Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Varoufakis: Odchod Řecka z EMU by spustil lavinu

    Varoufakis: Odchod Řecka z EMU by spustil lavinu

    20.04.2015 9:36
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Pokud by Řecko muselo opustit eurozónu, odstartoval by tento krok lavinu v celé Evropě a nákaza nedůvěrou ve společnou měnu by se nevyhnutelně začala šířit dál. S tímto varováním přišel řecký ministr financí Janis Varufakis v rozhovoru pro španělskou televizní stanici La Sexta.

    "Někteří tvrdí, že zbytek Evropy je od Řecka oddělen a že ECB má k dispozici nástroje, aby mohla v případě nutnosti Řecko amputovat, ránu zacelit a dovolit zbylé části eurozóny pokračovat dál," citovala z televizního rozhovoru nahraného před deseti dny agentura Reuters. "Obávám se ale, že tohle není ten případ... Jakmile lidé jednou připustí myšlenku, že měnová unie tu není na věčnost, začnou spekulace... kdo je další na řadě," řekl dále Varufakis.

    Řecký ministr financí načrtl černý scénář, podle nějž by odchod jedné země z eurozóny kontinentem otřásl. Podle něj by pak nastal nejen odliv kapitálu a zvýšení úrokových sazeb, ale také politická nestabilita.

    Atény nyní usilují o dohodu s mezinárodními věřiteli, která by měla vést k uvolnění zbývajících peněz z mezinárodního záchranného programu. Debata se vede zejména o seznamu reforem řecké vlády, ale jednání postupují jen pomalu.

    Odhaduje se, že do pátku 24. dubna, kdy se v Rize koná klíčové setkání ministrů financí eurozóny, strany k dohodě nedospějí. Zadlužená jihoevropská země přitom bojuje s nedostatkem hotovosti, takže vláda by už v příštích týdnech mohla stát před rozhodnutím, zda z peněz, které má k dispozici, zaplatí důchody a mzdy státním zaměstnancům, nebo dlužnou splátku Mezinárodnímu měnovému fondu.

    Zdroj: RTRS, ČTK


    Čtěte více:

    Další signál blížícího se Grexitu?!
    17.04.2015 12:48
    Vyjednávání řecké vlády s mezinárodními věřiteli o splátkách dluhu jso...
    Jan Nývlt: V tuzemsku nastávají příznivé časy pro velkoobjemové financování
    19.04.2015 15:00
    Evropa pomalu míří, alespoň pokud jde o podmínky pro čerpání tzv. synd...
    Rozbřesk - Aktivita producentů ropy v USA klesá, cena ropy naopak roste
    20.04.2015 9:10
    Právě na dnešek připadá smutné páté výročí výbuchu ropné plošiny Deepw...
    Technická analýza - Dolarová přetahovaná s eurem nebude mít vítěze nejspíš ani dnes
    20.04.2015 9:18
    EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje pod hladinou denního pivotu na 1,...

    Váš názor
    • řecké vydíraní.
      20.04.2015 14:18

      místo Řecku dát peníze na Ukrajinu na boj s Ruskými hordami,jen oni stojí mezi námi a šíleným Putlerem,EU se musí probudit a jednat !
      dh.
    • Evropa plná komunistů
      20.04.2015 12:54

      Nalezli do čela a jejich úkol každého spasit a udotovat je známý.Pokud se neosvobodíme od neustálých socialistických pokusů každého schopnějšího vydírat a udanit k smrti,tak se nevyhneme znova válce.
      Mac
    • zoufale vykriky
      20.04.2015 11:17

      na ktere uz nikdo nereaguje, ani je nekomentuje... :-) nejspise na tech zvestech o totalne prazdne pokladne a Fakisovi cisticim kdejake rezervy bude neco pravdy :-)
      neo029
    •  
      20.04.2015 9:55

