Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Setkání Merkelové a Trumpa: Senzace

Setkání Merkelové a Trumpa: Senzace

24.03.2017 13:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Angela Merkelová už to nakonec nevydržela. Když na své návštěvě USA seděla na setkání s americkými podnikateli vedle Ivanky Trumpové a poslouchala její řeč, jednu chvíli k ní natočila hlavu a její zmatený výraz jako by říkal: „Proč ty jsi vůbec tady?“ Celý den byl naplněn nepříjemnostmi. Ale nic je nevystihuje lépe, než když pečlivě upravená a okouzlující dcera amerického prezidenta básní o tom, jak její otec bude vytvářet nová pracovní místa, a vedle ní sedí německá kancléřka, pro kterou jsou podobné politické řeči jen prázdným tlacháním. I tak se ale Merkelová snažila zachovat klid, protože v sázce bylo příliš mnoho.

Před setkáním Trumpa a Merkelové hovořili někteří lidé o tom, že k němu možná nakonec ani nedojde, protože tyto dva lidi rozděluje příliš mnoho věcí. Patří mezi ně názory na imigraci, plány na vybudování zdi mezi Mexikem a USA či volný obchod. Merkelová ale chtěla Trumpovi ukázat, že Německo pro jeho zemi není nepřítelem, ale spojencem. Vyhýbala se tak výbušným tématům a naopak se zaměřila na vazby mezi oběma zeměmi. 

Merkelová sebou přivezla ředitele německých automobilek a dalších velkých firem a zopakovala slib, že Německo zvýší výdaje na obranu. Rovněž poděkovala Američanům za to, že po druhé světové válce pomohli Němcům postavit se znovu na vlastní nody. Merkelové a jejím krajanům se nemusí nový americký prezident líbit, ale Němci nemají ohledně partnerství s USA žádnou jinou volbu na rovině ekonomické ani bezpečnostní. 

Strategie německé kancléřky byla podle všeho úspěšná. Trump chválil model vzdělávání zaměstnanců v německých společnostech, který se začal rozšiřovat i do Spojených států. Nevyzval sice k ještě většímu utužení podnikatelských vazeb, ale zmínil jejich důležitost. I když dodal, že tyto vztahy musí být „férové“. Merkelová sice doufala, že Trump podpoří i EU, namísto toho ale vyjádřil „silnou podporu pro NATO“ (a dodal, že všichni členové aliance musí platit svůj férový podíl). 

Celkově tak Merkelová získala maximum možného. Během kampaně na ni Trump nevybíravě útočil kvůli její imigrační politice a nedalo se tak čekat, že si nyní oba politici padnou do náruče. Jejich disharmonie byla znatelná zejména na neverbální úrovni. Merkelová se během tiskové konference na Trumpa dívala se skepsí. Trump zase neslyšel či nechtěl slyšet její návrh na potřesení rukou před objektivy fotografů. 

Němci Trumpa v oblibě nemají. Téměř 70 % z nich se domnívá, že lepší by byl jiný americký prezident. Merkelovou letos čeká tuhý volební boj a tudíž se nepokoušela o velkou vstřícnost vůči americkému prezidentovi. Dav chtěl vidět přístup, který bude distancovaný, ale slušný. A přesně toho se mu dostalo. Die Welt celé setkání popisoval tak, že „nedošlo k ničemu senzačnímu a neobvyklému. Trumpova éra je ale charakterizována naprosto nenormálními událostmi a normalita sama je tak vlastně senzační“. Německá média pak celkově hovořila o tom, že setkání neskončila ani zdaleka tak zle, jak se mnozí obávali. A Merkelová dostala to, kvůli čemu přijela. 

Autor: Matthew Karnitschnig

(Zdroj: Politico, foto repro Business Insider)


 
 

Čtěte více:

Jak oživit vývoz a neřinčet přitom protekcionismem?
19.03.2017 12:46
Jeden z nejvýznamnějších reformních návrhů amerického prezidenta Donal...
Němci tisknou eura mnohem více, než by měli
15.03.2017 10:19
Německá centrální banka je v eurozóně zdaleka největším emitentem nový...
Inflace v Německu je na 2,2 procenta, maximum od srpna 2012
14.03.2017 8:56
Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodi...
Investoři věří německé ekonomice více. Brzdou ale maloobchod, zakázky i stín voleb
14.03.2017 12:19
Důvěra investorů v německou ekonomiku se v březnu zlepšila, index ZEW ...
Kdyby vyhráli populisté...
14.03.2017 14:08
Která evropská země by strádala nejvíc, kdyby v tamních ostře sledovan...
Schäuble: Německo, G20 a globalizace
17.03.2017 10:42
Globalizace se dnes na Západě těší stále horší pověsti. Populistická h...
Spolupracujte, hrozí protekcionismus, vzkazuje MMF zemím G20
15.03.2017 6:57
Země skupiny G20 by měly spolupracovat, aby zabránily protekcionismu v...

Váš názor
 • plodné setkání
  24.03.2017 17:44

  Plodné to bylo setkání . Anželína poděkovala Amíkům , že pomohli skončit 2 světovou válku , Ivanka pochválila taťku za vytváření nových pracovních míst , Anželína slíbila víc ojro pro NATO , pak si nepodali ruce a Anžela odletěla zpět do své milované EU . No řekněte , nešlo to vyřídit po telefónu ? Brusel jistě označí jednání za plodné a prodlouží sankce Putíkovi se SSSR. A co na to asi říká Žán Klód ? Jestlipak se už k němu doneslo , že jeko asi Donald nepozve , protože neví , co je to ten EU za stát .
  karel IV
 •  
  24.03.2017 15:04

  vlastně jde jen o to zda si domluvili kurzy, Eurodolaru, ale tím se chlubit nebudou :), 1:1.075, - 1:1.1 , - nějak se ta obrana proti neexistujícímu démonovi na podporu zbrojení musí vymyslet Němci vážně nechtějí zbrojní průmysl, ouha to je překvápko, zbrojení je kravina, stačí popráškovat větrací systémy a pole tuhou, grafitem a vyhrál jsi válku :), ale co by dělali dělníci, dopravní letadla vydrží 30 let, o dopravních ani nemluvě
  rob
  •  
   24.03.2017 18:30

   @ rob - S tou válkou bych to tak jednoduše neviděl. Je ale fakt, že pokud se dnes válčí nákladními auty, tak kupovat tanky asi bude mít hlubší význam.
   peter
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data