Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Cena zlata v dolarech klesla od začátku roku o sedm procent

    Cena zlata v dolarech klesla od začátku roku o sedm procent

    06.08.2018 8:30
    Autor: ČTK

    Cena zlata v dolarech klesla od začátku roku o sedm procent na pátečních 1206 dolarů. Stříbro zlevnilo o devět procent a platina o deset procent. Cenového maxima zlato letos dosáhlo koncem ledna, kdy jeho cena prudce vzrostla z 1250 dolarů až na téměř 1380 dolarů za unci, řekl ČTK analytik společnosti Golden Gate Pavel Ryba. Hlavním důvodem poklesu cen zlata je podle něho významně posilující americký dolar.

    Do konce dubna se cena zlata několikrát neúspěšně pokusila prorazit hranici 1380 dolarů a od konce dubna začala cena korigovat. V polovině prázdnin se cena zlata v korunách dostala na podobné hodnoty jako na konci roku 2017 v prosinci. Počátkem srpna se cena zlata pohybuje okolo 1220 dolarů za unci. U stříbra je cena okolo 15,50 dolaru za unci a u platiny se pohybuje kolem 840 dolarů za unci.

    Světová poptávka po zlatě se v prvním pololetí zprávy podle Světové rady pro zlato snížila o šest procent na 1960 tun, dostala se tak na nejnižší úroveň od roku 2009. Zlepšení ekonomiky USA totiž motivovalo investory k nákupům rizikovějších aktiv a méně šperků nakupovali spotřebitelé. Nižší byly i nákupy zlata ze strany centrálních bank, naopak na tříleté maximum vystoupila poptávka po zlatě k použití v elektronických přístrojích, jako jsou chytré telefony a hrací konzole, ale také automobily.

    Americká centrální banka Fed v červnu slíbila, že by ještě letos mohla sazby zvýšit dvakrát, což také ovlivnilo cenu žlutého kovu. "Po červnovém zasedání Fedu jsme očekávali, že v červenci již začne cena drahých kovů růst, překvapivě však dále klesala. Pokles ceny drahých kovů je o to zajímavější, že k němu došlo v prostředí, kdy svět vstupuje do nových rizik, která nakonec světovou ekonomiku oslabí a pravděpodobně také uspíší příchod další celosvětové krize," dodal Ryba.

    Hlavní příčina posílení amerického dolaru tkví v obchodních válkách, které rozpoutal americký prezident Donald Trump, míní Ryba. Zaváděním dovozních cel se snaží chránit americké výrobce a pomoci americké ekonomice. Podle Ryby tak vzniká nová velmi nejistá situace, protože z historie vyplývá, že obchodní války nemají vítězů, ale pouze poražených.

    Zlato neshromažďují pouze centrální banky Ruska a Turecka, jak by se mohlo zdát ze zpráv světových ekonomických médií, zjistila redakce informačního portálu Zlato.cz. Ta napočítala 14 států, které meziročně navýšily své devizové rezervy. Proti tomu český zlatý poklad, který už několik let nepatří státu, ale přímo České národní bance, každoročně klesá o stovky kilogramů, připomněl analytik Zlato.cz David Marášek.


    Čtěte více:

    Zlato 2048
    26.05.2018 17:05
    Trh se zlatem se za posledních 30 let významně proměnil. Produkce i po...
    Zlato by mohlo za rok vzrůst až na 1 400 USD díky mocné síle slabého dolaru
    05.06.2018 15:08
    Zlato sice vykázalo pokles druhý měsíc za sebou, ale je připravené set...
    Platina. Opravdu strká hlavu na popravčí špalek?
    03.07.2018 16:52
    Celní poplatky na zboží za stovky miliard dolarů, kterými se Čína i S...
    Technika dělá nad zlatem kříž smrti
    19.07.2018 17:06
    Na komoditním trhu je v současné chvíli pod velkým drobnohledem ropa ...
    Světová poptávka po zlatě je nejnižší od roku 2009
    03.08.2018 8:32
    Světová poptávka po zlatě se v prvním pololetí snížila o šest procent ...

    Váš názor
    • Jak zpvají Buty
      06.08.2018 17:32

      Kapr je Ryba.... NO, nevím
      Bo
    • naše ČNB
      06.08.2018 10:29

      Copak naše ČNB - intervence až po krizi (a po volbách), pak zase nešlo přiznat chybu, tak jejich umělé natahování. No a teď se zase diví inflaci...
      sgt.Mike
    Aktuální komentáře
    30.07.2026
    18:24AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  
    13:48Šindel: Česká ekonomika zrychlila, za očekáváním ČNB ale opět zaostala
    13:36Britská centrální banka drží sazby, přibývá ale hlasů pro jejich zvýšení
    13:01Microsoft smetl pochybnosti ze stolu a jasně ukázal, jaký přínos mají investice do AI  
    11:43Erste zvýšila výhled i dlouhodobé cíle, výnosy ale zaostaly za očekáváním trhu  
    11:26Česká ekonomika po slabším začátku roku znovu nabírá tempo
    11:15Fed nezvyšuje sazby, ale nejistotu, výsledky velkých techů jsou smíšené a akcie převážně zelené  
    10:59Stellantis se vrátila k zisku. Obrat táhne Severní Amerika, Evropa dál zaostává
    10:48Dlouhodobý investiční produkt láká čím dál více Čechů. Za dva a půl roku do něj vložili přes 12 miliard korun
    10:39BMW doplácí na krizi v Číně. Zisk automobilky se propadl o více než třetinu
    10:30Komerční banka překonala očekávání a zlepšila výhled. Hlavní výnosy však zůstávají pod tlakem  
    9:41Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 2Q 2026
    9:06Rozbřesk: Nový šéf Fedu Kevin Warsh pozorně sleduje reakce trhů na příchozí data.
    8:51I přes pokles čistého zisku Komerční banka překonala odhady a dividenda má dosáhnout 80 % zisku
    8:41Erste překonala odhady a zvýšila výhled. Do roku 2030 chce více než zdvojnásobit zisk na akcii

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - HDP, q/q
    10:00DE - HDP, q/q
    11:00EMU - HDP, q/q
    13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
    14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m