Španělsko by podobně jako Řecko mohlo vstoupit do fáze vysoké politické nejistoty, která se v zemi neobjevila od doby, kdy v ní na konci sedmdesátých let byla opět obnovena demokracie. Nelze totiž popřít, že současný vývoj se velmi podobá trendům v Řecku. Týká se to zejména poklesu životního standardu, nízké důvěry v celonárodní instituce, jako je vláda, parlament i jednotlivé politické strany, dále korupčních skandálů, osobního obohacování a korporátních skandálů.
Z prvního grafu je patrné, že medián příjmů se relativně k roku 2010 zdaleka nejvíce propadl v Řecku, kde nyní dosahuje asi 70 % výchozí hodnoty. V eurozóně jako celku medián naopak roste, ve Španělsku se dnes pohybuje nad 90 % výchozí hodnoty z roku 2010. Míra nezaměstnanosti (druhý graf) se ale ve Španělsku a Řecku nachází na poměrně podobných úrovních a drží se vysoko nad nezaměstnaností v Portugalsku či v celé eurozóně:

I ve Španělsku se nyní mění pravidla politické hry. Na scéně se objevili noví hráči a končí doba, kdy politickému životu v zemi dominovaly dvě hlavní politické strany. V současné době budou o moc bojovat tři či dokonce čtyři významné strany. Přesto se však nedomníváme, že by ve Španělsku došlo k tak silným posunům jako v Řecku. Očekáváme, že nakonec vznikne koalice více stran, která bude možná lépe sloužit voličům, kteří jsou zklamáni vládou starých stran. Naopak nepředpokládáme, že by se Španělsko dostalo do série politických krizí, které by ho nakonec znatelně oslabily.
Jak ukazují další dva obrázky, odcházející vláda bude schopna poukazovat na znatelné zlepšení ekonomické situace. Od listopadu 2011 do voleb v prosinci 2015 dojde podle našich projekcí ke zvýšení tempa růstu až na 2,4 %. Nezaměstnanost (druhý graf) by měla klesnout z 24,2 % na úroveň 23 %. Měla by se zlepšit tvorba pracovních míst:

Pro vznik silné koaliční vlády hovoří i to, že ty nejtěžší reformy už byly ve Španělsku provedeny. Pod tlakem z Bruselu byl reformován trh práce, proběhla penzijní reforma, obecná vládní reforma, reformy na trhu se zbožím a službami a v bankovním systému. Ty nejméně populární kroky už má tedy země za sebou a nová vláda bude mít větší prostor pro manévrování a bude těžit ze zlepšujícího se ekonomického prostředí. Je pravděpodobné, že se bude více zaměřovat na politické problémy, včetně boje s korupcí, obnovy důvěry ve vládní instituce, či boje s pocitem beztrestnosti panujícím mezi vládnoucí „kastou“.
Zdroj: Natixis