Aktualizováno Průmyslová výroba ve Spojených státech se za listopad snížila o 0,6 procent, zatímco trh počítal pouze s 0,2procentním poklesem. Navíc říjen byl revidován k horšímu na -0,4 procenta. Stejně špatného výsledku jako v listopadu dosáhl průmysl naposledy před třemi lety.
Za nepříznivým vývojem stojí hlavně těžební průmysl a výroba elektřiny. V prvním případě sledujeme pokles o 1,1 procenta, který navazuje na negativní vývoj v předchozích dvou měsících a koresponduje s těžbou ropy, která byla v tomto období omezována. Vliv elektřiny byl ještě výraznější, přičemž její výroba v listopadu spadla o 3,7 procenta po podobně velkém říjnovém poklesu.
Zpracovatelským sektorům se daří o něco lépe. Celkově zde výroba nepatrně rostla a přispěly k tomu zejména produkce potravin a počítačů. Naopak pokles zaznamenali výrobci aut, letadel a surových kovů.
Meziročně je americký průmysl o 1,2 procenta níž. Srovnáváme sice s relativně dobrým závěrem loňského roku, ale i tak je číslo nepříjemně nízké. Jde o první meziroční pokles výroby od recese v roce 2009. Dá se sice svést na těžbu a utility, ale ani dynamika zpracovatelského sektoru není vysoká – jeho meziroční růst činí pouze 1 procento.
Pokles průmyslu je v souladu s průzkumem ISM, jehož hlavní index v listopadu klesl pod zlomových 50 bodů. Zároveň odpovídá i dřívějšímu úbytku průmyslových objednávek. Vývoj je však nakonec horší, než se čekalo, a bude snižovat představy o expanzi ekonomiky v posledním letošním kvartále. Zatím pouze říjnový nárůst objednávek naznačuje, že by na přelomu roku mohlo být lépe, ale první regionální průzkum z regionů za prosinec (New York) před velkým optimismem varuje.
