Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomický růst rychle snižuje nezaměstnanost v ČR

Ekonomický růst rychle snižuje nezaměstnanost v ČR

03.02.2015 9:23
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Poslední údaje výběrového šetření pracovních sil opět potvrzují trend rostoucí zaměstnanosti na jedné straně a klesající nezaměstnanosti na straně druhé. I poměrně mírný ekonomický růst, který jsme zde viděli v loňském roce tak dokázal výrazně snížit nezaměstnanost, a to především díky novým pracovním místům v průmyslu a ve službách. Zapomenout nelze ani na pozvolna rostoucí počet podnikatelů.

Míra nezaměstnanosti podle VŠPS se v posledním loňském čtvrtletí meziročně snížila o jeden procentní bod na 5,8 %. Nezaměstnaných, kteří si práci hledají, aktuálně nepracují a jsou schopni nastoupit do ní během 14 dnů je tak výrazně méně, než vykazované hodnoty úřadů práce. Rozdíl v posledním kvartále činil více než 200 tisíc lidí.

Pokud bychom na pozitivních číslech z VŠPS měli najít něco nepříznivého, tak je to stále vysoký podíl dlouhodobě nezaměstnaných, kterých je zhruba polovina. V tomto směru se situace v ČR zatím příliš nezměnila.

Nakonec však stále platí, že nezaměstnanost v ČR patří mezi nejnižší v EU. Je přitom velmi pravděpodobné, že se počty nezaměstnaných budou snižovat i v letošním roce, takže máme velkou šanci vrátit se na trhu práce do situace před první ze dvou posledních recesí, kdy byla nezaměstnanost pod pěti procenty.


Čtěte více:

Oběť z vlastních řad - ruský Gazprom oseká investice
03.02.2015 8:34
Ruský plynárenský gigant Gazprom se rozhodl snížit v letošním roce kap...

Váš názor
  •  
    03.02.2015 14:56

    Mám takový pocit (třeba špatný), že před první ze dvou posledních recesí, kdy byla nezaměstnanost pod 5ti procenty, se ještě počítala jinou metodikou. Až se dostaneme na stejnou úroveň podle metodiky stávající, budeme stále ještě několik dlouhých kroků od onoho (ideálního) stavu. Nebo?
    dave
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data