Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo nakonec vyhrál měnové války

Kdo nakonec vyhrál měnové války

27.03.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Brazilský ministr financí Guido Mantega si v roce 2010 stěžoval na to, že Fed rozpoutal měnovou válku proti jeho zemi. Tato slova vyvolala velké sympatie a také obavy z toho, že monetární uvolňování v USA povede k masivnímu odlivu kapitálu do rozvíjejících se zemí. V USA se tyto názory velkého porozumění nedočkaly, Fed tvrdil, že se musí starat o domácí inflaci a nezaměstnanost. Doba, po kterou kapitál proudil do rozvíjejících se ekonomik a vyvolával posilování kurzů jejich měn, se ale nakonec ukázala jako krátká. Brazilský real je tak dnes chronicky slabou měnou, ovšem o měnových válkách se hovoří dál. Podle této teorie je nyní vedou všechny významné centrální banky. Pokud nebojují mezi sebou, určitě bojují s dosažením inflačního cíle. Ten je obvykle nastaven na 2 % a je velmi těžké ho dosáhnout.

Ještě před několika týdny se zdálo, že USA a Velká Británie představují v tomto boji výjimku a umožňují svým měnám posilovat. I centrální banky v těchto dvou zemích ale nyní obracejí. Nikdo totiž v deflačním prostředí nechce, aby kurz jeho měny posiloval příliš dlouho. Evropská centrální banka a centrální banka Japonska donutily Spojené státy a Velkou Británii k větší akomodaci jejich monetární politiky. Před pěti lety exportovaly měnové tlaky do světa Spojené státy, nyní se tento proces obrací. Měnové války se tak dostávají tam, kde začaly. A celkový výsledek vypadá tak, že se neustále zvětšuje globální monetární uvolnění.

Často slyšíme, že další kolo měnových válek skončí pohromou. Ve třicátých letech přispěly ke kolapsu globálního obchodního systému, oživení bylo tehdy nejsilnější v zemích, které opustily zlatý standard nejdříve. Měnové války ale tehdy nakonec pravděpodobně pomohly ke globálnímu oživení, i když omezení globálního obchodu působilo negativně. Podle některých názorů tyto války také přispěly ke kolapsu brettonwoodského systému, po kterém přišla nebezpečně vysoká inflace let sedmdesátých.

Dnes panují obavy z deflace, a ty vedou centrální banky k agresivnímu monetárnímu uvolňování. V poslední době se to týká zejména ECB a BoJ. Žádná centrální banka by přitom ani na okamžik nepřiznala, že jí jde o oslabení měnového kurzu. Není však pochyb o tom, že slabší jen a euro pomáhají. Podobně jako ve třicátých letech vedou tyto kroky k celkovému uvolnění monetárních podmínek ve světové ekonomice. Samozřejmě, že všechny země nemohou své měny oslabit, snaží se ale o „devalvaci“ peněz relativně k cenám spotřebního zboží a cenám komodit. S ohledem na cenový vývoj je těžké tvrdit, že jde o špatný postup.

V posledních měsících se zdálo, že Fed je smířen s tím, že dolar bude v rámci změny americké monetární politiky posilovat. Ostatní země se z toho radovaly, protože se obávaly deflace či velmi nízké inflace. Fed dokonce tlačil na ECB, aby rozjela kvantitativní uvolňování. Nyní se ovšem zdá, že Fedu už začíná posilování dolaru vadit a že zašlo příliš daleko. Americká ekonomika zpomaluje, protože slábnou její exporty. A nižší dovozní ceny ztěžují dosažení inflačního cíle. Fed vidí, že měnové války fungují oběma směry. Rád by zvýšil sazby již v červnu, ale je mu jasné, že věci nemá plně pod kontrolou. A ve světě dochází k dalšímu a dalšímu uvolnění monetárních podmínek.

Kdo je tedy vítězem globálních měnových válek? Napovědět mohou následující dva grafy – v prvním vidíme vývoj efektivního měnového kurzu po Mantegově projevu týkajícím se měnových válek, ve druhém vývoj kurzů po finančním kolapsu roku 2007:

valky

Zdroj: FT, Blog Gavyna Daviese


Čtěte více:

Voda, cukr a pár miliard dolarů
26.03.2015 17:55
Zástupci nápojářských firem by se mnou asi nesouhlasili, ale v princip...
Adidas vrátil úder, ale netrefil...
26.03.2015 16:03
Adidas dnes oznámil revoluční plán na vylepšení své produkce. V jeho r...
Rozbřesk - ČNB pohrozila oslabením intervenčního kurzu; prezident Zeman okamžitě kontruje
27.03.2015 9:10
Včera po zasedání ČNB zažila česká koruna další atak našich centrální...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů