Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Varoufakis o uprchlících, východní Evropě a skutečných zájmech Německa a Francie

Varoufakis o uprchlících, východní Evropě a skutečných zájmech Německa a Francie

17.10.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Yanis Varoufakis nebyl na pozici řeckého ministra financí úspěšný, nyní chce ale své jméno využít na to, aby změnil celou Evropu. Nová řecká vláda podle něho nemá kvůli dohodě s věřiteli „absolutně žádnou svobodu“. Větší moc než ona má podle Varoufakise i městská rada v Drážďanech. Za jeden z nejtěžších problémů Řecka považuje oligarchy ve formě stavebních firem, které požadují přehnané ceny za budování komunikací. K nim se přidávají bankéři, kteří mají finanční instituce stále pod svou kontrolou i přesto, že banky dostaly od daňových poplatníků obrovské sumy peněz. A bývalý ministr financí přidává na seznam i vlastníky supermarketů, kteří jsou podle jeho názoru díky kartelům také schopni příliš zvyšovat ceny. Dodává, že „naše vláda chtěla všechny tyto praktiky ukončit, ale Trojku zajímalo jen zvyšování daní a snižování penzí“.

Varoufakis kritizuje i nová pravidla požadující předplacení daní u malých firem. To je podle něj krok ke zničení celé země. „Proti Řecku neexistuje žádná konspirace, na to jsme příliš malí. Německo a Francie nejsou schopny dosáhnout dohody, která by zachránila euro. Wolfgang Schäuble chce vytvořit měnovou unii založenou na disciplíně, která by také měla velkou kontrolu nad francouzským vládním rozpočtem. Francouzi to odmítají. V tom všem jsme my byli jen takoví malí otravové, kteří chtěli dělat věci jinak,“ dodává Varoufakis.

Na argument, že proti Řecku stály i malé země jako Slovensko či Lotyšsko, bývalý ministr financí odpovídá: „Lotyšsko dostalo pochvalu za svou politiku utahování a tak ji požaduje po všech ostatních. V této zemi ale zmíněná politika fungovala jen proto, že velká část populace odešla během krize do zahraničí, takže nezaměstnanost klesla. A lotyšské banky navíc perou špinavé peníze z Ruska. Pracovní místa, která tam vznikají, nemají vysokou kvalitu a pokud Evropa tuto zemi vnímá jako úspěch, má vážný problém.“

Varoufakis nedávno vystoupil na přednášce v Berlíně spolu s italským aktivistou a filozofem Francem Berardim. Ten tvrdí, že velké finanční instituce nyní naprosto ovlivňují celou evropskou politiku a politici tudíž dnes přemýšlejí úplně stejně jako bankéři. Podle filozofa tak dochází k destrukci evropského humanismu a demokracie. Varoufakis podle svých slov takovým pesimistou není. Hovoří ale o tom, že finanční odvětví získalo velkou moc a „finanční a monetární politika je v Evropě velmi slabá, což je důvod tak slabého oživení z krize roku 2010“.

Na otázku, zda se blížíme konci EU, odpovídá Varoufakis kladně. Nemusí prý ale jít o nevyhnutelný proces. Poukazuje na to, že Spojené státy reagovaly na krizi tím, že vytvořily „stabilizující instituce, jako například Fed“. Evropa podle něho potřebuje zejména „obrovskou infuzi demokracie a euroskupina musí být nahrazena federálním řízením“. Angely Merkelové si Varoufakis podle svých slov cení za její postoje vůči uprchlíkům.

Současná krize vytváří v Evropě podle bývalého ministra rozkladné síly a hrozí nebezpečí, že poroste vliv ultranacionalistů a pravicových stran. Platí to zejména o východní Evropě, kde je podle Varoufakise patrný vztah mezi politikou utahování a xenofobií. „Ve východní Evropě proběhla renacionalizace všech ambicí. Oni říkají, že chtějí být v Evropě, ale zároveň chtějí uzavřít hranice před lidmi ze zahraničí. Nechtějí žádné černochy, muslimy, Řeky či Portugalce. Takový postoj není s Evropskou unií slučitelný,“ říká Varoufakis.

Zdroj: Der Spiegel


Čtěte více:

Výsledky JP Morgan (DIP) v 3Q15 (komentář analytika + investiční doporučení)
14.10.2015 14:27
Americká banka JP Morgan (DIP) hospodařila ve 3Q se ziskem 6,8 mld. U...
Béžová kniha (Fed): Ekonomika dál roste, průmysl ale tíží silný dolar
15.10.2015 8:09
Americká ekonomika na přelomu léta a podzimu dál mírně expandovala a s...
Horší výhled pro růst zisků poslal akcie Wal-Mart níže o 10 %!
15.10.2015 10:04
Maloobchodní gigant Wal-Mart včera poskytl k náhledu investorům nový t...

Váš názor
 • Varoufakisův marketing
  19.10.2015 9:28

  Tak když už má nálepku ekonomického buřiče, musí ji naplňovat, aby splnil marketingová očekávání. Nechtěl bych být na jeho místě. Musí to být dost namáhavé a nevděčné.
  • Re: Varoufakisův marketing
   19.10.2015 9:38

   Avšak bouřit se ohledně akceptace imigrantů, což je levicový mainstream v Bruselu ? To nevypadá na vzpouru...
   tikitom
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
adidas AG (03/21 Q1)
Bayerische Motoren Werke AG (03/21 Q1)
Cellnex Telecom SA (03/21 Q1, Bef-mkt)
Cigna Corp (03/21 Q1, Bef-mkt)
Cinemark Holdings Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Credit Agricole SA (03/21 Q1, Bef-mkt)
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
DraftKings Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Consolidated Airlines Group SA (03/21 Q1, Bef-mkt)
Nikola Corp (03/21 Q1, Bef-mkt)
Plug Power Inc (03/21 Q1)
Raiffeisen Bank International AG (03/21 Q1, Bef-mkt)
Siemens AG (03/21 Q2)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Stavební výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Změna počtu prac. míst