Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČNB sazby nemění. Zvýšení chtěly dva hlasy ze sedmi

    ČNB sazby nemění. Zvýšení chtěly dva hlasy ze sedmi

    21.12.2017 13:07, aktualizováno: 21.12. 14:59
    Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

    Aktualizováno

    Česká národní banka ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,50 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %. Rozhodnutí se obecně očekávalo. Pro ponechání sazeb hlasovalo pět členů bankovní rady. Zbylí dva by už dnes rádi viděli nárůst o 0,25 procentního bodu. Jejich argument? Ekonomika se přehřívá, vysvětlil na následné tiskové konferenci guvernér ČNB Jiří Rusnok.

    Koruna během dopoledního obchodování sestoupila k euru až na dvouměsíční minimum 25,7486. Po měnovém rozhodnutí se obchodovala slabší až o více než 0,2 procenta a naposledy byla kolem 25,711 za euro. Od začátku roku je ale jinak na páru s eurem silnější o zhruba 5,2 procenta.

    eurczk1y

    Přehřívání versus síla koruny ?

    Guvernér Rusnok dnes před novináři podotkl, že překoupenost koruny zůstává silná. Česká měna je ale schopna posilovat i přes tento fenomén. Ve čtvrtém čtvrtletí byla o trochu silnější, než centrální banka očekávala. A právě síla koruny byla jedním z dalších argumentů, proč není třeba spěchat se zvýšení sazeb, uvedl také Rusnok.

    Co čekali analytici?

    Dnešní ponechání sazeb ČNB je v souladu s očekáváním většiny tuzemských analytiků. 11 ze 14 analytiků v průzkumu Reuters čekalo sazby beze změny, tedy ponechání hlavní dvoutýdenní reposazby na úrovni 0,50 procenta. 11 analytiků očekává další zvýšení sazeb v prvním čtvrtletí roku 2018, devět z nich konkrétně na příštím měnovém zasedání 1. února. Také většina analytiků, oslovených ČTK, očekává zvýšení sazeb ČNB v únoru, kdy bude mít centrální banka také k dispozici novou makroekonomickou prognózu. Z té poslední akutní potřeba zvýšení sazeb nevyplynula.

    Někteří členové bankovní rady naznačovali ochotu zvýšit sazby již v prosinci, nicméně guvernér Rusnok, jehož názor v případě vyrovnaných hlasování bankovní rady rozhoduje, zvolil spíše vyčkávací tón.

    Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš a ekonom ČSOB Petr Dufek v dnešním ranním komentáři upozornili, že bankovní rada ČNB v tuto chvíli zjevně není ve všem úplně za jedno. Všeobecná shoda panuje na tom, že ekonomika si zaslouží vyšší sazby. Rozdíly jsou ohledně toho, jak akutní situace je a jak rychle by tedy sazby měly jít vzhůru, napsali ekonomové. Část centrálních bankéřů včetně viceguvernéra Mojmíra Hampla a Vojtěcha Bendy si však myslí, že sazby by měly jít vzhůru rychleji.

        

    Národní bance přinesl letošní rok několik velkých rozhodnutí: Po dubnovém ukončení kurzového závazku ČNB zvýšila své sazby dvakrát - v srpnu a v listopadu - a posunula klíčovou dvoutýdenní repo sazbu na 0,50 procenta z hodnoty 0,05 procenta.

    Ačkoli česká ekonomika letos roste nevídaným tempem - ve třetím čtvrtletí meziročně o 5 procent - inflace se dostala nad dvouprocentní cíl národní banky a nezaměstnanost je rekordně nízká, centrální banka podle analytiků nemá urgentní potřebu zvyšovat své sazby.

    Zdroje: ČNB, Patria.cz, Reuters, ČTK

     

     
     
     
     

    Čtěte více:

    Schodek 50 miliard korun. Zeman podepsal státní rozpočet 2018
    20.12.2017 17:54
    Prezident Miloš Zeman podepsal zákon o státním rozpočtu na příští rok....
    Koruna před rozhodnutím ČNB nejslabší za dva měsíce
    21.12.2017 12:17
    Česká koruna klesla před měnovým rozhodnutím ČNB nejníže za dva měsíc...
    Katalánsko volí: Další boj za nezávislost nebo poklidná součást Španělska?
    21.12.2017 12:45
    Zhruba 5,5 milionu oprávněných voličů hlasuje od rána v předčasných vo...

    Váš názor
    • kašpárci
      21.12.2017 14:02

      tam sedí, asi jim 10% inflace přijde jako "udržování cenové stability" nebo mají Na Přík. špinavá okna a čumí jen do tabulek v kompu , v současné ek.situaci měli zvažovat +0,5% a ne žádná změna, estli to budou takhle matlat dál, tak aby pak nemuseli zvedat nenadále a rovnou o celý bodík aby jim ten papinák nerupnul :o)
      Mike -Green D. is killing Europe
      • Re: kašpárci
        21.12.2017 14:41

        Připomíná mi to styl regulace "minimum maximum", podobné to bylo s tím kurzovým závazkem. Kdyby si nepouštěli "hubu na špacír", tak mohli provést změnu v klidu. Oni fakt žijí v jiném světě a hlavně jim nic nehrozí, za nic vlastně neodpovídají. To je také job snů za ty prachy. Stačí mít jen ty správné kamarády a je to :-(
        oh171
        •  
          21.12.2017 15:16

          přesně tak od extrému k extrému, kdyby bulík Rusnok s se svým tvrdým závazkem mlčel, mohli o pil roku skončit s tím experimentem dříve a neměli by tolik spekuláku...vypatlanci...
          abc
        • i amatéři
          21.12.2017 14:54

          to jsou před dvěma měsíci ten panáček říká, že koruna je o něco slabší než čekali, od té doby kačka o něco oslabí a hups dnes je koruna o něco silnější než čekali kdyby to nebyla tak důležitá záležitost tak by to byla dobrá komedie ale takhle je to jen fraška placená dan.poplatníky fuj a shortu zdar
          Mike -Green D. is killing Europe
    Aktuální komentáře
    12.08.2026
    5:59Pokles cen elektřiny tady je, přiznává Martin Novák z ČEZ. Ovoce ale začíná přinášet Gas Distribution
    11.08.2026
    21:59Wall Street pokračovala v konsolidaci; probuzení může přinést aktuální CPI  
    17:14Mimořádná levnost i drahost amerických akcií. Vše vysvětluje jedna skrytá proměnná
    15:50Eli Lilly stíhá Novo Nordisk. V Británii získala první povolení pro pilulku na hubnutí mimo USA
    14:31Provozovatel datových center DayOne se chystá na svůj první den na burze v USA
    14:31Umělá inteligence jako budování železnic, období bankrotů i slávy
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi
    13:08Rocket Lab roste raketovým tempem, ziskovost však stále zůstává na oběžné dráze  
    11:38ČEZ zaostal za odhady na provozním zisku. Slabý Trading přebil pozitivní zprávu o vyšším výhledu  
    11:05Inflace zůstává pod cílem, domácí tlaky ale nepolevují
    10:08Wall Street vidí za Bessentovými kroky známky úzkosti na trhu s dluhopisy  
    8:52ČEZ v pololetí meziročně zvýšil čistý zisk o deset procent a zahraniční trhy sledují nové zdroje financování AI  
    8:44ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2026
    7:57Čistý zisk ČEZ přesáhl za první pololetí 18 miliard, společnost znovu navýšila výhled
    10.08.2026
    17:01Pár úvah o plánech FIFA, skutečném podnikání a tržním systému
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů
    13:25TSMC umlčela obavy z ochlazení AI. Tržby dál rostou o desítky procent
    12:40Trhu s humanoidními roboty vládne Čína. V prvním pololetí se postarala o více než 97 % světových dodávek

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - CPI, y/y