Malá země na jihu Evropy již půl roku drží trhy v napětí a (spolu)určuje sentiment investorů, který se následně promítá do burzovních pokynů k prodeji, či nákupu cenných papírů.
Ačkoliv je řecký hrubý domácí produkt jen o málo větší než hotovost na účtech firmy , má tato země potenciál ovlivňovat dění i na trzích, které nemají s Řeckem vůbec nic společného. Úzká provázanost finančního světa, společné obchodní platformy pro evropské a americké akcie, strach z možné nákazy, negativní dopad na eurodolar v případě Grexitu, aj. vytváří mosty, přes které se nepříznivé zprávy z Atén šíří dál po finančních trzích a mohou s sebou srážet i ceny aktiv. Včerejší a dnešní obchodování je toho dobrou ukázkou, všechny hlavní evropské indexy se pohybují druhý den v červených číslech. Ačkoliv by bylo příliš troufalé připisovat tento pokles pouze Řecku, je evidentní, že víkendový krach jednání Atén s věřiteli se na výprodejích značnou měrou podepsal.
Nekončícími tahanicemi s věřiteli trpí pochopitelně nejvíce samotné Řecko. Index aténské burzy ASE jen za poslední tři dny ztratil 11 % (v čele propadu bankovní tituly). Dnes dopoledne je index ASE o 0,7 % níže, na úrovni 733 bodů.
Ještě více, než na akciích, je strach z možného bankrotu země, vidět na výnosech řeckých státních dluhopisů. Když se zvyšuje pravděpodobnost defaultu, investoři požadují vyšší výnos, který odpovídá zvýšenému riziku spojenému s nákupen státních bondů. A pohyby na řeckých dluhových papírech jsou v poslední době vskutku brutální. Například výnos na 2Y dluhopisu od začátku roku (kdy začalo nové kolo jednání s věřiteli) vystřelil o 46 % (více než 900 bps) na téměř 30procentní úroveň. 10Y bond se obchoduje s kuponem 13 %. Jen pro srovnání, výnos německého desetiletého bundu je 0,8 % (italského 2,3 % a portugalského 3,3 %).
Neschopnost vládní koalice dohodnout se s věřiteli má své odezvy také na řecké politické scéně. Před malou chvíli prohlásil lídr centristického hnutí Potami, že bude v parlamentu hlasovat pro jakoukoliv smlouvu, která by udržela zemi v eurozóně. Opozice proti premiérovi Tsiprasovi sílí a neměli bychom zapomínat, že předčasné volby by mohly být dalším z možných řešení současné patové situace (btw. díky předčasným volbám se dostal Tsipras k moci).
Zdroj: BBG