Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: GM (DIP), Coca-Cola, Boeing, ARM Holdings, Credit Suisse (DIP), Fiat-Chrysler (DIP)

Summary: GM (DIP), Coca-Cola, Boeing, ARM Holdings, Credit Suisse (DIP), Fiat-Chrysler (DIP)

21.10.2015 17:39
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Evropa:

Akcie výrobce luxusních vozidel Ferrari dnešním dnem zahájily svůj pomyslný závod na burzovním parketu v New Yorku. Upisovací cena byla stanovena na 52 USD, nicméně okamžitě po zahájení obchodování akcie vystřelily až k 60 USD a aktuálně obchodují za 58 USD. Kromě rozsáhlého zájmu investorů roli mohla sehrát i záměrně nižší cena (více na toto téma ZDE). Akcie mateřského koncernu Fiat – Chrysler (DIP) nicméně ztrácí 5 %. Reagují tak pravděpodobně na spotřebitelský průzkum Consumer Reports. V něm si totiž jeho vozidla nevedla vůbec dobře a zabrala hned několik nejnižších pozic v rámci kategorií. Obdobná zpráva včera zasáhla akcie Tesla, které intradenně ztrácely i 10 %.


Hospodářská čísla za třetí čtvrtletí dnes představila švýcarská bankovní skupina Credit Suisse (DIP). Zisk vyšplhal na 779 mil. CHF (y/y -24 %) a překonal očekávání položené na hladině 712 mil. CHF. Do značné míry je to však dáno výrazně nižšími daňovými náklady. Zisk před zdaněním totiž zaostal za očekáváním (861 mil. CHF vs kons. 1,026 mld. CHF), když se v něm promítl růst nákladů (ukazatel efektivity vyšplhal na 83,8 % proti 75,6 ve 2Q), ale také nižší tržby. Ty dosáhly 5,98 mld. CHF proti odhadovaným 6,07 mld. CHF. Meziročně se jedná o 8 % nižší číslo. Negativní roli sehrál především FICC segment (y/y -43 %), příjmy z obchodování s akciemi vzrostly meziročně o 12 %. Taktéž se nedařilo tradičnímu investičnímu bankovnictví (úpis a poradenství), v němž tržby propadly o 30 % (vs kons -10 %). Více k výsledkům Credit Suisse ZDE.

Vývojář procesorů pro čipy ARM Holdings představil hospodářská čísla za třetí čtvrtletí letošního roku. Tržby meziročně vzrostly o 24 % na 243,1 mil. GBP a předčily očekávání položené na hladině 240,9 mil. GBP. Hlavní měrou se o to přičinil nárůst provizí z prodaných výrobků (tzv. „royalties“). Těm dopomohl celkový nárůst ceny čipů a také o něco vyšší sjednaná procentuální hodnota provize z prodeje odběrateli u novějších čipů. Dobrou zprávou je, že tyto typy čipů slouží nejen smartphonům (čipy s technologií ARM využívá globálně takřka 95 % těchto zařízení), ale také spotřební elektronice (TV) či některým serverům. Ještě dodejme, že novější čipy využívají i iPhony řady 6 či model Samsungu S6, pročež lze do budoucna počítat s jejich rozšířením do dalších smartphonů (samotná ARM počítá s jejich užitím ve zhruba polovině všech zařízení) s následnou pozitivní implikací na provize. Informace je posléze důležitá i s ohledem na možné ochlazení poptávky po smartphonech. Podle dat IDC by letos měly jejich prodeje vzrůst o 10,4 %, proti loňským 27,5 %. Celkové dodávky čipů s technologií ARM stouply ve 3Q y/y o 20 %. Společnost zároveň potvrdila svůj střednědobý výhled, v jehož rámci počítá s růstem provizí v tempu o 15 % rychlejším, než který zaznamenává polovodičový sektor. Tržby z licencí vzrostly meziročně pouze mírně. Normalizovaná marže dosáhla 96,2 %, což představuje mezikvartálně pokles o 10 bps (meziročně nicméně +140 bps).

