Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průměrná sazba hypoték v září stoupla na 2,04 procenta. Málo kvalitních nemovitostí i ČNB?

Průměrná sazba hypoték v září stoupla na 2,04 procenta. Málo kvalitních nemovitostí i ČNB?

18.10.2017 8:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Průměrná úroková sazba hypoték v září mírně stoupla na 2,04 procenta ze srpnových 2,01 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb.

V devátém měsíci roku počty sjednaných hypoték meziměsíčně klesly o 274 smluv na 8235. Byly sjednány v objemu 17,093 miliardy korun, což je o necelou miliardu méně než v srpnu. V měsíci září přitom dříve zájem o hypotéky mírně rostl.

"Ze zářijových dat vyčnívá zejména silnější meziroční pokles počtu sjednaných hypotečních úvěrů," uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl. Letošní celoroční objemy budou podle něj kvůli výrazně zdražujícím nemovitostem nejspíše opět rekordní, počty smluv ale již loňské úrovně nedosáhnou.

Za první tři čtvrtletí letoška si přišlo do bank pro hypotéku 82.134 klientů. Sjednali si hypoteční úvěry celkem za 168,26 miliardy korun. Minulý rok za devět měsíců to bylo 81.996 úvěrů za 159,7 miliardy .

Počet sjednaných hypoték v září byl nejnižší za posledních pět let. Přes skokový růst v příjmech domácností a nízkých sazbách počet žadatelů meziročně výrazně klesl. Na trhu je nedostatek kvalitních nemovitostí ke koupi a účinkují doporučení České národní banky, která omezila tzv. LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) nad 80 procent a vytlačila tím z trhu nemálo klientů, podotkl.

Trh je podle výkonného ředitele realitní kanceláře Reality IQ Ondřeje Mašína stabilní, ale objemy hypotečních úvěrů jsou poprvé od roku 2012 nižší než v srpnu. Poptávka po nemovitostech sice výrazně neklesá, ale snižuje se počet těch, kteří koupi dotáhnou do konce, což se odráží také v nižším počtu sjednaných hypoték. Na vině je především vysoká cena spojená s nedostatkem kvalitních nemovitostí, poznamenal.

(Zdroj: Fincentrum Hypoindex, čtk)

 

Čtěte více:

Hypotéka nebo pronájem? Složité dilema
15.09.2017 15:24
Téma týkající se rozhodování, zda si pořídit byt na hypotéku nebo bydl...
Které hypotéky zdražují? Průměrná sazba v srpnu klesla na 2,01 procenta
20.09.2017 11:10
Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu nepatrně klesla na 2,01 procen...
Tomšík: ČNB by nemusela dále zpřísňovat poměr hypotéky k hodnotě zástavy
25.09.2017 9:46
Česká národní banka by v budoucnu nemusela sahat k dalšímu snížení dop...
Blog ČNB: Proč centrální bance není jedno, kdo si bere hypotéku
04.10.2017 11:31
Růst cen nemovitostí a s ním spojený rekordní zájem o hypotéky už více...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět
16:50Ochlazení na akciovém trhu  
16:33Zlomový okamžik na evropském EV trhu? Čínská BYD poprvé poráží Teslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data