Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko schválilo další balík požadovaných reforem

Řecko schválilo další balík požadovaných reforem

23.07.2015 8:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Řecký parlament dnes schválil druhý balík strukturálních reforem, které požadují věřitelé výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu pro předlužené Řecko. Reformní kroky, které se týkají zejména modernizace státní správy, včetně urychlení soudních řízení a prosazení pravidel pro ozdravení bank, prošly díky opozici. Část vládní strany SYRIZA návrh nepodpořila.

Poslanci hlasovali jmenovitě a například bývalý ministr financí Janis Varufakis, který první sadu reforem minulý týden odmítl, tentokrát zvedl ruku pro.

Ve 300členném parlamentu pro přijetí reforem hlasovalo 230 poslanců, 63 jich bylo proti, pět se zdrželo a dva nebyli přítomní. Počet rebelů ze strany SYRIZA, kteří balík nepodpořili, se snížil na 36 z 39, kteří byli proti před týdnem. Vládní tábor má v zákonodárném sněmu celkem 162 poslanců: 149 ze SYRIZY a 13 ze strany Nezávislí Řekové.

Řecký premiér Alexis Tsipras před hlasováním uvedl, že jeho kabinet byl donucen přistoupit na tvrdé reformy pod hrozbou odchodu země z eurozóny. V příštích dnech se prý vláda zaměří na politické reformy a boj s korupcí a daňovými úniky. Debata poslanců o reformním balíku začala ve středu okolo deváté večer SELČ a na hlasování přišla řada po šesti hodinách.

"Jeden z komentátorů o mně řekl, že buším hlavou do zdi. Moje hlava možná krvácí, ale zeď praskla," uvedl rovněž Tsipras. Podle zpráv, které se objevily na Twitteru, premiér znovu přiznal, že jeho kabinet udělal chyby, nicméně na bitvu, kterou vybojoval, je pyšný.

Šéf řecké vlády zároveň zopakoval, že v reformy nevěří.
"Zvolili jsme kompromis, který nás nutí přijmout program, ve který nevěříme, a my ho přijmeme, protože jiné alternativy jsou tvrdé," uvedl. Odstoupení z funkce vyloučil s tím, že jeho vláda musí nadále bojovat za zájmy řeckých občanů.

Původně se mělo hlasovat i o reformě penzijního systému a o zrušení daňového zvýhodnění pro řecké zemědělce. Zejména proti druhé z reforem se ale postavila řada poslanců z venkovských regionů z vládní koalice i z opoziční Nové demokracie. Tváří v tvář masivnímu odporu Tsiprasova vláda návrh z pořadu jednání stáhla. Mluvčí vlády ale už v úterý prohlásila, že zrušení daňových výhod pro zemědělce není podmínkou zahájení rozhovorů s věřiteli o další finanční pomoci.

Atény se minulý týden po celonočním summitu v Bruselu dohodly s eurozónou na zahájení rozhovorů o novém záchranném programu (v pořadí již třetím) v objemu až 86 miliard eur, což je ovšem podmíněno ekonomickými reformami a úspornými opatřeními. Vyjednávání s věřiteli o této pomoci by měla začít nejspíš v pátek a skončit do 20. srpna, uvedla již dříve řecká vládní mluvčí.

Zdroj: RTRS, ČTK


Čtěte více:

Summary: Apple, Boeing, Coca-Cola, Yahoo, Microsoft
22.07.2015 16:52
Akcie Apple (DIP) dnes v reakci na výsledky ztrácí 5 %. Domníváme se, ...
Kovový kolaps: Pád zlata drtí  i cín, měď nebo zinek
22.07.2015 17:29
Výprodej zlata dopadá i na ostatní kovy od mědi po zinek nebo cín. ...
Výsledky Unipetrol v 1. pololetí - zpět v zisku (+ komentář analytika)
23.07.2015 8:05
Všeobecné makroprostředí bylo pro Unipetrol v 1. pololetí 2015 velice ...

Váš názor
  •  
    23.07.2015 9:01

    já těm Řekům opravdu , ale opravdu věřím , že to myslí vážně . Schvalují to s čím sami nesouhlasí , jak to asi v Řecku dopadne ? Nemusím být ekonom , abych si udělal představu , jsou-li řecké dluhy splatitelné . Pokud je EU odpustí , učiní první krok ke svému rozpadu , pokud je neodpustí máme tu zanedlouho další jednání s věřiteli o ještě větším dluhu . Že měl náš bývalý , mnohými pravdoláskaři nenáviděný prezident pravdu , když před vstupem do ojrozńy varoval.
    karel IV
Aktuální komentáře
17.10.2025
22:02Wall Street rostla poté, co Trump mírnil svůj postoj vůči Číně  
17:36Ztráta zodpovědnosti je na dluhopisech vidět. Jak je na tom Čína?
16:33Státní dluh na novém rekordu, vzrostl na 3,518 bilionu Kč
16:00VIG kupuje německou pojišťovnu Nürnberger za 1,38 miliardy eur
15:20Ozempic za 150 dolarů místo tisíce? Trumpova slova rozkolísala farmaceutický trh
13:49Evropský obranný sektor zaznamenal nejhorší týden od roku 2020
13:38Inflace v EU vzrostla na 2,6 procenta, v Česku naopak klesla a je šestá nejnižší
12:13Perly týdne: Hranice mezi AI boomem a bublinou
11:34Akcie dostávají ránu z nečekané strany, peníze míří do dluhopisů a zlata  
10:46Spolupráce velkých technologických firem – tentokrát jinak než v devadesátých letech?
9:16Rozbřesk: Trable regionálních amerických bank jsou zpět a výnosy dluhopisů kolabují
9:13Když se objeví jeden šváb... Zions a Western Alliance hlásí úvěrový podvod, banky padají
8:44Další regionální banky USA čelí úvěrovým ztrátám, napětí Čína-USA se zostřuje a ceny zlata lámou nové rekody  
5:54Evropa zaostává za USA už 15 let. Teď se to už zlomí, věří Deutsche Bank
16.10.2025
22:00Zámořské trhy lehce poklesly  
17:46Existují ziskové bubliny?
16:18Investice Alibaby do AI už přinášejí zisky. Nasazuje ji velkém a sází na růst během Singles Day
15:36United Airlines (+72 % od dubna) vykázala vyšší než očekávaný zisk, ale slabší tržby  
14:28MercadoLibre: Nastal čas k dokupu?  
13:48UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení o výplatách úrokových výnosů z hypotečních zástavních listů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data