Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Technika dělá nad zlatem kříž smrti

Technika dělá nad zlatem kříž smrti

19.07.2018 17:06
Autor: Jan Mihulka, Patria Finance

Na komoditním trhu je v současné chvíli pod velkým drobnohledem ropa – černé zlato - které zviditelňují aktivity ropného kartelu OPEC a v neposlední řadě i Donald Trump, který díky levnému palivu v Americe chce sbírat plusové body u budoucích voličů. Co trochu zůstává neprávem upozaděno, je ale zlato žluté. Tento mezi Čechy oblíbený investiční nástroj je hluboko za výkonností akciových trhů. A to je právě ono. Obecně důvěra v kapitálový trh nepolevuje, i když všichni tušíme, že ekonomický cyklus je velmi starý, a proto není třeba investice parkovat přespříliš konzervativně (chcete-li bezpečně).

To, co zlatu podřezává větev, je také silný dolar. Tato velmi stará, dnes už nepříliš praktická poučka, která se učí v základním kurzu makroekonomie, má přeci jen něco do sebe. Pokud vezmeme korelaci dolaru a zlata v krátkodobém horizontu, myšleno v rámci dne, týdne, měsíce apod., zjistíme, že korelace tu stále je, a ne malá. Korelace vzatá jako průměr těchto hodnot vychází více jak 0,8, což je statisticky velmi významné. Takže když dolar na začátku dubna začal nabírat zisky, vydalo se zlato jižním směrem. Patrné to je z následujícího grafu, který ukazuje korelaci mezi eurodolarem a cenou zlata.

0

Dolar má v zádech Fed, který v letošním roce již 2x zvednul sazby a projektuje v letošním roce ještě jednou to samé. Americká měna bude své zisky nejspíš dále rozšiřovat. To je bohužel další kaňka na kráse drahému kovu, který tak jen horko těžko hledá pevnou půdu pod nohama.

Poslední pomyslný hřebíček do rakve přináší technická analýza, která nad zlatem dělá pomyslný kříž. Ten kříž se nazývá obrazně (a dramaticky) “kříž smrti“ a jedná se o fázi, kdy padesátidenní průměr protne seshora pomalejší dvousetdenní průměr. V grafu níže se nacházejí v oranžovém kroužku.

Když se tato formace u zlata objevila naposledy, žlutý kov ztratil na hodnotě 175 USD (-13,5 %). V současné chvíli zlato se svých maxim z března odepsalo více jak 130 USD (-10,5 %) a vypadá to, že medvědi ještě neřekli své poslední slovo.

0

Další silná technická podpora u zlata leží na psychologické hodnotě 1200 dolarů za trojskou unci, což je předzvěst ještě dalšího propadu o 1,5 %. To u průměrného denního pohybu, který se počítá maximálně na jednotky desetin procenta, opravdu hodně. Pokud ovšem ani tato hodnota zlatu nepomůže, další technická podpora leží mnohem jižněji, konkrétně na 1125 USD za unci (-7,5 % od aktuální hodnoty).

 

Čtěte více:

Krize si stále vybírá svou daň, přichází zlom v americké měnové politice
19.07.2018 13:52
Od konce roku 2015 již Fed zvedl sazby sedmkrát a modely společnosti ...
Bulharský regulátor zakázal prodej bulharských aktiv ČEZu firmě Inercom
19.07.2018 12:16
Bulharský antimonopolní úřad zakázal společnosti Inercom Bulgaria koup...
Bulharský regulátor zakázal PPF koupit Nova Broadcasting Group
19.07.2018 13:08
Bulharská Komise pro ochranu hospodářské soutěže zakázala skupině PPF ...
Velké ropné koncerny a jejich disciplína (analýza Patrie)
19.07.2018 15:23
Velké ropné koncerny a trh s ropou. Kam se bude vývoj posouvat dál? Na...

Váš názor
  •  
    20.07.2018 9:32

    Temi akciovymi trhy myslite ty trhy ktere skupuji centralni banky? Napr. BoJ majorita ve 40% jap. titulu a warp Nikkei o 89% od r.2010. A cenou zlata, myslite tu elektronickou, ktera se obchoduje v nasobcich mnozstvi fyzickeho a COMEX ruci krasnymi 0,125% existujiciho zlata? Tak to pak ano, zlato je v pytli. Lidi nekupujte to ! Kupujte akcie - nez vam jeCB znarodni ;)
    Drewid
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m