Globalizace se dnes na Západě těší stále horší pověsti. Populistická hnutí tvrdí, že z ní průměrný občan nemá velký prospěch, pokud vůbec nějaký. Místo ní nabízejí protekcionismus a unilateralismus. Za nejjistější cestu k obnovení velikosti národa se pokládá národní politika, ať už ve vztahu k obchodu či k finančním regulacím.
Tato populistická agenda však stojí na hluboce pomýleném předpokladu, že mezinárodní spolupráce a mezinárodní obchod jsou hrami s nulovým součtem, jejichž výsledkem jsou jen vítězové a poražení.
Ve skutečnosti mohou mít ze spolupráce a obchodu prospěch všechny země. Koneckonců spolupráce a obchod už řadu let zvyšují globální bezpečnost a rozhodně i globální prosperitu - stamiliony lidí v rozvinutém i rozvojovém světě díky nim vybředly z chudoby.
Jistě, globalizace potřebuje pravidla a všeobecně uznávaný rámec, aby se zajistilo, že z ní budou mít prospěch všichni a že přinese trvalý a inkluzivní hospodářský růst. Stejně jako národní legislativa vyžaduje i tento rámec neustálé úpravy. Kdybychom ho však zcela opustili a odklonili se od globalizace, byla by to nesprávná reakce. Naopak bychom měli hledat způsoby, jak mezinárodní hospodářskou spolupráci prohloubit a rozšířit.
Podle mého názoru je nejlepším fórem pro rozšířenou a inkluzivní spolupráci skupina G-20. Ani ta samozřejmě není dokonalá, ale pro zajištění takové formy globalizace, která bude fungovat pro všechny, je to nejlepší instituce, jakou dnes máme. Hlavní průmyslové a rozvíjející se státy světa jejím prostřednictvím spolupracovaly a spolupracují na vybudování společného globálního řádu, který může zajistit rostoucí prosperitu. G-20 je skutečně politickou páteří globální finanční architektury, která zajišťuje otevřené trhy, pravidelné kapitálové toky a záchrannou síť pro země v potížích.
G-20 musí zabránit příští finanční krizi
V posledních letech dosáhla skupina G-20 mnoha úspěchů včetně lepší koordinace finančních regulací a mezinárodního zdaňování. A Německo jako země, která v letošním roce skupině předsedá, je odhodlané pokračovat v důležité práci zahájené během předchozích předsednictví Číny a Turecka.
Například je zapotřebí dělat více pro posílení odolnosti globální ekonomiky vůči náhlým šokům. Jednou z hlavních priorit G-20 pro letošní rok proto bude práce na zajištění, aby se neopakovala globální finanční a hospodářská krize podobná krizi z let 2008-2009, která pramenila z krátkozrakého růstového modelu založeného na dluhu.
Máme-li však překlenout propast mezi nejbohatšími a nejchudšími zeměmi, musíme se dívat dál. Zejména se G-20 - a koneckonců i celý svět - musí zaměřit na Afriku, protože tento kontinent právě zažívá klíčový okamžik svého rozvoje.
Vedle morálního rozměru zvyšování životní úrovně Afričanů je rozvoj tohoto kontinentu klíčovou podmínkou omezování geopolitických rizik. Naše investice v Africe jsou však stále nízké, což připravuje obyvatele afrických zemí o příležitosti zlepšit vlastní životy.
"Dohoda s Afrikou"
Z těchto důvodů skupina G-20 během německého předsednictví pracuje na intenzifikaci svého partnerství s Afrikou. Hlavním pilířem tohoto úsilí je takzvaná "Dohoda s Afrikou", která poskytuje rámec k podpoře soukromých investic, mimo jiné i do infrastruktury. Navrhujeme, aby africké vlády, mezinárodní organizace a bilaterální partneři připravili s politickou podporou G-20 všeobecné a individualizované investiční dohody s jednotlivými zeměmi, čímž podnítí investice ze soukromého sektoru. Každá země by měla zavést na míru šitý balík opatření, aby snížila svá investiční rizika.
"Dohoda s Afrikou" je v podstatě příspěvkem k realizaci plánu hospodářského rozvoje Africké unie s názvem "Agenda 2063". Ta poskytuje návod ke zkvalitnění makroekonomických, podnikatelských a finančních rámců napříč kontinentem.
"Dohoda s Afrikou" je otevřená všem africkým zemím a pět z nich se už rozhodlo stát se průkopníky tohoto nového přístupu: ministři financí Maroka, Pobřeží slonoviny, Rwandy, Senegalu a Tuniska chtějí na dohodách pracovat a tuto vůli už vyjádřili i písemně. Všechny jsem je pozval na setkání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G-20, které se uskuteční 17.-18. března v Baden-Badenu.
Na této schůzce nabídneme s kolegy z G-20 zmíněným zemím mezinárodní platformu, kde budou moci své plány prezentovat. Chceme nejen s nimi, ale i s šéfy Africké rozvojové banky, Světové banky a Mezinárodního měnového fondu diskutovat o tom, jak by mohly vypadat jednotlivé prvky investičních dohod šitých na míru dané zemi.
Zmíněná pětice států pak spolu s mezinárodními organizacemi a bilaterálními partnery vybere konkrétní opatření a nástroje, jež budou začleněny do příslušné individuální investiční dohody. Skupina G-20 zajistí dohodám značnou politickou viditelnost, což pomůže zvýšit povědomí investorů o těchto změnách. Věřím, že když budou všichni zúčastnění partneři úzce spolupracovat a mít rovné postavení, lze dosáhnout značného pokroku.
Mezinárodní spolupráce je jediným způsobem, jak dosáhnout silného, trvale udržitelného, vyváženého a inkluzivního globálního růstu. Německo coby poctivý zprostředkovatel nejen za skupinu G-20 je odhodlané učinit maximum pro zajištění, aby z globalizace skutečně měli prospěch všichni.
Wolfgang Schäuble je německým spolkovým ministrem financí
Copyright: Project Syndicate, 2017
www.project-syndicate.org