Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Květen přináší americkému stavebnímu sektoru smíšené statistiky, trend však zůstává příznivý

Květen přináší americkému stavebnímu sektoru smíšené statistiky, trend však zůstává příznivý

16.06.2015 16:18
Autor: Michal Putna, Patria Online

Data ze zámořského stavebního sektoru dnes přinesla protichůdné údaje. Počet nově započatých staveb se snížil v květnu o 11,1 procenta na 1,036 milionu. Ačkoli se pokles čekal, nikoli takto výrazný, konsensus (agentura Bloomberg) byl nastaven na 4procentní snížení. Nutno však poznamenat, že duben vytvořil vysokou srovnávací bázi (m/m +22,1 %). V meziročním srovnání se minulý měsíc začalo v USA stavět o 5,3 % více domů.

U počtu vydaných stavebních povolení pozorujeme v květnu meziměsíční nárůst o 11,8 % na 1,275 milionu po téměř 10% růstu v dubnu. Meziročně bylo vydáno o 27,2 % více stavebních dekretů.

baraky

Nových staveb ubývalo především u bytových domů (m/m -20,2 %), zahájené stavby rodinných domů poklesly o 5,4 %. Na meziroční bázi však sledujeme u obou segmentů růst, tažený pro změnu rodinnými domy. Regionálně se pokles soustředil na severovýchod a západ USA, horší čísla však přišla ze všech regionů.

V případě stavebních povolení rostla čísla hlavně u bytových domů (m/m +24,9 %), povolení pro stavbu rodinných domů bylo m/m vydáno o 2,6 % více. Největší růst registruje severovýchod a středozápad USA, zatímco m/m pokles pozorujeme na jihu a západě Spojených států.

Ačkoliv dnešní data vypadají smíšeně, jejich vyznění je při detailnějším pohledu positivní. 3M klouzavé průměry u obou ukazatelů rostou, horší čísla o nové výstavbě jdou na vrub bytovým domům, které jsou tradičně hodně kolísavé a u kterých navíc duben vytvořil vysokou srovnávací základnu. U stavebních povolení výsledky překonaly konsensus trhu a meziročně bylo v květnu vydáno více stavebních dekretů i rozestavěno více domů. Dolar po číslech na páru s eurem nijak výrazně nereaguje.


Čtěte více:

Euro odmítá podlehnout Řecku - proč je tak odolné?
16.06.2015 11:06
Nervozita z Řecka se přenáší také do dnešního obchodování v Evropě, kd...
Řecko vládne trhům
16.06.2015 11:13
Malá země na jihu Evropy již půl roku drží trhy v napětí a (spolu)urču...
Řecký bankrot bez Grexitu
16.06.2015 13:33
Jednání věřitelů s řeckými vládními představiteli nejsou vůbec snadná....

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.03.2026
13:08CSG koupila 49procentní podíl v rakouské firmě HDS
12:53Goldman Sachs: Rekordní shorty otevírají prostor pro prudký odraz akcií, ale rizika se obrací směrem vzhůru  
12:30Inflace v eurozóně vzrostla na 2,5 procenta
11:36ČSÚ potvrdil loňský růst HDP o 2,6 %. Česká ekonomika má za sebou nejrychlejší rok od 2022
11:17Trump možná couvá z války, akcie díky tomu míří nahoru  
11:02Wilson: Korekce na S&P 500 se blíží svému konci, ale zůstávají tu rizika na straně sazeb  
9:35Michal Strnad z CSG posílil kontrolu nad Tatrou. Jelínkův podíl koupil za více než 600 milionů korun
9:29Ifo: Íránský konflikt dopadá na německý průmysl. Největší hrozbou jsou ceny energií a logistika
9:22Rozbřesk: Íránský konflikt zvyšuje tlak na evropský automotive, sektor čelí zdražení vstupů i slabší poptávce
8:52Dnes vyjde zpřesněné HDP, Trump údajně uvažuje o ukončení války i bez volného Hormuzu a Fed má prostor jen pozorovat  
6:03Proč zlato i akcie obranných společností po propuknutí války oslabily?  
30.03.2026
22:02Wall Street zůstává pod tlakem: Energie nestačí, technologie táhly trh níže  
18:25Další (ne)recese a signály trhu práce
16:56PODCAST Týdenní výhled: Pozornost se přesouvá od inflace k reálné ekonomice  
15:59Íránské útoky na blízkovýchodní hutě způsobily šok na trhu s hliníkem
15:34SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu SAB Finance a.s
14:45MakroMixér s Liborem Jelenem o eskalaci konfliktu v Íránu, dražších energiích i dopadech na českou ekonomiku
14:40Primoco dodalo drony za 100 milionů Kč španělské Guardia Civil. Plánuje navýšit produkci až na 300 dronů ročně
11:48Dluhopisy se odrážejí ode dna. Investoři zaceňují rizika recese, výnosy klesají  
11:28Sázky na vyšší sazby ustupují, což svědčí akciím i dluhopisům  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Nově otevřená prac. místa