Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erdogan dosáhl Pyrrhova vítězství, trhy ovládli prodejci

Erdogan dosáhl Pyrrhova vítězství, trhy ovládli prodejci

08.06.2015 10:39
Autor: Michal Putna, Patria Online

Strana tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podle předběžných výsledků sice vyhrála parlamentní volby, ale s největší pravděpodobností ztratila ve sněmovně většinu a k vládnutí bude potřebovat koaličního partnera.

Volby tak znamenají konec Erdoganovy naděje na ústavní změny a posílení pravomocí hlavy státu. Do sněmovny se poprvé v historii dostala i prokurdská strana - levicová Demokratická strana lidu (HDP).

"Očekáváme menšinovou vládu a předčasné volby," řekl agentuře Reuters pod podmínkou anonymity jeden z čelních představitelů vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Erdoganova strana AKP získala 40,8 % hlasů, což by v přepočtu znamenalo pouze 258 křesel v 550členném parlamentu a konec dlouhého 13letého období jednobarevných vlád. Prokurdská HDP podle předběžných výsledků získala 12 procenta hlasů a 73 křesel. Dvě hlavní opoziční strany, sociální demokraté a ultrapravicová Strana národní akce (MHP), získaly 25 respektive necelých17 % hlasů.

Lídr HDP Selahattin Demirtas už po oznámení předběžných výsledků vyloučil, že by jeho strana s AKP vstoupila do koalice, a dodal, že dnešní volby znamenají konec diskuse o prezidentském systému a "diktatuře".

Volby byly de facto referendem o tom, zda posílit pravomoci Erdogana a vytvořit tak (polo)prezidentskou republiku. K tomu by byla potřeba změna ústavy, kterou by muselo podpořit 367 poslanců z 550.

Pyrrhovo vítězství Erdoganovy AKP se na trzích projevilo okamžitou a rychlou korekcí. Investoři se obávají růstu nestability spojené s koaličním vládnutím (na které si bude muset Turecko po více než dekádě začít zvykat).

Hlavní (bluechip) index turecké burzy dnes ráno po otevření trhu propadl o 8,2 %, avšak aktuálně své ztráty částečně umazává a obchoduje se o 5,5 procenta níže. Turecký index bankovního sektoru je ve ztrátě 7,6 %.

Výprodeje se nevyhnuly ani turecké liře, která dnes ráno po osmé hodině na páru s dolarem propadla o více než 5 procent. Stejně však jako akciové tituly, také turecká měna postupně nachází půdu pod nohama a stahuje své ztráty na aktuálních minus 3,5 %.

Zdroj: BBG, RTRS, ČTK


Čtěte více:

PPF představila nabídkové ceny na odkup akcií O2 a CETIN!
08.06.2015 8:26
Skupina PPF nabídne v rámci dobrovolného veřejného návrhu všem akcioná...
Růst průmyslové výroby v Německu v dubnu překonal očekávání
08.06.2015 9:29
Průmyslová výroba v Německu se v dubnu vrátila k růstu a ve srovnání s...
Euro lehce koriguje páteční ztráty, německá data jsou podporou, Řecko zůstává rizikem
08.06.2015 10:37
Čínská obchodní bilance překvapila vyšším přebytkem, který byl ale ta...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.08.2025
17:33Zánik hodnotových akcií
16:21Z Měsíce rovnou na Nasdaq. Vesmírná IPO těží ze zájmu investorů
14:29Make Global Stocks Great Again! Americká cla vrací lesk zahraničním trhům  
13:56Ifo: Hospodářské oživení v Německu nadále brzdí nedostatek zakázek
12:47Perly týdne: Jistota poklesu sazeb a srpnová rally
11:42Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:41Zlato dostalo impuls k růstu, zatímco akciové trhy se na směru neshodnou  
11:23Američané nenakupují, přiznal šéf Crocs. Snížený výhled poslal akcie dolů o 30 procent
11:08Eichengreen: Polymarket ukazuje, jak Trump ovlivňuje očekávaný vývoj sazeb a inflace
10:51Nižší deficit, vyšší mzdy: ČNB upravila ekonomickou prognózu pro letošní rok
10:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:43Rusinko: Trh práce dále ochlazuje, míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,4 %
10:38ČSÚ potvrdil zpomalení inflace v červenci, potraviny dál zdražují
10:21Letní útlum náborů zvýšil nezaměstnanost za červenec, volná místa dál ubývají
9:05Rozbřesk: Koruna v reakci na ČNB prolomila úroveň 24,50 EUR/CZK
8:48CSG zamíří na burzu, Trump dosadil do Fedu svého ekonomického poradce a Tesla ruší projekt Dojo. Evropské futures jsou v zeleném  
7:40Podporou jsou ceny elektřiny, distribuce i prodej, říká po zlepšení výhledu ČEZ Martin Novák
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  
18:24CSG údajně zvažuje vstup na burzu. Hlavním trhem Amsterdam, duální listing v Praze?  
17:43Lyft zveřejnil rekordní výsledky, nyní expanduje do Evropy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (06/25 Q2)
Skechers USA Inc (06/25 Q2)
Tempus AI Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Trump Media & Technology Group Corp (06/25 Q2)
10:00CZ - Nezaměstnanost