Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Němečtí podnikatelé se bojí Řecka - index Ifo v červnu padá

Němečtí podnikatelé se bojí Řecka - index Ifo v červnu padá

24.06.2015 10:19, aktualizováno: 24.6. 11:03
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Index německého institutu Ifo sledující podnikatelské klima se v červnu opět zhoršil. Po nepatrném květnovém snížení je tentokrát pokles výraznější, na 107,4 z 108,5 bodu. Ačkoli se po včerejším dobrém výsledku průzkumu PMI dal čekat růst indexu, nakonec se tak nestalo. Výsledek je tedy horší oproti předpokladům. Konsensus byl formálně nastaven na 108,1 bodu.

ifo

Na červnovém poklesu hlavního indexu se podílejí obě jeho složky, tedy hodnocení současné situace i očekávání. V prvním případě došlo k poklesu na 113,1 z 114,3 bodu, v druhém na 102 z 103 bodů.

Celkově výsledky nadále ukazují převahu pozitivních odpovědí z podnikatelské sféry, optimismus ohledně výhledu se ale prakticky vytratil. Na náladu podnikatelů pravděpodobně dolehly obavy spojené Řeckem, tedy z dopadů jeho krachu, jehož pravděpodobnost se za poslední měsíc značně zvýšila.

Jediným sektorem, kde došlo ke zlepšení, je stavebnictví, v němž ale i tak nadále převládá pesimismus. Průmyslové podniky zhoršily své hodnocení současné situace i výhledu a plánují menší navyšování výroby než dříve. V obchodě se zhoršoval zejména výhled.

Ačkoli strach z negativního vlivu Řecka mohl být hlavním faktorem za horší náladou firem, mohou se projevovat i další. Sem lze zahrnout slabší výkony Číny a Spojených států, postupné zdražování ropy i poslední posílení eura. Vedle toho podnikatelé nebudou nadšeni ani z rychlejšího růstu mezd, který překonává tempo produktivity. V těchto případech jde o faktory s delší působností a pokud by se potvrzoval jejich dopad na produkci, šlo by o známku omezení pro další zrychlování ekonomiky.

 


Čtěte více:

Řecká krize: soudný den
24.06.2015 10:45
Dnešní večerní schůzka ministrů financí eurozóny by mohla konečně přin...
Francouzské telekomy ztrácí, Bouygues akviziční nabídku zamítl
24.06.2015 10:20
Výkonná rada Bouygues Telecom jednomyslně zamítla akviziční nabídku ze...
Netflix, Inc. posvětil štěpení akcií 7 ku 1;
24.06.2015 10:51
Netflix včera v uveřejněné zprávě oznámil, že management společnosti N...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.06.2026
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena
10:08Průmyslová výroba v Česku v dubnu zrychlila meziroční růst na 1,5 procenta
9:30Největší italská banka Intesa nabídla 30,6 miliardy eur za domácího rivala Monte dei Paschi di Siena
9:18Rozbřesk: Rychlý růst cen nemovitostí v Česku asi zpomalí zejména v nejdražších lokalitách
8:51AI rally slábne, eskalace na Blízkém východě zvyšuje nervozitu a do toho se čekají vyšší sazby Fedu  
6:01Zapomenutý gigant s obřím dluhem. Může Xerox investory překvapit?  
07.06.2026
10:42Víkendář: Jak zamezit opakování inflace sedmdesátých let
06.06.2026
9:28Víkendář: Ponaučení pro centrální banky – vyvarujte se velkých akcí
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost