Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffett děkuje Trumpovi. Jeho Berkshire má rekordní zisk díky reformě daní

Buffett děkuje Trumpovi. Jeho Berkshire má rekordní zisk díky reformě daní

26.02.2018 10:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře a filantropa Warrena Buffetta hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí s čistým ziskem 32,55 miliardy dolarů (671,4 miliardy Kč). Meziročně je to nárůst na pětinásobek a znamená to nový rekord. Uvádí se to v dopise akcionářům, který firma zveřejnila o víkendu. K rekordnímu výsledku přispěla daňová reforma, kterou prosadil prezident Donald Trump.

Na jednu akcii třídy A připadá zisk 19.790 USD proti zisku 3823 USD před rokem. Zhruba 29,1 miliardy dolarů z čistého zisku firma přičítá snížení daňové zátěže právnických osob. Sazba daně klesla na 21 procent z dosavadních 35 procent. Daňovou reformu, největší od éry prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech, podepsal Trump v prosinci.

Buffett v dopise připouští, že najít vhodné investice za rozumnou cenu je teď problém a zároveň i hlavní důvod, proč má Berkshire už 116 miliard dolarů v hotovosti nebo ve státních dluhopisech. Buffett by chtěl učinit "jednu nebo víc velkých akvizic" mimo pojišťovací sektor, což by podle něj přispělo k dalšímu zlepšení hospodaření podniku.

Buffett upozornil, že mnoho ředitelů využívá snadno dostupných a levných úvěrů k uzavírání bezpočtu transakcí, což zvyšuje ceny kupovaných firem. Najít v takové situaci podniky, které jsou podhodnocené či alespoň správně oceněné, tak není podle Buffetta snadné. Berkshire Hathaway za nakupované podniky téměř vždy platí hotově, nikoliv úvěrem.

"Až tu přebytečnou hotovost, kterou Berkshire má, investujeme do výnosnějších aktiv, rozzáří se nám úsměv," píše akcionářům Buffett, který žije v Omaze ve státě Nebraska. Velkou akvizici Berkshire Hathaway naposledy učinila před více než dvěma lety, kdy za 32,1 miliardy dolarů převzala společnost Precision Castparts.

Účetní hodnota jedné akcie třídy A, která odráží objem aktiv minus objem závazků a kterou Buffett považuje za vhodné měřítko skutečné hodnoty své firmy, na konci loňského roku činila 211.750 dolarů. Proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 13 procent. I v tomto případě ke zlepšení přispěla daňová reforma.

Za celý rok čistý zisk vzrostl o 87 procent na 44,94 miliardy dolarů (927 miliard Kč), což je také rekord. Provozní zisk ale o 18 procent klesl a činil 14,5 miliardy USD. V hospodaření se nepříznivě projevila ztráta v pojišťovací součásti skupiny.

Akcie Berkshire Hathaway třídy A v pátek na burze v New Yorku uzavřely na 304.020,01 USD.

Buffett stál začátkem 60. let u zrodu nynější podoby Berkshire Hathaway, což dříve bývala textilní společnost. Její původní podobu dlouho nezachoval, ještě v 60. letech ji spolu s kamarádem Charliem Mungerem začal měnit a učinil z ní investiční konglomerát. Jeho tržní hodnota nyní přesahuje 500 miliard dolarů (10,3 bilionu Kč). Díky úspěšným investicím se Buffettovi přezdívá Věštec z Omahy.

Buffett se pravidelně objevuje na prvních místech žebříčků nejbohatších lidí světa.

 

Čtěte více:

Buffett: Kryptoměny nechci. Skončí špatně
10.01.2018 17:22
„Co se kryptoměn týče, tak mohu téměř s jistotou říct, že budou mít šp...
Perly týdne: Investiční oběd zadarmo, Buffettův tah za penězi a nárok na Ferrari
02.02.2018 19:26
Trhy, ekonomika, politika - obědy zadarmo a kulhající brexit Investič...
Korekce, medvědí trh nebo čas na zmrzlinu? A co na to Buffett?
12.02.2018 6:21
Světové akciové trhy vstoupily do nového roku skvěle, jak americký ind...
Buffett investoval do Tevy, akcie +11 %. Přikoupil Apple
15.02.2018 14:28
Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena...
Zajímavější než Buffettovy nákupy jsou někdy jeho prodeje
22.02.2018 18:16
Warren Buffett svými posledními tahy asi neudělal radost shortařům na ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.02.2026
10:32Alphabet táhne dluhopisový boom. Na trh pošle i emisi se stoletou splatností
10:24Výrobce čipů TSMC v lednu zvýšil prodej meziročně o 37 procent
9:57Vývozní a dovozní ceny v Česku se loni po předchozím růstu snížily
9:40Britský těžař BP zvýšil čtvrtletní zisk o 32 procent, zastaví odkupy akcií
9:07Rozbřesk: Měla by ČNB snížit objem devizových rezerv?
8:36Akciová rally v Japonsku pokračuje, BYD podala žalobu proti Trumpovým clům, Evropa otevře zeleně  
6:03Kupovat při korekci?
09.02.2026
22:17Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech
17:52Týdenní výhled: Pondělí ovládly zprávy z Asie, trhy začínají pochybovat nad návratností investic do AI  
16:29„Nejméně logická věc na světě“ a pár valuačních poznámek k softwarové korekci
15:18Čína vyzvala domácí banky k omezení nákupů amerických státních dluhopisů. Americké výnosy mírně rostou
14:55Morgan Stanley: Využijte propadu, růst amerických technologií bude pokračovat  
11:52Japonské akcie slaví výsledek voleb. Evropa obchoduje smíšeně, dluhopisy pod lehkým tlakem  
11:37MakroMixér: Elektromobilita je teď ztrátová. Evropa Green Deal přehání, chybí nám sebevědomí i realismus
11:10Lednová míra nezaměstnanosti nad pěti procenty. I kvůli flexinovele
10:33Japonské akcie po volebním vítězství Takaičiové vystřelily na rekord
10:20Ambiciózní výhled UniCreditu: růst zisku i výnosů a 50 mld. eur pro akcionáře  
10:08Bitva o Wegovy pilulku pokračuje. Akcie Novo Nordisku po zásahu FDA prudce posilují, zatímco Hims&Hers se propadá
9:00Rozbřesk: Jestřábí vyznění prognózy versus opatrná bankovní rada
8:59Trhy se po technologickém propadu zotavují, ale Amazon zůstává pod tlakem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m