Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvěra v české ekonomice zůstává vysoká

Důvěra v české ekonomice zůstává vysoká

24.09.2015 9:31
Autor: Petr Dufek, ČSOB

I v září setrvala důvěra v tuzemské ekonomice na velmi slušné úrovni. Riziko zpomalující Číny ani příliv uprchlíků do Evropy nijak nezměnil vnímání rizik českých firem ani spotřebitelů.

V průmyslu sice došlo k mírnému snížení důvěry, která je nyní dokonce o něco málo nižší než v loňském roce, avšak podniky i nadále očekávají, že se jim bude dařit obdobně dobře, jako dosud. Průmysl tak i nadále zůstane motorem ekonomického růstu, i když tempo jeho růstu bude s největší pravděpodobností v dalších měsících a zvláště pak v příštím roce zvolňovat.

Pozitivně do budoucna hledí i stavební firmy zažívající v letošním roce boom výstavby a rekonstrukcí. Dokonce pro další měsíce předpokládají, že růst jejich aktivity ještě dále naroste. Na druhé straně si nelze nevšimnout, že proud nových zakázek v letošním roce není už tak silný jako třeba loni, a tak po dokončení stávající rozdělané práce může stavebnictví opět čelit nedostatečné poptávce.

Příznivě naladěni jsou obchodníci, kteří se v letošním roce těší z velkého spotřebního apetitu českých domácností. Růst zažívá téměř veškerý maloobchod, i když asi z největších přírůstků mají radost především internetové obchody a autosalony.

Spotřebitelé jsou ochotni více utrácet s tím, jak se zlepšuje jejich finanční situace a jejich nálada zůstává pozitivní. Ve srovnání se srpnem se sice mírně snížila, ale i tak zůstává na velmi dobré úrovni. Strach z nezaměstnanosti opadá, naproti tomu obavy, že se finanční situace domácností nemusí zlepšovat tak rychle, jak se dříve čekalo, zůstávají.

Ukazatele důvěry v ekonomice zůstaly i v posledním měsíci na velmi slušné úrovni. Naznačují tak, že se českému hospodářství po velmi silném rozjezdu z první poloviny roku dařilo i ve třetím čtvrtletí. Postupně si však asi budeme muset zvyknout na to, že udržet růst na úrovni 4 % bude čím dál těžší. Proto by i lehký pokles důvěry či nálady v ekonomice v dalších měsících neměl být až takovým překvapením.


Čtěte více:

Sell first, think later; co se vlastně ve VW stalo? (+ komentář analytika)
23.09.2015 17:00
Poslední dny starým kontinentem respektive automobilkou Volkswagen otř...
Šéf Volkswagenu Winterkorn odstoupil kvůli skandálu z funkce
24.09.2015 8:15
Generální ředitel německé automobilky Volkswagen Martin Winterkorn (68...
GfK: Spotřebitelská důvěra v Německu druhý měsíc za sebou klesá
24.09.2015 8:39
Nálada německých spotřebitelů druhý měsíc za sebou klesá. Mohou za to ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.06.2025
9:11Rozbřesk: Ekonomika eurozóny stagnuje, lepší zprávy z Německa
8:57Cena ropy klesá po oznámení izraelsko-íránského příměří
8:55J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o osmé výplatě úrokového výnosu
8:53Evropa roste po zprávách o příměří na Blízkém východě, ČEZ schválil dividendu  
8:26Valná hromada ČEZ schválila dividendu 47 Kč za akcii, dozorčí radu opustí Košťál
6:04FX Strategie: Obchodní politika mezi USA a EU v centru pozornosti. ČNB podpoří silnou korunu  
23.06.2025
22:02Trhy rostly navzdory hrozbě Hormuzu  
18:41Vývoj ve světové ekonomice v letošním a příštím roce – inflační a růstová pestrost?
16:35Traders Talk: Írán pod palbou, Wall Street v klidu a proč sledovat dluhopisy
15:50ČEZ, a.s.: Tomáš Pleskač nadále členem představenstva ČEZ
15:11Morgan Stanley: Geopolitické výprodeje bývají krátké, klíčová bude cena ropy
13:27Týdenní výhled: Americký útok na Írán trhy příliš nezasáhl a ČNB sazby nezmění  
13:16Americký útok trhy příliš nerozrušil, ropa jen lehce v plusu  
11:53Tesla v tichosti spustila službu robotaxi pro vyvolené. Musk ale slibuje rychlou expanzi
10:48Ekonomika eurozóny stagnuje, lepší zprávy z Německa
10:10Ropa je po americkém útoku na íránská jaderná zařízení na pětiměsíčním maximu
9:16J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Shrnutí výsledků fondu ve 1Q 2025
9:01Rozbřesk: Růst cen nemovitostí zrychluje, kdy začne narážet na slabší poptávku?
8:43ČEZ rozhodne o dividendě, Teherán hrozí uzavřením Hormuzu a futures v červeném  
6:01Přísná pravidla pro velké banky. Rozvolnění by mohlo pomoci dluhopisovému trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data