Provozní náklady ARM stouply mezikvartálně o 9 % a sama společnost počítá s obdobným nárůstem i ve 4Q. Důvodem jsou investiční výdaje (nejvyšší procentuální hodnota v poměru k tržbám), které mají společnosti dopomoci získat tržní podíl v podnikové sféře a také v oblasti „internetu věcí“. Zisk na akcii v souladu s očekáváním dosáhl 7,6 GBp.

Výsledky hodnotíme pozitivně. Model společnosti postavený na dodávání licencí k technologiím, doplnění o provize z prodeje finálních produktů odběrateli ARM je jedním z hlavních důvodů našeho zařazení titulu do iterace jak DIP tak Krátkodobých investičních příležitostí. Rozšíření novějších čipů s lepším naceněním (vyššími provizemi), pokračující investice a celkový rozsah možné poptávky (internet věcí, spotřební elektronika) v kombinaci s prakticky monopolním postavením představují dle našeho více než atraktivní prospekt. Akcie dnes připisují 8 %.

USA:

Americká automobilka General Motors (DIP) dnes představila hospodářská čísla za třetí čtvrtletí letošního roku. Tržby meziročně klesly o procento na 38,8 mld. USD, přesto předčily konsensuální odhad na úrovni 38,37 mld. USD. Viníkem snížení je negativní kurzový vliv v podobě silného dolaru, po jeho očištění tržby vykázaly naopak růst.

Dominantní geografická oblast Severní Ameriky hlásí meziroční růst tržeb o 7,7 %, což odráží nárůst počtu prodaných vozidel na velkoobchodním trhu (do dealerské sítě), ale také v oblasti retailu (přímý prodej koncovým zákazníkům).

Upravený provozní zisk severoamerické divize vyšplhal na 11,8 mld. USD a marže tak dosáhla 11,8 %. Projevuje se tak příznivá úprava produktového mixu, v němž větší roli zaujímají maržově atraktivnější trucky, SUV. Patrné je to taktéž z růstu tržního podílu v GM v tomto segmentu na 25,2 %. Na druhou stranu, celkový podíl na trhu v USA klesl meziročně o 20 bps na 17,1 %. V agregovaném vyjádření pak GM hlásí provozní zisk 3,1 mld. USD při marži 8 %, což je dáno zejména negativním příspěvkem evropské divize.

Zisk na akcii GM dosáhl 1,5 USD a překonal očekávání na úrovni 1,19 USD.

Objemu hotovosti klesl na 15,43 mld. USD (na konci předchozího čtvrtletí 17,6 mld. USD), což odráží především vyšší investiční aktivitu (akcelerace výkupu vozidel na leasing). Návratnost investovaného kapitálu (ROIC) se nicméně opět zvýšila, a to na 26 %. Akcie připisují 5 %.


Americký výrobce pevných disků Western Digital koupí za 19 mld. USD výrobce paměťových čipů SanDisk (aktivní především v paměťových čipech NAND určených pro mobilní zařízení). Nabídka odpovídá 86,5 USD za akcii, což představuje zhruba 15 %ní prémii proti včerejší zavírací ceně. Akcie SandDisk za poslední měsíc připisují 40 % (dnes zhruba +3 %).


Výrobce nápojů Coca Cola hospodařil ve 3Q s EPS ve výši 51c a o cent tak překonal očekávání. Tržby dohmátly na 11,4 mld. USD, což odpovídá čtyřprocentnímu organickému růstu. Objemy prodejů stouply meziročně o 3 %. Růst EPS za celý rok má dosáhnout 5 %, což odpovídá dřívějším indikacím. Akcie dnes stagnují.


Předobjednávky prvních lístků na nový díl ságy Star Wars dosáhly v rámci sálů společnosti IMAX v USA rekordní hodnoty. Jen se tak potvrzují velká očekávání diváků. Úspěch filmu je hlavním argumentem pro investice do akcií Walt Disney, které jsou součástí DIP.


Dodavatel kapitálového vybavení pro výrobu polovodičů Lam Research (DIP) dnes představil akviziční nabídku za společnost KLA-Tencor ve výši 10,6 mld. USD. Akcionáři KLA si mohou zvolit mezi financováním hotovostí, akciemi či kombinací (32 USD v hotovosti + 0,5 akcie Lam Research). Akcie Lam Research přidávají 6 %, když se opírají o očekávané synergie (úspory 250 mil. USD ročně). Pro celý polovodičový sektor se pak jedná o další indikaci konsolidační aktivity, která by mohla dopomoci k udržení stávajících nadstandardních marží v rámci vrcholícího cyklu.


