Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo nakonec vyhrál měnové války

Kdo nakonec vyhrál měnové války

27.03.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Brazilský ministr financí Guido Mantega si v roce 2010 stěžoval na to, že Fed rozpoutal měnovou válku proti jeho zemi. Tato slova vyvolala velké sympatie a také obavy z toho, že monetární uvolňování v USA povede k masivnímu odlivu kapitálu do rozvíjejících se zemí. V USA se tyto názory velkého porozumění nedočkaly, Fed tvrdil, že se musí starat o domácí inflaci a nezaměstnanost. Doba, po kterou kapitál proudil do rozvíjejících se ekonomik a vyvolával posilování kurzů jejich měn, se ale nakonec ukázala jako krátká. Brazilský real je tak dnes chronicky slabou měnou, ovšem o měnových válkách se hovoří dál. Podle této teorie je nyní vedou všechny významné centrální banky. Pokud nebojují mezi sebou, určitě bojují s dosažením inflačního cíle. Ten je obvykle nastaven na 2 % a je velmi těžké ho dosáhnout.

Ještě před několika týdny se zdálo, že USA a Velká Británie představují v tomto boji výjimku a umožňují svým měnám posilovat. I centrální banky v těchto dvou zemích ale nyní obracejí. Nikdo totiž v deflačním prostředí nechce, aby kurz jeho měny posiloval příliš dlouho. Evropská centrální banka a centrální banka Japonska donutily Spojené státy a Velkou Británii k větší akomodaci jejich monetární politiky. Před pěti lety exportovaly měnové tlaky do světa Spojené státy, nyní se tento proces obrací. Měnové války se tak dostávají tam, kde začaly. A celkový výsledek vypadá tak, že se neustále zvětšuje globální monetární uvolnění.

Často slyšíme, že další kolo měnových válek skončí pohromou. Ve třicátých letech přispěly ke kolapsu globálního obchodního systému, oživení bylo tehdy nejsilnější v zemích, které opustily zlatý standard nejdříve. Měnové války ale tehdy nakonec pravděpodobně pomohly ke globálnímu oživení, i když omezení globálního obchodu působilo negativně. Podle některých názorů tyto války také přispěly ke kolapsu brettonwoodského systému, po kterém přišla nebezpečně vysoká inflace let sedmdesátých.

Dnes panují obavy z deflace, a ty vedou centrální banky k agresivnímu monetárnímu uvolňování. V poslední době se to týká zejména ECB a BoJ. Žádná centrální banka by přitom ani na okamžik nepřiznala, že jí jde o oslabení měnového kurzu. Není však pochyb o tom, že slabší jen a euro pomáhají. Podobně jako ve třicátých letech vedou tyto kroky k celkovému uvolnění monetárních podmínek ve světové ekonomice. Samozřejmě, že všechny země nemohou své měny oslabit, snaží se ale o „devalvaci“ peněz relativně k cenám spotřebního zboží a cenám komodit. S ohledem na cenový vývoj je těžké tvrdit, že jde o špatný postup.

V posledních měsících se zdálo, že Fed je smířen s tím, že dolar bude v rámci změny americké monetární politiky posilovat. Ostatní země se z toho radovaly, protože se obávaly deflace či velmi nízké inflace. Fed dokonce tlačil na ECB, aby rozjela kvantitativní uvolňování. Nyní se ovšem zdá, že Fedu už začíná posilování dolaru vadit a že zašlo příliš daleko. Americká ekonomika zpomaluje, protože slábnou její exporty. A nižší dovozní ceny ztěžují dosažení inflačního cíle. Fed vidí, že měnové války fungují oběma směry. Rád by zvýšil sazby již v červnu, ale je mu jasné, že věci nemá plně pod kontrolou. A ve světě dochází k dalšímu a dalšímu uvolnění monetárních podmínek.

Kdo je tedy vítězem globálních měnových válek? Napovědět mohou následující dva grafy – v prvním vidíme vývoj efektivního měnového kurzu po Mantegově projevu týkajícím se měnových válek, ve druhém vývoj kurzů po finančním kolapsu roku 2007:

valky

Zdroj: FT, Blog Gavyna Daviese


Čtěte více:

Voda, cukr a pár miliard dolarů
26.03.2015 17:55
Zástupci nápojářských firem by se mnou asi nesouhlasili, ale v princip...
Adidas vrátil úder, ale netrefil...
26.03.2015 16:03
Adidas dnes oznámil revoluční plán na vylepšení své produkce. V jeho r...
Rozbřesk - ČNB pohrozila oslabením intervenčního kurzu; prezident Zeman okamžitě kontruje
27.03.2015 9:10
Včera po zasedání ČNB zažila česká koruna další atak našich centrální...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data