Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
RBA snížila sazby, australský dolar prudce oslabil

RBA snížila sazby, australský dolar prudce oslabil

03.02.2015 9:55
Autor: Michal Putna, Patria Online

Australská centrální banka (Reserve Bank of Australia - RBA) dnes nečekaně snížila úrokové sazby o 25 bazických bodů na 2,25 %, trh počítal s ponecháním sazeb na úrovni 2,5 %. Snížení sazeb RBA odůvodnila snahou o dosažení „vyváženého ekonomického růstu“, k čemuž by měly nižší sazby (a oslabená měna) dopomoci.

Reakce australského dolaru na úrokový cut byla velmi výrazná, AUD oslabil o 2 % na 1,3 USDAUD. Společně s dolarem se kvůli nižším sazbám dostal pod tlak také novozélandský dolar, který proti USD oslabil o přibližně 0,7 %.

Uvolnění měnových podmínek bylo naopak positivní zprávou pro australské akcie, index ASX 200 (žlutá linka v grafu) připsal přes 2 % a vystoupal na nejvyšší úroveň od roku 2008.

aus

Snížením sazeb se RBA zařadila do skupiny zemí, které se snaží povolováním šroubů měnové politiky nastartovat hospodářský růst (a inflaci). Austrálie je významným exportérem nerostných surovin (třetinu vývozu tvoří železná ruda) a pokles v cenách komodit se podepsal také na hodnotě AUD (australský dolar za poslední rok proti USD ztratil přes 14 %). Když tedy RBA svou poslední akcí poslala AUD níže, podpořila také konkurenceschopnost domácích výroků na mezinárodním trhu, což byl jeden z důvodů uvolnění měnových podmínek.

Zdroj: BBG


Čtěte více:

Ekonomický růst rychle snižuje nezaměstnanost v ČR
03.02.2015 9:23
Poslední údaje výběrového šetření pracovních sil opět potvrzují trend ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.03.2026
10:55Český zpracovatelský průmysl se přehoupl do růstu, prostředí pro poptávku ale zůstává náročné
10:20ON-LINE: Šok na globálních trzích. Ropa skokově zdražuje, akcie jsou otřesené
9:47Zlato se kvůli útokům na Írán dostalo nad 5 400 dolarů za unci
9:36Doprava přes Hormuzský průliv se téměř zastavila. Brent skokově zdražuje a míří k 80 dolarům  
9:16Rozbřesk: Chaos na Blízkém východě může v případě delšího trvání výrazně zasáhnout globální ekonomiku
8:42Eskalace na Blízkém východě stahuje akcie dolů, bezpečná aktiva letí vzhůru a Pentagonem se rozešel s Anthropic  
01.03.2026
19:36Co čekat v pondělí na trzích a jak může útok USA na Írán ovlivnit trh s ropou i světovou ekonomiku?
14:57Stiglitz o clech, podkopávání důvěry v instituce a dopadu AI na inflaci
8:53Údery na Írán: Potvrzena smrt Chameneího, doprava v Hormuzském průlivu stojí. Ropa za sto dolarů?
8:49Víkendář: Bitcoin je už jen pro staré?
28.02.2026
20:16Izrael a Spojené státy zahájily údery na Írán, ten odpovídá. Přinášíme dosavadní souhrn
14:26Roubini: Růst půjde prudce nahoru, ale rostoucí nezaměstnanost bude třeba řešit větším přerozdělováním
8:47Víkendář: Neroste hodnota zlata, ale klesá hodnota dolaru?
27.02.2026
22:00Americké akciové indexy uzavírají týden mírným poklesem  
17:30Cena za dluhy a budoucí akciová přívětivost ekonomického prostředí
17:08Státní dluh ČR loni vzrostl o 312,3 mld. Kč na 3,678 bilionu Kč, uvedlo MF
16:17Další "šváb"? Kolaps Market Financial Solutions odhaluje podezření z podvodu i díry v kolaterálu
14:47Perly týdne: Zlato roste bez fundamentu a americké akcie stále mají potenciál. Které nejvíc?
14:08Evropské akcie na rekordu. STOXX 600 roste osmý měsíc v řadě
13:39CoreWeave zklamala provozními výsledky, přesto potvrzuje silný růstový příběh  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu