Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Markit: Zpracovatelský sektor v Řecku je nejníže za 16 let

Markit: Zpracovatelský sektor v Řecku je nejníže za 16 let

03.08.2015 11:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Zpracovatelský sektor v Řecku se v červenci propadl na nejnižší úroveň za posledních 16 let. Důvodem je propad nových objednávek a zásobovací problémy, za kterými stojí třítýdenní nedobrovolné bankovní prázdniny. Vyplývá to z průzkumu, který mezi nákupními manažery provedla společnost Markit. Ekonomická důvěra pak v Řecku podle ekonomického institutu IOBE v červenci klesla na nejnižší úroveň za téměř tři roky.

Index aktivity ve zpracovatelském sektoru klesl v červenci na 30,2 bodu, což je nejnižší hodnota od roku 1999, kdy společnost začala se shromažďováním těchto údajů. Hodnota pod hranicí 50 bodů znamená pokles aktivity, nad 50 body jde o růst.

Řecko 29. června zavřelo banky a zavedlo omezení pohybu kapitálu, aby po vyhlášení referenda o novém záchranném programu zabránilo masivnímu odlivu finančních prostředků. Bankovní prázdniny znamenaly další ránu pro řeckou ekonomiku, oslabenou již půlročním dohadováním řecké vlády s mezinárodními věřiteli o podmínkách, za které by Atény mohly dostat další peníze. Banky se znovu otevřely 20. července, výběry z účtů ale zůstaly omezeny.

Omezení kapitálových toků a obavy o budoucnost země zasáhly poptávku ve zpracovatelském sektoru, který tvoří zhruba desetinu řecké ekonomiky. To se odrazilo na nových zakázkách a nákupní aktivitě, což výrobce donutilo rušit pracovní místa, ukázal průzkum Markitu.

"I když zpracovatelský sektor představuje pouze malou část z celkového výkonu Řecka, obrovský rozsah jeho propadu vysílá znepokojivý signál o zdraví ekonomiky jako celku," řekl podle agentury Reuters ekonom Markitu Phil Smith.

V celé eurozóně pak růst průmyslové aktivity v červenci mírně zpomalil a hlavní index klesl na 52,4 bodu z červnových 52,5 bodu. Růstové tempo ale bylo vyšší, než se čekalo původně, vyplývá z výsledků Markitu pro země eura.

Řecký hospodářský institut IOBE mezitím dnes uvedl, že ekonomická důvěra v červenci klesla v důsledku ekonomického vývoje po červencovém referendu, obecné politické nejistoty a omezení pohybu kapitálu. Index, který měří důvěru spotřebitelů a očekávání v průmyslu, službách, maloobchodu a stavebnictví, klesl na 81,3 bodu z červnových 90,7 bodu. Dostal se tak na nejnižší hodnotu od října 2012.

Zdroj: Reuters, ČTK


Čtěte více:

Česká exportní banka, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
03.08.2015 10:52
Česká exportní banka, a.s.IČO: 63078333Povinně uveřejňovaná informace ...
Evropa mírně roste, PostNL po výsledcích +7 %
03.08.2015 10:54
Evropské akciové indexy se na počátku nového týdne pohybují mírně v pl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.03.2026
21:05Wall Street při pokračující nejistotě kolem Íránu nenavázala na včerejší euforii  
17:53Komisař pro energetiku doporučil zemím EU snížit daně z energií
16:45Před sociálním inženýrstvím by měl dobře fungovat samotný základ
14:49Španělská dcera CSG je pro podezření ze zapojení v korupční kauze na černé listině agentury NATO
12:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS3006202306
12:25Euforie na trzích - TACO opět funguje. Co na to Írán?  
12:11Konflikt s Íránem může podle Trumpa brzy skončit. Hormuz ale zůstává uzavřený  
10:49Česká inflace je nízká kvůli energiím a potravinám, ale íránský konflikt situaci může změnit
9:28Skupina M2C hlásí stabilní obrat. Ziskovost stlačily posunuté akvizice a náročné ekonomické podmínky
9:15Dvě české zbrojovky v Amsterdamu? Colt CZ usiluje o duální listing
9:03Rozbřesk: Mimořádně turbulentní ropa. Dle Trumpa je válka „téměř u konce“
8:57Trump hlásí brzký konec války. Ropa klesá, futures stoupají  
8:40Gevorkyan dvociferně roste. Výsledky i akvizice v Itálii pohnou výhledem do roku 2029
6:01Bude AI nakonec nejvíce doléhat na profese s vyšší kvalifikací?
09.03.2026
17:35PODCAST Týdenní výhled: Ropa zdražuje, trhy začínají brát íránskou válku vážně  
17:09Sektorové valuační extrémy - průmyslová renesance, finanční úpadek
15:52Ropa může i po skokovém růstu ceny ještě dál výrazně zdražit
15:05ON-LINE: Ropa nad 100 dolary, Saúdská Arábie už snižuje produkci
15:03Yardeni zvýšil pravděpodobnost tržního kolapsu na 35 procent. Čeká nás turbulentní období  
14:45Zastropování důchodového věku bude stát stovky miliard. Výdaje vyskočí po roce 2030

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
15:00USA - Prodeje starších domů