Aktualizováno Akcie komoditního giganta zahájily dnešní obchodní den propadem až o 17,4 procenta. Jednalo se tak o rekordní vnitrodenní ztrátu. Na historické minimum 80,26 pencí akcie komoditní společnosti v Londýně spadly poté, co varovala, že pokud nízké ceny komodit přetrvají, představuje společnost pro akcionáře malou hodnotu. Pokles akcií nakonec ještě nadále prohloubil až na 31 procent. Cena akcií těžaře se tak nachází zdaleka nejníže od 10miliardové primární emise z roku 2011 a za poslední měsíc Glencore vymazala již 14 miliard dolarů hodnoty, což jen posiluje obavy investorů, že dostatečně rychle nesnižuje dluhovou zátěž. Jen od počátku tohoto roku akcie těžařské společnosti odepsaly více než neuvěřitelných 76 procent a má tak z celého akciového indexu FTSE 100 zdaleka nejhorší výkonnost.
Dnešní volný pád Glencore. Titul aktuálně odepisuje téměř 24 procent.
Společnost byla již nucena jako součást 10miliardového programu na snížení dluhu prodat nové akcie a upustit od výplaty dividendy poté, co ekonomické zpomalení Číny poškodilo poptávku po komoditách a poslalo jejich ceny dolů. Již minulý týden označila investiční banka Goldman Sachs tyto kroky Glencore za nepřiměřené. Nyní má obavy o hodnotu těžaře v případě, že se situace na komoditách nezlepší i Investec, která se dokonce domnívá, že pokud ceny hlavních komodit zůstanou na současné úrovni, téměř celá hodnota akcií Glencore by za absence zásadní restrukturalizace vymizela a investorům by tak mohly zůstat jen oči pro pláč.
Glencore najal banky Citigroup a Credit Suisse za účelem zprostředkování prodeje menšinového podílu v zemědělském podnikání. Právě tento prodej je součástí opatření na zmenšení zadlužení, která Glencore zveřejnila dříve v tomto měsíci a jejichž cílem je snížení dluhu o 20 až 30 miliard dolarů.
Strašák jménem Čína
Čínská ekonomika sice stále roste, nicméně nejpomaleji za poslední čtvrt století. Vzhledem k tomu, že Čína je největším konzumentem nebo alespoň jedním z hlavních spotřebitelů velké části komodit, vyústily známky zpomalení růstu čínské ekonomiky v odliv investorů z komoditního sektoru z důvodu obav o propad na poptávkové straně. Bloomberg Commodity Index se minulý měsíc propadl na nejnižší úroveň za posledních šestnáct let. Z Číny navíc i dnes přišly nepříliš pozitivní zprávy o srpnovém propadu zisků čínských průmyslových firem, který byl zdaleka největší za poslední nejméně 4 roky.
Akcie Glencore od počátku roku.
Zdroj: BBG