Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Rozpory v ECB euru příliš nepomohou

Rozbřesk: Rozpory v ECB euru příliš nepomohou

25.01.2017 9:13
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Minulý týden šéf ECB Mario Draghi řekl, že v jeho týmu panuje shoda na pokračování “tisku peněz” (politiky QE). Zdá se, že tento týden je vše trochu jinak. Členka výkonného výboru ECB Sabine Lautenschlaegerová řekla, že je na čase začít přemýšlet o ukončení těchto politik. Ukazuje se tak, že německý souhlas s lednovým rozhodnutím ECB není zdaleka tak silný, jak minulý týden Mario Draghi naznačoval.

Podobně jako Lauteschlaegerová pravděpodobně smýšlí i její kolega z Bundesbanky Jens Weidmann nebo Yves Mersch z Lucemburska. To vše jsou v zásadě jestřábi v bankovní radě a na první pohled to není velké překvapení. Zajímavé ale je, že Lautenschlaegerová měla potřebu neutralizovat Draghiho holubičí vystoupení již týden po zasedání ECB. Na tom šéf ECB řekl, že pokračování QE do konce roku 2017 je nezbytné a panuje na něm široká shoda - podle jeho slov vůbec nebyla možnost předčasného ukončení QE diskutovaná, a to především kvůli inflaci. Její návrat k cíli musí být trvalý, udržitelný a rovnoměrný napříč celou eurozónou.

Trvalost souvisí s tím, že inflace nepůjde nahoru pouze díky vyšším cenám energií a pohonných hmot, ale uvidíme i výraznější nárůst jádrové inflace (dnes 0,9 %). Udržitelnost souvisí primárně s tím, aby prognóza ECB ukazovala na inflaci v blízkosti cíle na horizontu prognózy (12-18 měsíců) i bez současné podpory měnové politiky. A pravděpodobně nejtvrdším oříškem je rovnoměrnost inflačních tlaků napříč celou eurozónou - inflace v Německu vyskočila na 1,7 %, zatímco v Itálii se pohybuje stále na 0,5 %. Lauteschlaegerová včera v zásadě řekla, že se jí na rychlejší inflaci v Itálii moc čekat nechce.

Jeden kabát jednoduše nesedí všem a ukazuje se, že shoda uvnitř ECB není zdaleka tak široká, jak naznačoval minulý týden Mario Draghi. Na druhou stranu holubice podle našeho názoru stále v bankovní radě citelně převažují a QE tak bude pokračovat do konce roku 2017. Těžko proto sázet, že se euro dočká od ECB v nejbližší době výraznější podpory, ba naopak. Odhodlání ECB skupovat v nejbližších měsících především krátké cenné papíry tlačí dolů krátké eurové sazby, což se euru nemusí líbit… Nakonec však na eurodolarovém trhu mohou opět hrát prim zprávy z USA, především ty ukazující na ochotu Fedu utahovat měnovou politiku.

FOREX

Region

Zasedání maďarské centrální banky (MNB) sice žádné novinky nepřineslo, ale forint i tak oslaboval a dosáhl na letošní minima. MNB zopakovala, že je v případě potřeby připravena dále uvolnit měnové podmínky s použitím nekonvenčních nástrojů.

Co se týče komentářů dalších centrálních bankéřů, tak člen bankovní rady Benda zopakoval platné závěry ČNB. Uvedl, že tvrdý závazek ČNB neukončit intervence platí do konce druhého kvartálu a že pravděpodobný termín exitu je v polovině roku 2017 (my očekáváme exit během druhého čtvrtletí). Zopakoval, že zavedení záporných sazeb není preferovanou variantou. V Polsku mezitím komentoval poslední vývoj člen Výboru pro měnovou politiku Zyzynski, který uvedl, že v případě dosažení inflačního cíle bude NBP zvažovat zvyšování sazeb (my očekáváme pro letošní rok jejich stabilitu).

EUR/USD/GBP

Kurz eurodolaru je v posledních seancích jen minimálně volatilní a drží se nad úrovní 1,07. Trh vcelku snadno pominul indexy PMI v eurozóně a USA. To samé se muže přihodit i s dnes zveřejněným německým indexem Ifo. Trh zřejmě čeká na silnější impuls, který by mohl přijít až v pátek, kdy bude zveřejněn americký HDP, eventuálně příští týden, kdy bude zasedat Fed.

Libra včera pozorně sledovala rozhodnutí ústavního soudu, který vládě přikázal, aby spuštění článku 50. o vystoupení z EU nechala posvětit parlamentem. Rozhodnutí soudu však nakonec velký pohyb GBP nepřineslo.

 

Čtěte více:

Může nyní fiskální politika opravdu pomoci?
25.01.2017 6:38
Řada ekonomických studií provedených po letech 2008 a 2009 tvrdí, že f...
Technologický hřbitov a z něj plynoucí investiční příležitosti
24.01.2017 20:06
Technologie hýbou světem i trhy, dovedou být ale hodně vrtkavé. Co je ...
Americké trhy pokračovaly v růstu, Nasdaq překonal nový rekord
24.01.2017 22:05
Výsledková sezóna v USA je v plném proudu. Pozitivní čísla reportující...
Trump chce v USA silnější výrobu aut, do hry vrátil klíčový ropovod Keystone XL
25.01.2017 8:22
Americký prezident Donald Trump jednal se zástupci velkých amerických ...
Akciová Asie: Makrodata a vývoj v USA příznivě ovlivnily seance v regionu
25.01.2017 8:26
Středeční obchodní den na akciových trzích v Asii přinesl většině z ni...

Váš názor
  • Různost názorů je základem pro nalezení toho správného
    25.01.2017 10:11

    To, že existují v nějakém grémiu různé názory je naopak dobrým předpokladem toho, že během diskuse o nich se nalezne nejlepší řešení.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data