Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podnikatelská nálada v eurozóně na čtyř a půl letých maximech

Podnikatelská nálada v eurozóně na čtyř a půl letých maximech

23.11.2015 10:36
Autor: Jan Bureš, ČSOB

Nad Evropou je skoro jasno. Tedy alespoň při pohledu na optimistická očekávání podnikatelů. Nehledě na zpomalující Čínu nebo aféru koncernu Volkswagen jsou evropští podnikatelé naladěni velice pozitivně - index podnikatelské nálady PMI vystoupil v listopadu na nejvyšší hodnotu za posledního čtyři a půl roku (54,4 bodu). Stejně silné jsou nové objednávky i tvorba pracovní míst. Čísla korespondují s našimi sázkami na mírné zrychlování evropského růstu na přelomu roku 2015 a 2016.


pmi-1

Při pohledu do struktury čísel je jasně vidět, že se daří dál především službám orientovaným na domácí poptávku. Průmysl díky problémům na exportních trzích v Asii vcelku logicky zaostává. Oproti říjnu se situace vylepšila v Německu, což je dobrá zpráva i pro Česko. Zvlášť pokud to potvrdí zítra i významnější německý index Ifo, a především jeho sub-index automobilového průmyslu. Byl by to další důkaz, že aféra „dieselgate“ zatím nemá v největší evropské ekonomice výraznější negativní dopad.

V rámci eurozóny trochu zaostává Francie, kde se podnikatelská nálada v listopadu zhoršila. To navíc vychází z průzkumů dávaných dohromady před pařížskými teroristickými útoky. Velice dobře se naopak začíná dařit menším ekonomikám eurozóny - eurozóna bez dvou největších ekonomik(Německa a Francie) hlásí jedny z nejlepších výsledků PMI od pádu Lehman Brothers.

I přesto čekáme, že Evropská centrální banka na svém prosincovém zasedání bude chtít rozšířit stimulaci evropské ekonomiky. Předpokládáme, že především zvýší objemy měsíčního tisku peněz (o 20-30 mld. eur) a současně s tím kosmeticky natáhne politiku QE (do konce roku 2016) a sníží depozitní sazbu (o 10 bps). I proto pravděpodobně dnešní dobrá čísla nezvládnou výrazně pomoci zesláblému euru. Alespoň podle prvních reakcí se ale zdá, že začínají ohrožovat předražené německé bundy.

 



Čtěte více:

Patria mění své doporučení pro KB + nová cílová cena (komentář analytika)
23.11.2015 8:22
Komerční banku aktuálně hodnotíme jako jednu z našich nejvíce preferov...
Argentina zvolila změnu – novým prezidentem není perónista ale liberál
23.11.2015 10:00
Ačkoliv to na poklidné nedělní atmosféře ulic Buenos Aires nebylo znát...
Technická analýza - Při absenci makrodat lze očekávat pohyb v rozpětí 1,0607 - 1,0672 EURUSD
23.11.2015 9:32
EURUSD: Měnový pár se pohybuje pod denním pivotem 1,0672 EURUSD. Osci...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.03.2026
21:20Překvapivě zelené pondělí na Wall Street  
17:36Hyperscaleři, jejich mohutné investice a to, co firmy skutečně vydělávají
16:14PODCAST Týdenní výhled: Trump vystrašil trhy ultimátem Íránu, ale znovu otočil  
16:10Těžaři pod tlakem: prudký propad zlata tlačí na jejich marže
15:47Dohoda EU s Mercosurem začne prozatímně platit od května, uvedla Evropská komise
15:20Pale Fire Financing a.s.: Pozvánka na schůzi vlastníků dluhopisů PFF
14:58Největší dluhopisový výprodej od roku 2022. Energetický šok mění pravidla hry i tradiční bezpečné přístavy  
12:38Trump chválí jednání s Íránem a odkládá útoky na energetiku
12:38Trump otočil s ultimátem, akcie i dluhopisy letí prudce nahoru  
12:21EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o změně ve vedení společnosti
11:59EP Infrastructure, a.s.: Výsledky společnosti za rok 2025
11:41JPMorgan: Fed by nyní neměl reagovat jako v roce 2022
10:15Rozbřesk: Revidujeme vzhůru inflaci pro tento a příští rok, nejbližších 14 dní rozhodne
8:54Tlak na akcie, dluhopisy, zlato i stříbro. Rétorika kolem Íránu se vyostřuje  
8:21V noci na zítřek vyprší Trumpovo ultimátum na plné otevření Hormuzu. Hrozí útoky na íránské elektrárny, Írán odvetou
6:02AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data