Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Využívá Rusko uprchlíky na destabilizaci Evropy?

Využívá Rusko uprchlíky na destabilizaci Evropy?

05.04.2016 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Někteří politici v Evropě se domnívají, že Rusko hraje aktivní roli v uprchlické krizi. Podle jejich názoru Kreml podporuje protimuslimské nálady, kvůli kterým posilují krajně pravicové strany. Protimuslimský a protiuprchlický sentiment byl v Evropě na vzestupu už před teroristickými útoky v Bruselu. Většina uprchlíků, kteří do Evropy přicházejí, ale prchá před válkou a chudobou na Blízkém východě a hledá na Západě lepší život. Podle některých názorů ale do severských a baltských zemí přicházejí imigranti z Ruska a ti před válkou v Sýrii, Iráku či Afghánistánu neprchají. Žili nějaký čas v Rusku a Kreml se nyní snaží o to, aby se připojili k hlavní vlně uprchlíků směřující do Evropy.

Estonský prezident Toomas Hendrik Ilves tvrdí, že lidé, kteří přichází z Ruska, často skrývají svou pravou identitu a to, že v Rusku žili. „Několik tisíc jich přešlo přes hranice s Finskem a na tom je něco velmi podezřelého,“ říká prezident. Podle něj se tím Rusko snaží o zmíněné posílení protimuslimského sentimentu, z kterého budou těžit krajně pravicové strany. Proruské strany jsou na vzestupu zejména na Slovensku, v Řecku, Maďarsku a Francii. Obvykle mají za cíl oslabení institucí Evropské unie a posílení vztahů s Ruskem, včetně ukončení dříve přijatých sankcí.

Rusko také provádělo vzdušné útoky v Sýrii, jejich cíle byly často nevojenské povahy. I tyto kroky zvýšily příliv uprchlíků do Evropy. Vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove tak před několika týdny uvedl, že Rusko se svou strategií snaží rozbít evropské struktury. Ilves k tomu dodává, že pravicové strany jsou na vzestupu „téměř v každé evropské zemi“ a pokud se dostanou k moci, mohou utrpět i mezinárodní dohody s USA.

Vladimir Chizhov, který je stálým ruským vyslancem v EU, mi řekl, že tvrzení Ilvese týkající se počtu uprchlíků, kteří přicházejí z Ruska do EU, jsou přehnaná. Celá teorie hovořící o ruských snahách o destabilizaci Evropy je podle něj „výmyslem příliš kreativního mozku“. V lednu však ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil německou vládu, že se snaží utajit znásilnění třináctileté dívky muslimskými uprchlíky v Berlíně. Berlínští žalobci uvedli, že k tomuto znásilnění nikdy nedošlo. Poprvé o něm začala hovořit ruská média a rusky hovořící Němci a pravicoví aktivisté potom vyšli protestovat do ulic několika německých měst. V Evropě byly Lavrovovy poznámky vnímány jako snaha záměrně přilít olej do ohně. Ilves hovoří v této souvislosti o tom, že takové kroky povedou v Evropě k tragédii.

Americká senátorka Jeanne Shaheen tvrdí, že i kdyby Moskva nenutila muslimy k přesunu do Evropy, jejím cílem skutečně je destabilizace Evropy, protože tím získá relativní výhodu. „Ať už je příliv uprchlíků záměrně vyvolaný či ne, Rusko díky němu získá. A já se domnívám, že Rusko tento příliv podpoří, kdekoliv může, aby v Evropě vyvolalo problémy,“ tvrdí senátorka.

Evropa má řadu problémů a mezi ně patří i radikalizace muslimské mládeže, hrozba terorismu, příliv uprchlíků a ekonomické problémy řady evropských zemí. Rusko tyto problémy nevyvolalo, ale zhoršuje je. V konečném důsledku se pokouší o to, aby přitáhlo co nejvíce evropských zemí do sféry svého vlivu.

Autorem je Josh Rogin.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Zlatá horečka a lekce z historie
05.04.2016 10:09
Zlato. Po akciových propadech v letošním roce se opět vyrojily titulky...
Trump prognózuje americké ekonomice masivní recesi - a co my?
05.04.2016 9:10
Lídr primárek na zisk kandidátky na úřad amerického prezidenta z repub...
Schyluje se k válce Tesla vs. GM nebo to bude symbióza?
05.04.2016 13:01
Před nedávnem rozvířila pozornost zpráva společnosti Tesla Motors, kdy...

Váš názor
 • Byli by blbí
  06.04.2016 11:27

  kdyby toho nevyužili. To není vina Ruska, ale vina polomozků a poloyntelygentů v Bruselu.
  Jesse
  • Re: Byli by blbí
   06.04.2016 11:37

   jen evropská unie! nechci nic jiného než evropskou unii! co unie dělá, dobře dělá...".To jste se po...? Vystoupit z EU! Jako lavina se šíří zpráva, že o uprchlících chce Brusel rozhodovat sám"....ač ateista, modlil bych se ze to, aby bůh osvítil angličany a ti tak dali příklad ostatním..
   keris
   •  
    06.04.2016 11:48

    GB je poslední ostrůvek naděje pro všechny evropské národy. To s tebou 100% souhlasím.
    Jesse
    •  
     06.04.2016 11:56

