Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BMW představilo solidní 3Q15 výsledky, titul však ztrácí

BMW představilo solidní 3Q15 výsledky, titul však ztrácí

03.11.2015 10:55
Autor: Michal Putna, Patria Online

Německá automobilka BMW dnes představila nad očekávání dobrou sadu svých hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí letošního roku. Vyšší poptávka po vozech BMW, v čele s SUV X5 (počet prodaných vozů +19,8 % y/y), zařídila automobilce dosažení nových prodejních rekordů a podstatný nárůst ziskovosti.

BMW se podařilo v 3Q15 y/y zvýšit celkový počet prodaných aut a motorek o téměř 7 procent na nový rekord 545 tisíc. Samotných automobilů BMW ve třetím čtvrtletí prodalo o 7,1 % více, dařilo se také divizi MINI, kde prodejní čísla poskočila o 6,4 %. Naopak o luxusní Rolls-Royce byl zájem menší, y/y -6,3 % na 835 prodaných automobilů (za poklesem poptávky stojí primárně zpomalení Číně). Mimořádně vydařený kvartál má za sebou divize motocyklů, kterých se prodalo v 3Q o 16,3 % více, což je také nový 3Q rekord. Od počátku letošního roku BMW dodalo zákazníkům rekordních 1,645 milionu vozů (+7,5 % y/y). Aby automobilka pokryla svou objednávkovou knihu, přijala v 3Q15 o 5,9 zaměstnanců více.

Zvýšená poptávka po výrobcích BMW se překlopila také do růstu tržeb, které meziročně přidaly 14 % na 22,345 mld. EUR. Provozní zisk na úrovni EBIT zaznamenal ve sledovaném období 4procentí zlepšení na 2,354 mld. euro (trh očekával hodnotu 2,16 mld.). Mírně horší provozní marže na úrovni 9,1 % (-0,3 p.b. y/y) pak zůstává v rámci intervalu stanoveného společností v rozmezí 8-10 %. Čistý zisk vzrostl v 3Q15 y/y o pětinu na 1,579 miliardy euro, což při přepočtu na akcii (ukazatel EPS) znamená zisk 2,39 EUR.

BMW očekává růst zisku i prodejnosti také v posledním čtvrtletí letošního roku. Solidním výsledkům by měl, stejně jako v 3Q15, pomáhat příznivý vývoj na měnovém trhu (např. silnější dolar podpořil y/y 7% nárůst prodejů BMW v USA).

Produktová řada automobilů BMW je však oproti hlavním konkurentům Audi, Mercedes-Benz a VW již relativně zastaralá, což může firmě dělat potíže v cenové politice, nejen vůči svým rivalům. Nové a tudíž dražší modely budou představeny až příští rok, kdy by mohlo BMW opět pomýšlet na růst své ziskové marže.

Titul krátce po zveřejnění hospodářských výsledků vystřelil o 1,3 % výše, aktuálně však necelé procento ztrácí.


Čtěte více:

Rozbřesk - Turecko se po volbách konečně dočká “klidu na práci” a tak lira sílí. Jak dlouho?
03.11.2015 9:10
Emerging markets trápí v poslední době mnoho neduhů, ale jeden jako by...
Technická analýza - Eurodolar drží své pásmo nad 1,1000 EURUSD, na denním grafu vidíme dva inside bary
03.11.2015 8:51
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje při hladině denního pivotu na 1,1...
Banka UBS ztrojnásobila zisk (díky daňovému zvýhodnění)
03.11.2015 9:15
Největší švýcarské bance UBS prudce vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.05.2026
9:10Víkendář: Brazilská stagnace a brzda ze strany otroctví
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu
14:38Uzavřený Hormuz si vybírá svou daň. Exxon a Chevron evidují prudký pokles zisku
12:16Soláry a svátky. Ceny elektřiny v Evropě klesly na rekordně nízké úrovně
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka
9:35Slimmon: Rally je příliš našponovaná, s nákupy počkejte na pokles  
9:30Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS SICAV, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s prom. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
21:003M FUND MSI SICAV a.s: Výroční zpráva za rok 2025
20:00ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data