Americký výrobce letounů Boeing hospodařil ve 3Q se ziskem na akcii 2,52 USD a předčil konsensuální odhad 2,2 USD. Celoroční výhled byl navíc vylepšen do pásma 7,95 – 8,15 USD z původních 7,7 – 7,9 USD. Pozitivní zprávou jsou menší než očekáváné výrobní náklady modelu 787 Dreamliner. S jejich racionalizací totiž narůstá prostor pro zisk (ostatně projevuje se to i ve vylepšení výhledu), a také generovaný volný peněžní tok. U něj se příznivě projeví také snížení kapitálových výdajů. Model 787 je také příčinou meziročního zhoršení provozní marže (na 11,2 %). Tržby divize komerčních letounů stouply meziročně o 10 % na 17,7 mld. USD, vojenská divize hlásí nárůst o 8 % na 8,35 mld. USD. Ukazatel book-to-bill (podíl mezi objednávkami a dodávkami letounů) v komerční divizi dosáhl 0,83x proti 0,75x v druhém čtvrtletí, což představuje alespoň částečné zlepšení, které může být považováno za signál lepšící se poptávky. Akcie rostou o 1 %.


Čtěte více:

Výsledky Coca-Cola v 3Q15 nepotěšily, premarket -1,2 %.
21.10.2015 13:37
Světová jednička slazených limonád Coca-Cola (BBG ticker KO) dnes před...
Výsledky Boeingu ve 3Q - výsledky překonaly odhady; Boeing zvyšuje guindance pro FY15; akcie roste +2,6 %
21.10.2015 13:40
Boeing, jeden ze dvou hlavních výrobců komerčních dopravních letounů, ...
GM zažehlo motory, akcie po výsledcích rostou o 4 %
21.10.2015 13:43
Americká automobilka General Motors (DIP) dnes představila hospodářská...
Western Digital koupí výrobce čipů SanDisk za 19 miliard USD
21.10.2015 14:25
Americký výrobce pevných disků Western Digital koupí za zhruba 19 mili...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.12.2022
18:07Zhroucená IS křivka a další vývoj v ekonomice
16:53Dluhopisy na závěr týdne padají, akcie jsou na tom smíšeně  
15:38WEBINÁŘ Makrovýhled na rok 2023 s Janem Burešem. Nejen o Česku, koruně i energiích. 15. 12. v 15:00
14:19Primoco UAV čeká za letošek rekordní výsledky. Příští rok cílí na prodeje za miliardu korun
13:48Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro vodík
13:00Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o úrokových sazbách ISIN CZ0002006000
12:47Sektor finančních služeb v Británii čekají největší změny za více než 30 let
12:16Perly týdne: Vlídnější Fed a preference akcií s dividendovou kulturou
12:06Evropské akcie rostou druhý den v řadě. ČEZ se vzpamatovává z osmidenního poklesu  
10:50Výrobní ceny zřejmě zpomalí. Zvednou náladu na konci týdne?  
10:42Slovenský průmysl prohloubil tempo meziročního poklesu výroby na 2,6 procenta
10:40CAAM: Prodej aut v Číně v příštím roce bude pokračovat v mírném růstu
9:22UNICAPITAL Invest III a.s.: Opravná informace k výroční zprávě 2021
9:11Rozbřesk: Studené počasí žene cenu plynu znovu vzhůru
8:56Trhy v Evropě zahájí závěr týdne vzestupem  
08.12.2022
22:02Špatná data z trhu práce podpořila trhy  
18:05Výhled na 2023 podle Jana Bureše: Pokles inflace, ale i HDP. Návrat zpátky může trvat. Na koruně jsme negativní
16:52Akcie a euro se odpoledne vydávají nahoru, zatímco dluhopisy ustupují  
16:46Pozitivní začátek seance v USA, daří se energiím  
16:08Typické chování trhu na konci cyklu zvedání sazeb a zisky v příštím roce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data