     Jenže oni nevystúúúpííí :-(
     Bentley
     •  
      06.04.2016 12:09

      no bodejď, referendum je až v červnu :-)
      Jesse
  • Re: Byli by blbí
   06.04.2016 11:33

   Z hrůzou sleduju Tvůj postupný přerod z američana k zastánci ruska, číny Zemana a pod. Už se mi z tebe navaluje.
   VM
   •  
    06.04.2016 11:46

    Ale di, stále zůstávám militantním amirikanistou. Já jsem pouze konstatovat. Víš co je to konstatování? Pouze to, jak se věci mají. Protihitlerovská koalice také musela přesně mapovat Hitlera... jen tak mohla mít přesný obraz nepřítele, aby pragmaticky rozhodovala o protiofenzívě... Kdyby rozhodovala na základě emocí, nezvítězila by. Mysli trochu:-)
    Jesse
 •  
  06.04.2016 11:16

  tak tak, správně" V konečném důsledku se pokouší o to, aby přitáhlo co nejvíce evropských zemí do sféry svého vlivu".....proto je třeba umístit v evropě -pochopitelně co nejblíže ruským hranicím - další americkou brigádu - cca 4000 mužů s dokonalou technikou....ještě že máme tyto vizionáře....z ruska mám skutečně strach, z dobytí evropy muslimy z blízkého východu a afriky vůbec ne, to je přece řízeno a organizováno a ti, kdo to řídí a organizují jistě dobře vědí co dělají a chtí pro evropu to nejlepší......
  keris
 •  
  05.04.2016 23:02

  Pomalu začínám Patrii fandit. Pozoruju pozitivní vliv některých jejich článků.
  Josef
  • patrie má pravdu i to souvisí
   05.04.2016 23:07

   jenže pár rudokožcům to jde proti srsti.
   .
 •  
  05.04.2016 19:38

  Příspěvek byl přesunut do Obecné diskuze Patria.cz.
  Velkamedvědice
 •  
  05.04.2016 17:59

  Patria otiskuje tu nejpokleslejší protiruskou propagandu
  Mirek
  • pravda ti nejede co?
   05.04.2016 23:04

   ty bys se raději rochnil v proti americké propaganda. Tak si přepoj na Novinky
   mn
 •  
  05.04.2016 16:38

  Nechápem , prečo začala Patria pchať nos do politiky, keď jej nerozumie a stal sa z tohoto pôvodne ekonomického portálu plátok podobný ČTK alebo Aktualne.cz.Tak Rusi sú zodpovední za rozbitie Lýbie,Iraku , Afganistanu a Sýrie. Za chvíľu sa tu dočítame, že sú zodpovední za El Niňa, globálne otepľovanie zemetrasenia, zníženú plodnosť Európanov a možno aj za to, že sa mi nechcú páriť zajace. Len tak ďalej moji milí redaktori, dajte tým Rusákom do držky.
  Petrík
  • Tys jim to nandal
   05.04.2016 23:17

   a něco konkretního nemáš ? Ty jsi tak blbej, že ti někdo musí i říct abys šel z deště abysi nezmok.
   Kolja
  • Petríku
   05.04.2016 23:11

   Když nesnášíš pravdu tak si přepoj na Novinky. Tam si se svými soudruhy budeš moc nadávat na USA a CIA jak vás učili na institute.
   .
  •  
   05.04.2016 19:04

   To sice ne, ale rusové jsou naši nepřátelé a dříve či později je bude potřeba zlikvidovat. Za mně raději dříve.
   ..
 •  
  05.04.2016 16:35

  Tak už i Patria blbne.
  juniper
 • Objektivní a vyvážené....
  05.04.2016 15:57

  ...zpravodajství na tomto ekonomicky orientovaném plátku, jen co je pravda. Žádným jiným politickým tématům se zde vůbec nevěnuje pzornost. S jednou výjimkou, a to je Rusko. Pokud by RF neexistovala, asi by si ji museli vymyslet... Bych blil....
  Rado
  • Re: Objektivní a vyvážené....
   05.04.2016 17:29

   Nic nového pod sluncem. Vzpomněl jsem si na krásnou satirickou paralelu z roku 1968. LISTY 1/1968. Cituji ve zkrácené podobě"...To je on! Kdo je Ludvík Vaculík? Kdo zapálil Suchánkovic stodolu? Kdo vyřadil z provozu hrudkovnu v Ejpovicích? Kdo způsobil nízkou dojivost krav na Tachovsku? Kdo rozpoutal morální bestiální teror? To je on! Nene, Ludvíku Vaculíku, takhle ne! Redakční rada při našich karikaturistách. Konec citátu. Dalšího komentáře netřeba!
   Bystrouška
  • Re: Objektivní a vyvážené....
   05.04.2016 16:18

   A tož já myslím že to vyhovuje jak rusům tak amikům ta nechutná uprchlická invaze.
   Bentley
  • Re: Objektivní a vyvážené....
   05.04.2016 16:11

   Pravdu díš chlape...je to nechutné ta trapná protiruská tématika stále....
   Trump
   • nazdar Donalde
    05.04.2016 23:27

    co říkáš předvolenbí kampani po česku. To je síla co. To víš český siláci ty bojují nejraději zpoza-klávesnice. Jsou to potomci slavných Husitů.
    Hillary
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y