bez nižších sazeb?
11:40Den D pro Trumpova cla? Nejvyšší soud dnes možná rozhodne
10:58Míra nezaměstnanosti v prosinci podle očekávání vzrostla na 4,8 %
10:38Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:37Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:36Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2025
10:10CSG by mohla oznámit IPO už příští týden. Strnad cílí na valuaci 30 miliard eur
10:03Rio Tinto opět jedná o převzetí Glencore. Vznikl by největší těžař světa
9:08Zahraniční obchod Německa slábne. Automobilky zrychlují, energetika brzdí
8:58Rozbřesk: Obchodní schodek USA se zázračně snižuje, což zvyšuje odhady HDP
8:47IPO CSG v Amsterdamu může přijít už příští týden, akciemi i dluhopisy může zahýbat rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o clech  
6:07Nejvýnosnější sázka trhu pokračuje, ale varování přibývá  
08.01.2026
22:22Akciové indexy v USA vyhlíží výsledkovou sezónu.  
17:18Trhy odtržené od ekonomiky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university