Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Morgan Stanley: Těžba bitcoinů při kurzu pod 8600 USD je ztrátová

Morgan Stanley: Těžba bitcoinů při kurzu pod 8600 USD je ztrátová

20.04.2018 11:56
Autor: ČTK

Pokud se virtuální měně bitcoin brzy nepodaří vystoupit zpět nad 8600 dolarů (téměř 177.000 Kč), bude pro takzvané těžaře tvorba této kryptoměny zřejmě ztrátová. Vyplývá to ze zprávy analytiků americké investiční banky Morgan Stanley. Ve čtvrtek se podle burzy CoinDesk pohyboval kurz bitcoinu kolem 8200 USD. Bitcoinu se v posledních měsících nedaří zotavit se po propadu z rekordního maxima nad 19.000 USD, kam se dostal v polovině prosince.

"Odhadujeme, že bod zvratu pro velká těžařská sdružení by měl být 8600 USD, i když předpokládáme velmi nízké náklady na elektřinu (0,03 USD za kilowatthodinu)," uvedl analytik Charlie Chan a jeho tým. Analytici se proto domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryptoměny, což bude mít dopad na poptávku po křemíkových deskách pro výrobu čipů od společnosti TSMC.

Tchajwanský výrobce TSMC ve čtvrtek snížil odhad růstu tržeb na letošní rok na deset procent z původního odhadu deset až 15 procent. Důvodem je částečně nejistota kolem zájmu o těžbu kryptoměn. Morgan Stanley odhaduje, že zhruba deset procent příjmů tohoto asijského výrobce čipů teď závisí na poptávce po těžbě kryptoměn.

Těžaři bitcoinů potřebují výkonné počítače, které musejí řešit složité matematické rovnice, což prověřuje, že anonymní těžař použil pro tvorbu a další transakce s bitcoiny dohodnuté procesy. Za odměnu pak těžaři obdrží nové bitcoiny.

Kvůli zlepšení efektivity těžby spolupracují velké skupiny těchto těžařů, většinou v Číně. Příchodem dalších zájemců o těžbu se ale zvyšuje obtížnost celého procesu.

"My si myslíme, že příliv nové těžařské kapacity dál zvýší obtížnost těžby v druhé polovině roku 2018," uvádějí analytici Morgan Stanley. "I v případě, že cena bitcoinu zůstane v druhé polovině roku 2018 stejná, podle naší simulace předpokládáme, že zisky z těžby rapidně klesnou," citoval zprávu analytiků server CNBC.

 
 
 
 

Čtěte více:

Centrální banky uvažují o zavedení vlastních kryptoměn
21.03.2018 16:41
Bitcoin, ethereum, XRP, stellar, cardano: Svět kryptoměn neexistuje za...
Bitcoin jako epidemie? Sorosovi to nevadí
10.04.2018 18:59
Největší bublina v historii praská, alespoň podle Bank of America. Bit...
Project Syndicate: Obchodní školení pro Trumpa
20.04.2018 6:11
Prezident USA Donald Trump prohlásil, že americký obchodní deficit ve ...
Blockchain přináší příslib rejdařské revoluce v hodnotě bilionu dolarů
20.04.2018 10:33
Globalizace v posledních desetiletích do odvětví lodní dopravy přinesl...
De Beers přichází s aplikací, která zajistí etický původ diamantů
20.04.2018 10:26
Přední světový producent diamantů De Beers vytvořil aplikaci, která po...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2026
17:16Rozšiřování AI dominance a tečka za dlouhodoou stagnací
15:43Červnová inflace v USA překvapila. Klesla na 3,5 procenta
15:40Jaké jsou skutečné zájmy Číny a jak moc její konkurence ovlivní hospodaření amerických firem?
14:27Citi překonala všechny odhady zisku s tím, jak přestavba pod vedením CEO Fraserové nabírá na obrátkách
14:02Goldman Sachs těžila z tržní volatility, obchodování s akciemi bylo znovu rekordní
14:01IBM po předběžných výsledcích prudce padá. V pre-marketu odepsalo přes 20 %
13:26Obchodní divize Bank of America hlásí nejúspěšnější půlrok v její historii
12:53JPMorgan ve druhém čtvrtletí výrazně překonala očekávání, pomohlo obchodování s akciemi
12:08Ve Spojených státech sílí odpor k datovým centrům, hledají se alternativy
10:15Wells Fargo: Odklon od streamingu by mohl akcie Disney zvednout o 40 procent
9:59Export z Číny díky zájmu o umělou inteligenci vzrostl nejvíce od roku 2021
8:54Rozbřesk: Dvojí čínský šok pro evropská auta
8:35Cena ropy vzrostla nad 85 dolarů, evropské futures ukazují pokles, odpoledne reportují americké banky  
6:05Morgan Stanley: Akciová rally se může rozšířit i mimo technologické giganty  
13.07.2026
22:05Konflikt mezi Íránem a USA opět eskaluje  
17:06Extrémní americká prémie a co „není nemyslitelné“
16:08PODCAST Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  
15:41USA v Hormuzu obnoví blokádu vůči Íránu a budou vybírat poplatky, oznámil Trump
15:05Goldman sází na carry trade. Barclays varuje před návratem volatility  
14:30Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2026

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, y/y