Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Čínská úzkost trvá, výprodej v komoditním sektoru poslal asijské akcie až na tříletá minima

Čínská úzkost trvá, výprodej v komoditním sektoru poslal asijské akcie až na tříletá minima

29.09.2015 8:50
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Asijské akcie dnes ztrácely ve velkém a propadaly se až na tříletá minima. Nekončící obavy o čínské ekonomické zdraví si vybraly svou daň hlavně v komoditním sektoru. Na čínskou úzkost doplatily komoditní měny, jako jsou australský nebo novozélandský dolar. V Hongkongu pokračoval rekordní propad akcií těžařského giganta Glencore. Poté, co titul v Londýně odepsal během pondělní obchodní seance až 30 procent, ztráty ještě prohloubil na trhu v Hongkongu, kde následovaly jeho akcie londýnský trend a jejich hodnota klesala až o rekordních 27 procent a stáhla s sebou tak akcie dalších společností z komoditního sektoru. Problémy Glencore jen zvýšily obavy o finanční zdraví komoditních společností. Asii nepomohl ani negativní sentiment pondělní obchodní seance na americké Wall Street. Na trzích tak i nadále přetrvává nejistota vyvolaná nejen Čínou ale i americkou centrální bankou.

Japonský akciový index Nikkei si dnes připsal další ztrátu a uzavřel dnešní obchodování o 4,05 procenta níže na 16930,8 bodu a dostal se tak na osmiměsíční minima vlivem obav o druhou největší světovou ekonomiku, kvůli kterým se investoři začali zbavovat akcií společností vystavených Číně. Ocelářské tituly odepsaly povětšinou více než 5 procent, hlavní energetické společnosti ztrácely okolo 4 procent.

Čínský akciový index Shanghai Composite ztrácí okolo 2 procent, přičemž propad vedly právě tituly z průmyslového a energetického sektoru. Referenční index CSI300 odepsal taktéž okolo 2 procent, menší Shenzhen Composite kolem procenta. Hongkongský Hang Seng odepsal více než 3 procenta na nejnižší úroveň od července 2013, rekordní propad zaznamenaly právě akcie komoditního giganta Glencore, odepsaly 27 procent.

Ztráty prohloubil i australský referenční index S&P ASX 200, který se propadl o téměř 4 procenta. Ztráty, které se opět soustředily hlavně do komoditního sektoru, poslaly index na více než měsíční minimum pod psychologickou hranici 5000 bodů. BHP Billiton odepsal okolo 6 procent blízko 7letého minima, Rio Tinto okolo 4 procent. Klesaly i akcie společností z ropného a plynového sektoru nebo hliníkárenská Alumina po zveřejnění zpráv o rozdělení Alcoa Metals na dvě veřejně obchodované společnosti.

Zdroj: BBG, CNBC


Čtěte více:

Volný pád akcií Glencore o více než 30 %
28.09.2015 11:58
Akcie komoditního giganta Glencore zahájily dnešní obchodní den propad...
Americké trhy ztrácí pátý den v řadě
28.09.2015 22:03
Americké akciové trhy si dnes prošly pátým dnem propadů v řadě. Invest...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.01.2026
15:30Úspěšný den čipařů posílá akcie v celém sektoru nahoru
14:53Policie zasáhla v Deutsche Bank kvůli podezření z praní peněz spojeném s ruským oligarchou
14:44Woodová: Obrovské příležitosti pro Teslu, bitcoin se stane uchovatelem hodnoty
13:18LVMH (-7 %) zklamala výsledky i výhledem. Luxusní sektor čeká delší útlum
12:31Analytický radar: Tabák bez růstového příběhu, Erste má Polsko v ceně, KB stagnuje a Moneta je už drahá
12:00Jakub Blaha: ASML trhá rekordy. Umělá inteligence žene poptávku, ale prodeje v Číně mají oslabit  
11:38Korejský akciový trh přeskakuje německý a stává se desátým největším na světě
11:31Trump vítá slabý dolar. Měna padá na čtyřleté minimum a trhy znejistěly
11:25Trump přitížil dolaru a nasměřoval poptávku zpět do drahých kovů. Technologie naladilo ASML  
9:24ASML hlásí rekordní objednávky, zvažuje zrušení 1 700 míst a oznamuje další buyback  
9:19SpaceX plánuje IPO na červen. Od investorů chce získat 50 miliard dolarů při valuaci 1,5 miliardy
8:50Rozbřesk: Viceguvernér Frait otevírá prostor pro další pokles úrokových sazeb
8:49SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu emitenta
8:44Další růst na zlatu, silná čísla ASML a propad poptávky po luxusu od LVMH  
6:06Ark Invest: Růst směřuje k sedmi procentům, stále nejsou plně doceněny změny, které v USA probíhají
27.01.2026
17:07Mag7 se už obchoduje s valuacemi jako před rokem 2018
15:11Boeing zaznamenal růst tržeb o 57 procent, dodávky letadel byly nejvyšší od roku 2018
14:42Výroba osobních aut v Česku loni klesla o půl procenta na 1,446 milionu vozů
13:59Je umělá inteligence jen „glorifikovaným strojem na memorování“?
11:53Nedostatek paměťových čipů potrvá až do roku 2027, predikuje šéf Synopsys

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba