Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Prezidentské volby ve Francii začaly: Odhady, analýzy, rozhovory na jednom místě

    Prezidentské volby ve Francii začaly: Odhady, analýzy, rozhovory na jednom místě

    23.04.2017 7:55
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Ve Francii se dnes v 8.00 otevírají volební místnosti. První kolo francouzských prezidentských voleb je tu. Na Patria.cz jej pro vás budeme pokrývat online zhruba od 12:00 nejprve zpravodajsky a následně v neděli i pondělí také komentáři a analyticky, včetně reakce trhů. Parlamentní volby v Nizozemsku, kde zavedené strany překvapivě porazily nacionalisty, byly pouze rozehřívacím kolem před sérií voleb v největších zemích Evropské unie. Francie, která si bude vybírat nového prezidenta, je snad nejzajímavějším politickým rizikem roku a i zde se budou spíše středoví kandidáti snažit zabránit vzestupu nacionalistické pravice. V rámci zpravodajství jsme Vám přinesli řadu článků, názorů a analýz, ke kterým nyní naleznete rozcestník na této stránce.

    První kolo francouzských prezidentských voleb proběhne v neděli 23. dubna. První výsledky lze očekávat kolem 19. hodiny, kdy se uzavře většina volebních místností, až 20. hodiny, kdy skončí volby v některých velkých městech. Rozdíly mezi preferencemi hlavních čtyř kandidátů se v poslední době zužují. Aktuální průzkum BVA přisuzuje Emmanuelu Macronovi 24 % a Marine Le Penové 23 %. Francois Fillon a Jean-Luc Mélenchon by získali shodně 19 %, ostatní kandidáti už následují s velkým odstupem. 20 % respondentů v průzkumu uvedlo, že se voleb nezúčastní, 29 % bylo nerozhodnutých.

    „Preference se sbližují a procento nerozhodnutých je poměrně vysoké, což je třeba ho brát jako rizikový faktor. Mírný vliv může mít i střelba v Paříži a předčasné ukončení kampaně. Hlavním nebezpečím pro trhy je případná vysoká podpora extrémních kandidátů (Le Penová a Mélenchon), nebo dokonce probojování obou dvou do kola druhého. Pro trhy by to byl šok, aktuálně to vypadá, že se na tuto variantu příliš nepřipravují. Jestliže by naopak výsledky voleb zhruba kopírovaly průzkumy a do druhého kola se dostal E. Macron, trhy by to přijaly pozitivně. Nejistota by částečně přetrvala, ale tento kandidát by měl v druhém kole mít navrch nad ostatními,“ soudí analytik Patria Finance Tomáš Vlk. 

    Jeden z posledních průzkumů: Agentura OpinionWay dává největší šance Macronovi a Le Penové, poté Fillonovi a Melenchonovi

    Analýzy Patria Finance

    Analytický tým Patria Finance se podrobně zabýval šancemi jednotlivých kandidátů i možnými scénáři povolebního vývoje ve Francii. V jednotlivých článcích, které jsou přístupné uživatelům služby Patria Plus či Investor Plus, rozebral následující otázky:

    Kdo je kdo a co prosazuje ve francouzských prezidentských volbách?

    Co říkají finanční trhy šancím kandidátů ve francouzských volbách?

    Macron francouzským prezidentem. Co čekat na trzích?

    Le Penová prezidentkou. Velký otazník i nad českou korunou

    Ani Macron ani Le Pen. Jaké mají Francie a trhy alternativy?

    Komentáře

    V rámci předvolebního servisu jsme Vám nabídli i zpravodajské texty, komentáře nebo videorozhovory. K volbám se vyjádřil například hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš nebo Miroslav Adamkovič z ČSOB Asset Management, ale přinesli jsme i překlady názorů a komentáře ze zahraničí.

    Miroslav Adamkovič: Proč trhy sledují francouzskou kampaň?

    Krugman: Eurozóna je nefunkční omyl, ale Le Penová to nezachrání

    UBS: Šok z vítězství Le Penové by byl 5krát větší než kolem Řecka

    Videokomentář Jana Bureše: Koruna se může leknout

     

    Hlavní ekonom Patria Finance téma podrobněji rozebral při setkání s médii. Jeho celý záznam nabízíme zde:

    Francií evropský volební maraton zdaleka nekončí. Tento týden se nečekaně ukázalo, že štafetu převezme Velká Británie už v červnu, kde se bude premiérka Theresa Mayová v předčasných volbách snažit posílit svůj mandát pro vyjednávání s EU o podmínkách odchodu ostrovního království z unie. Na podzim budou i o směřování Evropy rozhodovat voliči v největší ekonomice EU, Německu. I na zdejší vývoj bude mít výsledek francouzských voleb zřejmě vliv.

     
     
     
     

    Čtěte více:

    Schäuble: Německo, G20 a globalizace
    17.03.2017 10:42
    Globalizace se dnes na Západě těší stále horší pověsti. Populistická h...
    Chytrý Rutte? Zelené překvapení? Co s Dijsselbloemem? Vzkazy nizozemských voleb
    16.03.2017 13:45
    Základní zprávou středečních nizozemských voleb je výrazně nižší než o...
    Setkání Merkelové a Trumpa: Senzace
    24.03.2017 13:25
    Angela Merkelová už to nakonec nevydržela. Když na své návštěvě USA s...
    Nizozemí je ekonomicko-politickou záhadou
    19.04.2017 6:42
    V nedávných volbách v Nizozemí nezískala strana Geerta Wilderse PVV ta...
    Britové půjdou za 50 dní k urnám. Pro jaký brexit chce Mayová mandát?
    19.04.2017 15:48
    Včera britské premiérka Theresa Mayová po zasedání kabinetu ohlásila s...

    Váš názor
    • Makarón
      21.04.2017 18:33

      Macron, Le Pen - 1. kolo, Macron prezident
      Pibik
    Aktuální komentáře
    22.07.2026
    15:01Moneta by měla pokračovat v růstu. Klíčovým tématem bude kapitál a výplata akcionářům  
    13:29Autonomní agent AI se při bezpečnostním testu vymkl kontrole, uvedla OpenAI
    13:15Za Starmera vedl obranu, nyní bude Healey šéfem britské státní kasy. Investoři tak sází na vyšší výdaje na obranu
    11:40Goldman Sachs hledá příležitosti mimo AI. Sází na spotřebu, finance i cestování
    11:10Zatímco se čeká na Google, ropa poskočila výš a opatrnost se vrací  
    8:56Rozbřesk: O neudržitelnosti nízkých cen potravin v ČR
    8:50Babiš otevřel debatu o cukrové dani. Trhy sledují také Írán, léky a energetiku  
    6:03Cena pojištění AI dluhu roste. Oracle se dostal na úrovně z finanční krize
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti
    14:25UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS2764457078
    14:12General Motors zvýšila čtvrtletní zisk o 30 procent, zlepšila výhled
    14:02Novo Nordisk žaluje Eli Lilly. Dánům se nelíbí reklama amerického konkurenta na léky na obezitu
    12:01PODCAST ROZHOVORY: Od Skynetu k akciím. Kde podle Šimona Podhájského vznikne skutečná hodnota AI
    11:15Ropa dál nestoupá, čipy zdraží a akcie dnes rostou  
    10:39Londýnská burza plánuje příští rok spustit nepřetržité obchodování
    10:20Samsung posiluje sázku na robotiku. Do čela nové divize přivedl manažera z Boston Dynamics
    8:56Rozbřesk: MNB pokročí v mini-cyklu snižování úrokových sazeb

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Alphabet Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    AT&T Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Dassault Aviation SA (12/22 Q4, Aft-mkt)
    GE Vernova Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    International Business Machines Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Kinder Morgan Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Las Vegas Sands Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Moody's Corp (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Philip Morris International Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    ServiceNow Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Tesla Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Texas Instruments Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    7:00Equinor ASA (06/26 Q2)
    19:00Deutsche Boerse AG (06/26 Q2)
    22:15Raymond James Financial Inc (06/26 Q3)