Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Obchodní školení pro Trumpa

Project Syndicate: Obchodní školení pro Trumpa

20.4.2018 6:11

Prezident USA Donald Trump prohlásil, že americký obchodní deficit ve výši 500 miliard dolarů ve vztahu k Číně znamená, že v USA jsou 500 miliard dolarů „v minusu“. Patrně si myslí, že obchodní přebytky a schodky odpovídají výkazům zisků a ztrát jednotlivých zemí. Víc by se mýlit nemohl.

Dejme tomu, že developer, který staví bytový dům v New Yorku, nakoupí z Číny stavební materiál v hodnotě 50 milionů dolarů a dalších 50 milionů utratí za místní služby. Pokud poté developer prodá budovu americkým kupcům za 110 milionů dolarů, jeho zisk dosáhne 10 milionů.

Když se výdaj nepovažuje za ztrátu

Zdá se jasné, že takový podnikatelský záměr slušně vydělal a dává ekonomický smysl. Výdaj 50 milionů dolarů za dovoz z Číny se rozhodně nebude považovat za „ztrátu“. Přesně to ale plyne z Trumpovy logiky. Ještě horší je, že Trump by „k narovnání stavu“ požadoval, aby Čína nakoupila americké výrobky za 50 milionů dolarů – nebo aby čelila clům, která budoucím americkým developerům zdraží nákup stavebních materiálů z Číny.

Kdyby nová cla byla ve výši třeba 25 % „ztráty“ čili 12,5 milionu, celkové náklady projektu by vyskočily na 112,5 milionu dolarů. Prodej ve výši 110 milionů by pak znamenal ztrátu 2,5 milionu, namísto 10 milionů zisku. Bystrý developer by si to uvědomil předem a možná by projekt úplně škrtl (pokud by nenašel místní dodavatele, kteří by mu dali výhodnější nabídku). To by poškodilo celou ekonomiku, zejména kdyby cla zasáhla velké množství investic, jako v případě Trumpových cel na ocel a hliník.

Pro každého, kdo sdílí Trumpovu mylnou logiku, lze tuto argumentaci dále vyjasnit. Částka 50 milionů dolarů, již developer utratil v Číně, byla směněna za zboží v hodnotě 50 milionů dolarů. To představuje poctivou a vyrovnanou transakci. Požadavek, aby Čína nakoupila americké zboží v hodnotě 50 milionů dolarů, by nic nezměnil; byla by to jednoduše další poctivá a vyrovnaná transakce.

Řečeno jazykem schodků a přebytků, o nějž Trump tolik klopýtá, by USA po developerově transakci mohly mít „měnový deficit“ 50 milionů dolarů, ale zároveň by měly „přebytek zboží“ v hodnotě 50 milionů dolarů. Celé je to ještě příjemnější díky tomu, že americký dolar je hlavní globální rezervní měnou, takže developer mohl za čínský materiál zaplatit přímo v dolarech.

Kdyby dolar nebyl hlavní globální rezervní měnou, vláda USA by měla větší důvod k obavám z měnového deficitu vyvolaného obchodem, protože developer by byl nucen nakoupit jinou měnu, například japonský jen, v hodnotě 50 milionů dolarů, aby transakci dokončil. To by mohlo vyvolat obavy, že se vyčerpají americké zásoby jenu a že další jejich nákup devalvuje americký dolar. V takovém případě by vláda USA mohla povzbudit zahraniční nákupy amerického zboží, aby „vyvážila“ měnový deficit.

V takové situaci ale Trump není. Číňané skončí s 50 miliony dolarů na účtu, v podobě amerických dolarů, které pak mohou použít k nákupu dluhopisů vlády USA, tedy financovat americký rozpočtový schodek (což už dlouho dělají). Mohou také tyto dolary použít k nákupu amerických akcií, čímž pomohou americkým podnikům a celkově ekonomice, nebo k nákupu produktů ze třetích zemí, čímž posílí globální obchod.

V otevřené ekonomice mohou firmy nakupovat a prodávat produkty na libovolných trzích, na něž mají přístup. Číňané v našem příkladu nepřiměli developera nakoupit jejich stavební materiál nátlakem ani podvodem. Přičinlivý zákazník se rozhodl uzavřít obchod s přičinlivým prodejcem na základě jednoduché ekonomické kalkulace. Developer se s největší pravděpodobností rozhodl nenakupovat materiál od amerických dodavatelů, protože ceny by byly vyšší, což by mělo za následek nižší zisk, nebo dokonce ztrátu. Jestliže vláda firmu přinutí, třeba pomocí cel, dělat, co je zřetelně ekonomicky horší než optimální volba, utrpí zbytek ekonomiky.

