Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OPEC se poprvé po osmi letech dohodl na snížení těžby

OPEC se poprvé po osmi letech dohodl na snížení těžby

30.11.2016 17:42, aktualizováno: 30.11. 18:35
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se poprvé po osmi letech dohodla na snížení produkce. Denně bude těžit o 1,2 milionu barelů méně, aby zmírnila přebytek na trhu a podpořila ceny suroviny, které padají už více než dva roky. Na trhu se razantně projevily už spekulace o blížící se dohodě. Cena severomořského Brentu (v grafu bíle)  stoupla v Londýně až o více než 8 procent, tedy 4 dolary na barel, na více než 50 dolarů za barel. Ceny jsou ale pořád zhruba na polovině toho, kde byly v polovině roku 2014.

ropa_2

Dohoda znamená, že členové ropného kartelu budou dodávat na trh dohromady 32,5 milionu barelů denně. Dodávky kartelu se tak sníží o zhruba 4,5 procenta a globální dodávky zhruba o procento. V říjnu se těžba v rámci OPEC vyšplhala na rekordních 33,64 milionu barelu denně.

OPECu se tak po dvou měsících intenzivních jednání podařilo utišit spory mezi třemi svými největšími producenty – Saúdskou Arábií, Íránem a Irákem. Velkou část škrtů by měl na bedrech nést Rijád a jeho spojenci v Perském zálivu. Irák svou těžbu omezí o 200 000 barelů denně na 4,35 milionu barelů, a to počínaje příštím lednem. Irán podle všeho souhlasil se zmrazením produkce na zhruba 3,8 milionu barelů denně, tedy nedaleko současné úrovně, ukazují podle listu Financial Times data od sekundárních zdrojů používaná kartelem.

Úhlavní nepřítel Rijádu omezení těžby zarputile odmítal a poukazoval na nutnost vrátit produkci na objemy před ukončením mezinárodních hospodářských sankcí proti Íránu, odstraněných počátkem tohoto roku. Podle delegáta citovaného agenturou Bloomberg se nyní zdá, že Rijád souhlasil s mírným zvýšením íránské produkce. To by znamenalo vítězství Teheránu, který chtěl po OPECu zvláštní zacházení.

„Měl by to být budíček pro skeptiky, kteří prohlašovali smrt OPECu,“ uvedla podle agentury Bloomberg analytička Energy Aspects Amrita Senová. „Skupina chce stlačit zásoby,“ uvedla také.

Dohoda zároveň vybízí ke snížení produkce na straně nečlenských ropných států, a to o 600 000 barelů denně. Polovina toho podle všeho připadá na Rusko. Největší světový těžař ropy mimo OPEC se podle oficiálního vyjádření Kataru zavázal, že sníží svou produkci o 300 000 barelů. Na příští týden se tedy rýsuje další schůzka, tentokrát členů OPECU s nečlenskými ropnými státy.

Vzhledem k tomu, že pozornost trhu byla dnes upřena do Vídně, mohla zapadnout informace, že americké zásoby ropy se minulý týden snížily nečekaně výrazně o 884 000 barelů. Je to druhý týdenní pokles za sebou. Zásoby v klíčovém překladišti Cushing v Oklahomě se ale zvýšily, a to rovněž nečekaně o 2,4 milionu barelů.

Ve všeobecném ropném rauši zazněly i varovné hlasy. Na možná přehnanou reakci na trhu upozorňoval v televizi Bloomberg David Hunt, generální ředitel správce aktiv společnosti Prudential Financial Inc. „My, kteří jsme dlouhodobými investory, máme sklon pozorovat skupinku, která se schází ve Vídni, a říkat: Je to boj s dějinami,“ uvedl Hunt v televizi Bloomberg. Upozornil hlavně na technologii frakování, která podle něj dramaticky pozměnila náklady na těžbu a celou mezní ekonomiku ropy.

Vývoj ropy Brent v posledních čtyřech letech:
 ropa

Zdroje: BBG, FT, ČTK, RTRS


Čtěte více:

OPEC a Rusko opět hrozí dohodou na omezení produkce ropy
13.09.2016 11:23
Cena ropy Brent se v srpnu a na začátku září pohybovala v poměrně ši...
Nad ropnou dohodou opět visí mračna
23.11.2016 13:00
Vypadá to, že tahanice kolem ropné dohody jen tak neskončí. Zapojení I...
Rusové asi nepřijedou a Írán nepoleví. S ropnou dohodou to vypadá černě
29.11.2016 16:37
Do klíčové schůzky kartelu OPEC zbývá necelý den a s dohodou o omezení...

Váš názor
  • Lahoďák
    30.11.2016 20:44

    už tomu rozumíš??...o)))
    el mrcoch
    • Re: Lahoďák
      30.11.2016 21:06

      Rozumim (vic napsat nemohu)...
      Hruškovec přelahodný
  •  
    30.11.2016 20:21

    od kdy jsou povoleny kartelové dohody v mezinárodním obchodě? Kolem Saudů a spol se chodí koukám hodně po špičkách :-)
    lump
    •  
      01.12.2016 8:06

      Odjakživa. Stát je suverén a může si dohadovat smlouvy jaké chce, včetně kartelů s jinými státy.
      ..
      • Suverení stát
        01.12.2016 9:08

        Ale di, to nevíš že suverení stát nesmí ani povolit vyvěšeni nějaké vlajky.
        pronto
      •  
        01.12.2016 8:14

        Odjakziva ceny urcuje trh. Najal bych ty nejlepsi pravniky a zalazoval OPEC o tucne odskodne. Za vsechny ostatni kartelove dohody se ukladaji pokuty. Pokud chce nekdo snizovat produkci, mel by to delat nezavisle na ostatnich. Prudke zdrazeni ropy bude mit spise negativni dopad na ekonomiky, spotrebitele...
        euroskeptik
        •  
          01.12.2016 9:15

          Zas jeden, co myšlenkově zastydl v 90. letech u Klausových floskulí o neviditelné ruce trhu. Žalovat OPEC můžeš, snadno se i stane, že ti nějaký soud půjde na ruku a odsoudí OPEC k tučné pokutě, co se ale nestane je , že by tu pokutu někdo někdy zaplatil. A vo tom to je. OPEC je něco jako neziskovka bez majetku. Mají pronajatou kancelář ve Vídni a nepatří jim tam ani žárovka.
          ..
  •  
    30.11.2016 18:21

    Nechci předbíhat události, ale počkal bych na skutečné dodržování dohody.....jak Rusko tak arabské státy (o Venezuele nemluvě) jsou experty na nedodržování čehokoli. Takových dohod už tady bylo.....Irán potřebuje příjmy na vybudování země po sankcích, Irák vede válku, Rusku klesá ekonomika a příjmy lidí, Venezuela je v úplném rozkladu, Saudové čelí šíleným schodkům......každý bude tu dohodu porušovat a z dobrých důvodů.
    Petr
Aktuální komentáře
15.07.2025
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index