Saúdská Arábie a její spojenci z regionu zahájili v noci na dnešek vojenskou operaci proti šíitským povstalcům v Jemenu. Letecké údery saúdských letadel si podle světových agentur vyžádaly desítky obětí z řad civilistů; v metropoli Saná zahynulo při jednom z útoků nejméně 13 lidí, včetně žen a dětí. Jednotkám loajálním prezidentu Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu se zatím podařilo dobýt mezinárodní letiště v Adenu na jihu země, které bylo dosud v rukou rebelů.
Vzdušné bombardování probíhalo podle agentury AP v noci v oblasti Saná. Rijád vyslal do akce 150.000 vojáků a 100 bojových letounů, uvedla televizní stanice Al-Arabíja. Al-Arabíja informovala o tom, že se na operaci podílejí rovněž letadla z Maroka, Jordánska, Súdánu, Kuvajtu, Kataru, Bahrajnu a Spojených arabských emirátů. K pozemní akci se prý hodlá připojit i Egypt či Pákistán.
Saúdská Arábie akci před jejím zahájením konzultovala se Spojenými státy a věděl o ní i prezident Barack Obama. Mluvčí Bílého domu uvedl, že USA poskytují logistickou a zpravodajskou podporu. Přímo se však Washington do akce nezapojí.
Dopady na ropu
Bombardování pozic jemenských povstalců se okamžitě projevilo v cenách ropy, které vystřelily vzhůru. Aktuálně se barel Brentu obchoduje za 59 USD (+5 %), přičemž za posledních pět dní se cena jednoho barelu zvýšila o 9,3 %! Ropa typu WTI je draží o 6,2 % a pohybuje se na úrovni 52,2 USB/barel a za poslední týden si připsala 8,3procenzní zisk.
Klíčem k dnešnímu dramatickému posilování cen černého zlata je geografické (a geopolitické) umístění Jemenu. Ačkoliv tato země těží pouze 0,2 % celosvětové produkce ropy, sousedí s klíčovými hráči ropného průmyslu. Severní soused Jemenu, Saudská Arábie, je největším světovým exportérem černého zlata a nejsilnějším členem kartelu OPEC.
Podél celého jihovýchodního pobřeží Jemenu vede klíčová námořní cesta pro ropné tankery a jakékoliv informace o propuknutí bojů v této oblasti proto logicky vedou k obavám o bezpečnost dodávek této komodity. Jedná se o čtvrtou nejvíce využívanou námořní trasu pro transport ropy na světě s denním objemem 3,8 milionu přepravených barelů. Současně jde o vstupní bránu do Rudého moře a potažmo suezského kanálu. Pokud by se tento dopravní uzel v důsledku konfliktu zablokoval, ropa z Evropy a severní Afriky by ztratila přímou cestu za svými zákazníky v Asii.
Výpadek jemenské produkce by světové trhy snadno nahradily (aktuálně jsou navíc zásoby na historických maximech), avšak případné omezení saudských dodávek by již trhem s ropou výrazně pohnulo. Následující obrázek zachycuje aktuální pozice ropných tankerů proplouvajících podél jemenského pobřeží.

Zdroj: Bloomberg, ČTK