Je potřeba to lépe pochopit

Jestliže tedy USA hospodaří s ročním obchodním schodkem 800 miliard dolarů, je to prostě tím, že se americké firmy a spotřebitelé rozhodli nakoupit odjinud zboží v hodnotě o 800 miliard dolarů vyšší, než za kolik svět nakoupil od USA, s ohledem na výhody, jako jsou nižší ceny oproti v tuzemsku vyráběným ekvivalentům. U firem to znamená větší ziskovou marži, u spotřebitelů víc peněz na jiné zboží a služby. Tak jako tak je to pro ekonomiku USA přínosem.

Přínosné je to i pro světové hospodářství, protože oněch 800 miliard dolarů přebytečné americké měny může svět produktivně využít k nákupu finančních či reálných aktiv. USA to neuškodí – což je jedinečná výhoda země, která tiskne rezervní měnu – a posílí to globální hospodářskou dynamiku a růst.

Z hlediska politik by USA měly dbát pouze na to, aby bylo zajištěno, že se v důsledku nadměrné nabídky americké měny do země nevplíží inflace. To ale není věcí Trumpovy administrativy, nýbrž Federálního rezervního systému USA, který má v této oblasti dobré renomé: navzdory 14 bilionům dolarů úhrnného měnového schodku z obchodu od roku 1990 se Fedu daří držet nízkou inflaci.

Co se týče Trumpa či přinejmenším jeho poradců, dnes už bije do očí, že potřebují lépe pochopit, jak vlastně světový obchod funguje. Pokud mu neporozumí, neuvážené zásahy jeho administrativy budou pravděpodobně pokračovat, nebo se dokonce vystupňují a způsobí vážné škody americké a světové ekonomice.

Asad Jamal je zakladatel a předseda představenstva ePlanet Capital.

Copyright: Project Syndicate, 2018.
www.project-syndicate.org

 

Čtěte více:

Project Syndicate: Jak se vyhnout americko-čínské obchodní válce
26.3.2018 10:56
Oznámení Trumpovy administrativy, že Spojené státy uvalí na Čínu sankc...
Project Syndicate: Vysoká cla na čínský dovoz by oslabila Ameriku
1.4.2018 16:05
Až do 70. let byl zahraniční obchod Spojených států do značné míry vy...
Project Syndicate: Zahájí Trump i měnovou válku?
9.4.2018 6:48
Trumpova administrativa v posledních týdnech představila řadu obchodní...
Project Syndicate: Stále stejná písnička centrálních bank
12.4.2018 17:31
Výměna stráží, k níž v letech 2018-2019 dojde v systémově významných c...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2018
15:23Project Syndicate: Lži, hnusné lži a umělá inteligence
7:08Víkendář: Edison, Musk a Tesla za deset let v náručí Amazonu
14.12.2018
22:03Páteční nálada na Wall Street se nesla v medvědí náladě
17:52Křivka zase hrozí a kolem letiště se prohání hejno černých labutí
17:18Americká čísla trhům nepomohla. Závěr týdne zůstává v sevření obav ze zpomalování  
16:55Technická analýza: Koruna kráčela pro drobné zisky, eurodolar nerozhodně
16:43Jakub Lukáš: Investice do Deutsche Bank je velmi riziková (video)
16:01Merck posiluje ve veterinární péči, kupuje francouzský Antelliq
15:41BMW s Porsche předjíždějí Teslu, 100 kilometrů nabijí pod 3 minuty
15:07Česká zbrojovka, a.s. - Oznámení o svolání řádné valné hromady
14:59Česká zbrojovka, a.s. - Zápis z valné hromady
14:53VW prodal v listopadu opět méně aut, přesto letos čeká rekord
13:51Perly týdne: Nejlepší investiční nápad a šedé labutě pro rok 2019, u nás konec stavebních úřadů
12:27Adobe po dlouhé době zaváhala, rozhodila ji akvizice Marketo (komentář analytika)  
12:21Výnosová křivka, nezaměstnanost, inflace...Příští rok bude složitý
10:56Project Syndicate: Politické kořeny ochabujícího růstu mezd
10:38LVMH kupuje řetězec luxusních hotelů Belmond za 3,2 miliardy USD
10:23Evropa klesá volným pádem  
10:20Data dokládají zpomalování Číny i Evropy. Investoři míří z akcií do dluhopisů, euro padá  
10:10Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data