Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Možná, že se ropa k 100 dolarům za barel už nikdy nepodívá

Možná, že se ropa k 100 dolarům za barel už nikdy nepodívá

27.03.2015 15:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Diskuse o ropě se točí zejména kolem změny strategie, ke které došlo minulý rok ze strany Saúdské Arábie. Ta těžbu nesnížila ani poté, co ceny začaly klesat a pokles se tím změnil v prudký propad. Hovoří se o tom, že jde o útok na americké alternativní zdroje, či o politicky motivovaný krok proti Iránu, který pro Saúdskou Arábii představuje regionálního rivala. Existuje však mnohem jednodušší vysvětlení – Saúdové změnili názor na ropný vrchol.

Saúdská Arábie má ohledně své ropy dvě možnosti – těžit ji nyní, nebo v budoucnu. Pokud se domnívá, že ropa dochází, bylo by rozumné předpokládat, že ceny porostou. Tento růst by mohl být vyšší než návratnost, kterou by země vydělala na investicích peněz plynoucích ze současné těžby. Ty jsou stejně většinou investovány do amerických vládních dluhopisů, které nevynášejí skoro nic. Logickým krokem by pak bylo omezení těžby, ponechání maximálního množství ropy v zemi a udržování těžby na takových úrovních, které by zabránily kolapsu globální ekonomiky.

Avšak v případě, že by ropný vrchol byl jen teoretickým výmyslem, pak by velké navýšení těžby dávalo smysl. Poptávka po ropě by mohla dokonce časem klesat a pak je nejlepší strategií maximalizace současné těžby. Hodnota barelů ropy vytěžených v budoucnu bude totiž postupně klesat. Nejsem členem saúdské královské rodiny, a tudíž nevím, na základě čeho se skutečně rozhodovala. Možná, že za vším skutečně stojí tajná dohoda s USA nasměrovaná proti Rusku. Možná se Saúdové snaží tlačit na Rusy, aby nestáli za syrským prezidentem. Na Blízkém východě nemusí vždy platit, že to nejjednodušší vysvětlení je pravděpodobně to správné.

Nové technologie dnes umožňují těžbu z netradičních ložisek, globální oteplování paradoxně přispívá k tomu, že se Arktida může stát zdrojem nových vrtů. Lidský důvtip i zde funguje tak jako obvykle – když dochází ke zdražování jednoho zdroje, najde způsob, jak ho nahradit jiným. Elektromobily už nejsou jen hračkou pro bohaté, ale přesouvají se i k běžným spotřebitelům. Pokud za současným vývojem na ropném trhu skutečně stojí změna názoru na to, jak je to s ropným vrcholem, cena ropy už se nemusí nikdy podívat k 100 dolarům za barel.

Autorem je James Mackintosh.


Zdroj: FTAlphaville

 


Čtěte více:

Saudská armáda bombarduje povstalce v Jemenu, ropa prudce zdražuje
26.03.2015 9:39
Saúdská Arábie a její spojenci z regionu zahájili v noci na dnešek voj...
Dopadne Španělsko jako Řecko?
26.03.2015 17:26
Španělsko by podobně jako Řecko mohlo vstoupit do fáze vysoké politick...
Kdo nakonec vyhrál měnové války
27.03.2015 13:00
Brazilský ministr financí Guido Mantega si v roce 2010 stěžoval na to,...

Váš názor
  • Dobrá zpráva
    27.03.2015 16:54

    To se Putin picne a Karlovy Vary budou zase naše. Jen aby nás zase nepřijel zachran'onat před těmi zlými Amíky jako v 68. Možná že nakonec ještě přijme Marshalův plan.
    Papavlohodimitrakopavlos
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data