Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký realitní sektor překvapil, nová výstavba i povolení nečekaně rostou

Americký realitní sektor překvapil, nová výstavba i povolení nečekaně rostou

16.12.2015 14:43, aktualizováno: 16.12. 15:45
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

První listopadová data z amerického realitního sektoru velmi příjemně překvapila. Tradiční zimní útlum se nedostavil, naopak zahájená výstavba (viz graf) i počet vydaných stavebních povolení se nečekaně zvýšily.

baraky

Počet zahájených novostaveb v listopadu meziměsíčně vzrostl o 10,5 % na 1,173 milionu, překonal očekávání trhu na úrovni 6,6 %, a posílil proti říjnovému číslu revidovanému mírně dolů na konečných minus 12 %. Stavební aktivita vzrostla jak u rodinných domů (+7,6 % m/m), tak i volatilnější bytové výstavby (+16,4 % m/m), která v říjnu vlivem povodní na jihu USA o čtvrtinu propadla. Ve srovnání s předchozím rokem byl počet zahájených staveb v listopadu o 16,5 % vyšší. Regionálně byly nejsilnějšími oblastmi jih (+21,3 % m/m) a západ (+6,3 % m/m) Spojených států. Aktivita na středozápadě stagnovala, severovýchod hlásí za listopad 8,5procentní pokles.

Stavebních povolení bylo minulý měsíc vydáno oproti říjnu o 11 % více, tedy 1,289 mil. (trh přitom čekal 1% pokles) a říjen byl revizí vylepšen na konečných 5,1 %. Za nečekaným zlepšením stojí více než čtvrtinový růst vydaných dekretů na bytové domy, povolení na rodinné domky poskočila jen o procento. Meziročně se počet vydaných povolení zvýšil o 19,5 procenta.

Dnešní data příjemně překvapila, počet zahájených novostaveb výrazně vzrostl a vykompenzoval říjnový propad způsobený povodněmi v jižní a severní Karolíně. Za lepšími čísly stojí také teplé počasí, které útlum aktivity v realitním sektoru odsunulo. Již listopadová data z trhu práce ukázala na růst poptávky po stavebních dělnících, což byla první indikace lepších realitních dat. Listopadový růst přišel navíc z důležitých regionů jihu a západu USA, což podporuje positivní vyznění dnešní statistiky. S dolarem čísla sílu pohnout nemají, ačkoliv jsou výrazně lepší. Americká měna čeká na večerní zasedání Fedu, které bude pro vývoj USD určující.

 


Čtěte více:

(Finanční) katastrofy roku 2016 (2. díl)
16.12.2015 14:00
Agentura Bloomberg oslovila na sklonku letošního roku politiky, bývalé...
R. Koděra: Obchodování na akciových trzích tento týden ve znamení volatility a Fedu (Video)
16.12.2015 15:29
Makléř Patria Finance Roman Koděra hovoří o volatilitě, která tento tý...
Americký průmysl v listopadu zrychlil svůj pokles
16.12.2015 15:31
Průmyslová výroba ve Spojených státech se za listopad snížila o 0,6 pr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  
11:52Ekonomika EU i eurozóny na začátku roku klesla, upřesnil Eurostat
11:44AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:41AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:38AMISTA investiční společnost, a.s.: OUTULNY investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:06Technologie jsou tentokrát brzdou. V Evropě se obchoduje nevýrazně, v Americe to vypadá na pokles  
10:46Perly týdne: Společnosti jako Anthropic a OpenAI nemají na trhu co dělat, nikdo nezná skutečné náklady AI
10:23S&P odmítla výjimku pro megacapy. SpaceX nebude po IPO zařazen do indexu
9:48Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2831757153
9:41Maloobchod v dubnu prudce zpomalil, tržby meziměsíčně klesly
8:55Rozbřesk: Koruna zpevňuje, eurodolar vyčkává na americká data z trhu práce
8:41Tabák bez dividendy, technologické firmy masivně propouštějí a opět se vrací téma krize na private trzích  
6:07Moody’s: Ekonomika na hraně recese. Do ní by šla s cenami ropy u 125 dolarů za barel

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst