Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Helmerich and Payne – ropná skepse maskující velký optimismus

Helmerich and Payne – ropná skepse maskující velký optimismus

05.05.2016 17:45

Energetický sektor je už nějakou dobu kvůli nízkým cenám ropy v nemilosti investorů. A zároveň jej doprovází obrovský investorský optimismus. Lze tato dvě konstatování skloubit? Ano a stane se tak na závěr mého dnešního příspěvku zaměřeného na společnost Helmerich and Payne (dále jen "HaP"). Ta se zaměřuje na nájemné vrtání a podle analytiků ze Zacks by měla být jednou z nejodolnějších v tomto zkoušeném odvětví.

HaP čelila v roce 2015 znatelnému propadu tržeb, zisky dostaly první ránu už v roce 2014. Nejdůležitější je ovšem to, že pro rok letošní je očekáván prudký pokles tržeb a pád do ztráty. V roce 2017 by pak měly být výsledky zhruba stejné jako v roce letošním. Konsenzus ale také hovoří o tom, že dividenda by měla po oba roky zůstat na úrovni roku 2015.

aa1

Zdroj: FT

HaP dovedla i v roce 2015 zvýšit své provozní cash flow, ovšem přílišnému optimismu bychom propadat neměli. Její tržby i zisky byly totiž v roce minulém nakopnuty jednorázovými položkami a tak se teprve v roce letošním plně projeví dopad nízkých cen ropy a útlumu v odvětví (viz výše). Provozní cash flow navíc v roce 2015 hodně těžilo z vývoje pracovního kapitálu, který ale bude působit opačně, až se věci začnou zlepšovat (pracovní kapitál takto u řady firem působí jako tlumič výkyvů, ovšem samozřejmě oběma směry).


aa2

Zdroj: FT

HaP dovede soustavně udržovat své investice pod provozním cash flow a zbylý rozdíl zhruba vyplácí na dividendách. Je pravděpodobné, že v roce letošním se provozní tok hotovosti zhorší, ale firma také pravděpodobně sníží investice. Je tak možné, že HaP stále vydělá na onu zhruba 300 milionovou dividendu. V roce 2017 už to bude složitější i v případě, když by nastal na ropném trhu prudký obrat, protože budou muset být zvednuty investice, včetně pracovního kapitálu. Firma má nyní ale více hotovosti než dluhu (rozdíl dosahuje opět asi 300 milionů dolarů) a rezervy na pokrytí krátkodobého propadu cash flow a udržení dividend tak určitě má.

Obrovský valuační optimismus


Na víru v udržení dividend tedy stačí optimismus mírný, ovšem valuace už podle mne ukazuje na optimismus vysoký. Dejme tomu, že dividendy jsou zde dobrou aproximací toho, co je firma v krátkém období akcionářům skutečně schopna vydělávat a dávat akcionářům. Kapitalizace se nyní pohybuje na 6,66 miliardách dolarů. Beta je na vysoké hodnotě 1,68, takže i požadovaná návratnost bude kvůli vysokému rizika nemalá – konkrétně je na cca 11 %. Pokud by firma akcionářům dávala neustále 300 milionů dolarů ročně, současné hodnota tohoto toku hotovosti dosahuje pouze 2,7 miliard dolarů. Trh je tedy ohledně dalšího vývoje mnohem optimističtější. Konkrétně čeká, že dividendy dlouhodobě porostou asi o 6,6 %.

HaP je v těžebním světě asi měřítkem kvality. Zároveň se ale zdá, že v tomto těžce zkoušeném odvětví je také důkazem toho, že investoři dovedou být hodně pozitivně naladěni. U firmy, kterou čekají minimálně dva poměrně složité roky, totiž čekají udržení dividendy na úrovních z relativně tučných let a hlavně brzký nájezd na téměř 7 % dlouhodobý růst. Pokud tedy zrovna nevěříme, že ceny ropy se začnou poměrně brzy šplhat až k trojcifernému číslu, podobné sázky na ropné oživení jsou valuačně ošemetné.


Čtěte více:

Česká exportní banka, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
05.05.2016 9:20
Česká exportní banka, a.s. IČO: 63078333 Povinně uveřejňovaná informa...
Technická analýza - Dolar připisuje zisky díky dobrým číslům z podnikatelské nálady
05.05.2016 9:41
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje pod denním pivotem 1,1497 EURUSD....
Eurodolar zamířil dolů, koruna před ČNB dál stagnuje
05.05.2016 10:27
Ropě se dostalo silného impulsu v podobě lesních požárů v Kanadě, kter...

Váš názor
  •  
    05.05.2016 18:46

    Zdravím, realita je složitější, protože aktivita producentů neroste lineárně s cenou ropy. Roste skokově od nějaké hranice "break-even" a také v závislosti na zásobách, poptávce, a "psychologii" šéfů E&P firem. Samozřejmě, nyní je na trhu přebytek vrtáků a tak klesá utilizace i denní sazby, ale obojí se může zvrátit velmi rychle - některé starší soupravy se už do provozu nevrátí, žádné teď samozřejmě nepřibývají, a poptávka naskočí velmi rychle, protože výtěžnost povrchových "shale" ložisek (cílovka HP) klesá rychleji než u konvenčních či podmořských... Nikdo přesně neví, kdy se to stane - ani management, který už zažil několik ropných cyklů - ale nemyslím, že očekávání trhu je přehnaně optimistické.
    Tif
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m