      Další pokus jednoho lůzra o vydírání. Mezi Řeckem a zbytkem jižní Evropy je propastný rozdíl. Za prvé - kdy Španělsko nebo Itálie podváděli ve svých statistikách?, za druhé - má Španělsko nebo Itálie vůbec problém zjistit, kolik je jejich HDP nebo veřejný dluh? za třetí - zkuste mi připomenout nějaký řecký produkt kromě turistiky (když pominu ouzo a olivový olej), kdežto spoustu třeba italských produktů, které kupuje celá Evropa nebo celý svět mohu jmenovat spatra....
      Vlado
      •  
        20.04.2015 11:10

        Vy jste už někde viděl řecký olivový olej. Řekové ho prodávají jako komoditu v hektolitrech, pak se jím plní levné značky, jako Tesco nebo Giana. Oni nejsou schopní, na rozdíl od Italů nebo Španělů, si vytvořit vlastní premiovou značku oleje.
        Hans
        • Chipita :-)
          20.04.2015 11:30

          ale co jsem videl posledni produkty, hodne toho delaji ve fabrickach v Bulharsku a Rumunsku
          neo029
      • Podvádějí asi všichni
        20.04.2015 10:32

        No já nevím... Jeden český statistik zfalšoval výsledky obchodní bilance o 50 mld Kč, pak ještě jednou ... a stal se premiérem, a teď je (pokud se nepletu) v Bruselu.
        kapitán
        • Re: Podvádějí asi všichni
          20.04.2015 11:35

          globalni dluh je 200 bilionu USD.. z toho se jde jen vylhat, poskrtat nuly nebo to nechat sezrat inflaci oficialne prevlecenou za deflaci :-)
          neo029
      •  
        20.04.2015 10:01

        Souhlas, jsou to vyděrači. Už měli být dávno pryč, pouze zastrašují ostatní a nepřímo doporučují, že když se neplní dohody, tak se to stejně nějak udělá.
        Žíža
    Aktuální komentáře
    25.08.2026
    22:01Americké trhy dnes mírně posilují  
    16:55AI jako technologicko-ekonomický bonus, nebo uchovatel trendu?
    16:35Čínské značky mohou do deseti let v Evropě vyrábět 1,5 milionu aut ročně
    14:42Akcie Nvidie zlevnily. Nižší násobek budoucích zisků ale nemusí znamenat podhodnocení
    12:20Investoři reagují na dopady klimatických extrémů. V centru pozornosti je chlazení, zemědělství nebo i maloobchod  
    11:22Dluhopisy v klidu, ropa níž. Akcie se dopoledne opatrně zvedají  
    10:58Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    10:35Cena bitcoinu poprvé od května překonala 80 000 dolarů
    10:28Goldman Sachs: Jediní, kdo na AI zatím vydělávají, jsou polovodiče
    9:02Rozbřesk: Napětí na americkém dluhopisovém trhu roste. Podaří se Trumpovi zkrotit výnosy?
    8:47USA oznámily sankce proti Íránu, bitcoin už nad 80 tisíci dolary  
    24.08.2026
    22:03Wall Street zahájila týden opatrně: Investoři vyhlížejí výsledky Nvidia  
    17:20Dluhy, akcie a umělá inteligence
    16:56Vláda: Peníze z EU by v ČR po roce 2028 měly směřovat na dopravu či energetiku
    16:33FT: Místo nejvyspělejšího modelu Anthropiku firmy preferují levnější nástroje
    15:55PODCAST Týdenní výhled: USA bojují s růstem dluhopisových výnosů, Nvidia zveřejní výsledky  
    15:53Tuzemští spotřebitelé ztrácejí optimismus
    13:16CSG dodá mostní automobily za více než miliardu korun do Evropy nebo Asie
    12:17Týden začíná pro akcie smíšeně, zatímco ropa i výnosy klesly  
    10:33Trump v červnu uskutečnil přes tisíc obchodů s akciemi. Mezi nákupy byly Palantir, Berkshire Hathaway, Visa či Mastercard

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - HDP, q/q a
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m